Wiele objawów, jedno rozwiązanie. Nawilżaj powietrze

Czy istnieje związek pomiędzy suchym kaszlem a brązowieniem liści roślin doniczkowych?
Wiele objawów, jedno rozwiązanie. Nawilżaj powietrze
22.11.2022

Wbrew pozorom tak. Te oraz wiele innych problemów może mieć jedną przyczynę – suche powietrze. O jego prawidłową wilgotność powinniśmy dbać tak samo, jak o optymalną temperaturę. Na szczęście problem przesuszenia powietrza można łatwo rozwiązać.

Nawilżacz powietrza to najskuteczniejsza metoda walki z problemem niskiej wilgotności. Warto z niego skorzystać zawsze wtedy, gdy poziom nawilżenia powietrza jest niższy niż 40%, co można sprawdzić przy pomocy higrometru. Jednak o tym, że wilgotność jest zbyt niska, może świadczyć nasze samopoczucie. Oddychanie suchym powietrzem prowadzi do:

  • odczuwania drapania w gardle, a w rezultacie do suchego kaszlu – to wynik przesuszenia błon śluzowych górnych dróg oddechowych,
  • zaczerwienienia, pieczenia i łzawienia oczu – to skutek przesuszenia śluzówki oczu,
  • licznych problemów skórnych, takich jak zaczerwienienie, swędzenie, a w przypadku skóry głowy pojawienie się łupieżu,
  • pogorszenie kondycji włosów – z powodu przesuszenia tracą blask i stają się łamliwe,
  • spadku odporności – ma to związek z zaburzeniem pracy rzęsek w śluzówce nosa, odpowiedzialnych za oczyszczanie wdychanego powietrza.

Inne objawy przesuszenia powietrza w domu

Suche powietrze wpływa nie tylko na nas, ale i na rośliny doniczkowe. Ich liście brązowieją i kruszą się, a rośliny są bardziej podatne na ataki pasożytów. Ponadto na skutek zbyt niskiej wilgotności powietrza pogarsza się stan drewnianych elementów wyposażenia domu, takich jak meble i parkiety. Ich powierzchnie tracą blask i zaczynają się rozsychać.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

W sprzedaży dostępnych jest wiele nawilżaczy powietrza, ale nie wszystkie są równie godne polecenia. Podczas wyboru takiego urządzenia warto uwzględnić przede wszystkim takie parametry jak:

Technologia nawilżania

Aktualnie producenci oferują głównie nawilżacze ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. W rankingu https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/zdrowe-nawilzacze-powietrza-ranking/ nie bez powodu obecne są wyłącznie te pierwsze. Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują naturalny mechanizm odparowywania wody. Są bardzo bezpieczne i można w nich wykorzystywać wodę prosto z kranu.

W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych sytuacja wygląda inaczej, ponieważ ultradźwięki przekształcają w drobną mgiełkę wodę i całą jej zawartość. Z tego powodu należy wlewać do nich wyłącznie wodę destylowaną, co nie pozostaje bez wpływu na koszty użytkowania.

Wydajność nawilżania

Wydajność nawilżania decyduje o tym, w jakim pomieszczeniu sprawdzi się konkretny nawilżacz powietrza. Warto wybrać urządzenie, którego wydajność będzie przynajmniej 7 razy większa od powierzchni. Zatem jeśli pokój ma 25 m², to wydajność nawilżania powinna wynosić przynajmniej 175 ml/h.

Higrostat

Higrostat służy do utrzymania wyznaczonego poziomu nawilżania, dlatego jego obecność sprawia, że urządzenie może pracować w trybie automatycznym. Nawilżacz dąży wówczas do uzyskania i utrzymania wilgotności wyznaczonej przez użytkownika. Warto jednak zaznaczyć, iż w nawilżaczach ultradźwiękowych zwykle jest on bezużyteczny, gdyż mgiełka znacznie zawyża odczytywaną przez urządzenie wilgotność.

Koszty użytkowania

Koszty użytkowania to przede wszystkim wydatki związane z wymianą filtrów. Należy pamiętać o tym, że filtry mają różne ceny, ale i żywotność. Na koszty eksploatacji pewien wpływ ma też wartość zużytego prądu. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych warto doliczyć wydatki związane z zakupem wody destylowanej, która jest znacznie droższa od wody kranowej używanej do nawilżacza ewaporacyjnego.

Domowe metody nawilżania? Lepiej nie

Domowe metody nawilżania powietrza znane są od pokoleń. Popularnym sposobem na poprawę wilgotności było kiedyś rozkładanie na grzejnikach mokrych ręczników. Niektórzy ustawiają w pokoju pojemnik z gorącą wodą, żeby nawilżać powietrze wydobywającą się z niego parą. Latem stosowane bywa także zwilżanie zawieszonej w oknie firanki. Niestety skuteczność tych metod jest niska, nie wspominając już o efektach ubocznych, jakie może przynieść np. ustawienie pojemnika z gorącą wodą w zasięgu dziecka.

Wysoką efektywnością nie wyróżniają się również tak zwane nawilżacze na kaloryfer. To niewielkie pojemniki, najczęściej ceramiczne, które napełnia się wodą i wiesza na grzejniku. Nie przynoszą zbyt dobrych efektów, ale wyglądają lepiej niż rozwieszone na kaloryferach ręczniki.

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Anita (Ocena: 5) 09.12.2022 16:54
Polecam nawilżacz z oczyszczaczem który wykorzystuje w swojej technologii rośliny zielone i ich moc oczyszczania/nawilżania. To jest cudowne. Firma Mateko ma takie cudo. Polska firma to opatentowała
odpowiedz
filtryplus.pl (Ocena: 5) 28.11.2022 21:10
Nawilżanie powietrza, podobnie jak jego oczyszczanie jest kluczowe dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.11.2022 08:16
Mam w domu oczyszczacz powietrza i jeszcze irobota, na jakość powietrza nie narzekam,
odpowiedz

Polecane dla Ciebie