Jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny?

Leczenie wad zgryzu jest wskazane nie tylko przez wzgląd na estetyczne ustawienie zębów w prostej linii, ale także ich zdrowie.
Jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny?
23.11.2022

Krzywe ułożenie może je osłabiać, narażać na uszkodzenia czy nawet utrudniać właściwą higienę jamy ustnej, przyczyniając się do powstawania infekcji bakteryjnych. Leczenie ortodontyczne może trwać wiele miesięcy – zęby bowiem "przesuwają się" bardzo powoli i potrzebują do tego stałego nacisku. Jak długo powinien trwać cały proces i co na niego wpływa?

Co ma wpływ na długość leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne zazwyczaj trwa od 12 do nawet 30 miesięcy, a o tym kiedy przychodzi czas na ściągnięcie aparatu prostującego, zawsze decyduje się indywidualnie. Przede wszystkim na tę decyzję mają wpływ postępy w leczeniu. Aparat ortodontyczny powinien być zdjęty dopiero w momencie, gdy wszystkie zęby będą ustawione właściwie.

Duże znaczenie ma także rodzaj i zaawansowanie zdiagnozowanej wady zgryzu. W przypadku lekkich skrzywień zębów leczenie będzie krótsze niż w przypadku daleko rozwiniętych wad. Chcąc wiedzieć, ile czasu zajmie leczenie indywidualnego przypadku, należy dopytać o to ortodontę już po wstępnej diagnostyce. To moment, w którym ma on wszystkie niezbędne informacje do opracowania indywidualnego planu leczenia, a więc i oszacowania czasu jego trwania.

Na to, jak długo należy nosić aparat ortodontyczny może mieć wpływ także wiek pacjenta. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby leczenie rozpoczynali nawet seniorzy, jednak z wiekiem tkanki stają się twardsze, przez co wolniej poddają się naciskowi. W konsekwencji osoby dorosłe mogą nosić aparat dłużej niż dzieci i młodzież.

Rodzaj używanego aparatu a czas leczenia

Na czas leczenia ortodontycznego ma wpływ również rodzaj zastosowanego aparatu na zęby. W przypadku aparatów ligaturowych z zamkami montowanymi na zębach, łukiem i gumkami utrzymującymi go na właściwej pozycji, wynosi on zwykle około 2 lat. Dziś dostępne są jednak także inne aparaty, idealnie pasujące do kształtu zębów i dostosowane do posiadanej wady zgryzu.

Przykładem nowoczesnego aparatu na zęby jest clear aligner, czyli przezroczyste nakładki prostujące. Samo dopasowanie sprawia, że czas leczenia ortodontycznego może się nieco skrócić - średni czas potrzebny na osiągnięcie zadowalającego efektu wynosi bowiem od czterech do dziewięciu miesięcy. Nie bez znaczenia jest także brak konieczności regulacji tego rodzaju aparatu czy wymiany ligatur, czyli gumek zakładanych na zamkach.

Nowoczesne, bardziej estetyczne, a jednocześnie i wygodniejsze modele aparatów ortodontycznych można dziś dostać praktycznie w całej Polsce. Odpowiednie placówki z łatwością odnajdziemy w wyszukiwarce. Szukając na przykład specjalisty z Krakowa, warto wpisać hasło „ortodonta Kraków”.

Aparat retencyjny po zakończeniu leczenia

Efekty leczenia ortodontycznego z założenia mają utrzymać się już do końca życia. Żeby jednak tak się stało, konieczne bywa zastosowanie aparatu retencyjnego. Zęby ustawione we właściwej pozycji z czasem mogą mieć tendencję do wracania na swoje pierwotne miejsce. Żeby temu zapobiec, używa się aparatu retencyjnego mającego za zadanie utrwalić efekty leczenia.

Aparaty retencyjne można podzielić na modele stałe oraz ruchome. Aparaty ruchome zakłada się zwykle wyłącznie na noc, czasami nawet przez 2 lata od zaprzestania stosowania aparatu prostującego. W przypadku modeli stałych aparat ogranicza się jedynie do cienkiego drucika montowanego po wewnętrznej stronie zębów. Pozostaje on całkowicie niewidoczny. Ze względu na swoje małe rozmiary jest on też praktycznie niewyczuwalny i na stałe utrzymuje właściwe ustawienie zębów.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie