Jak rozpoznać objawy zespołu jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego to dolegliwość, która może przysporzyć wiele trudności.
Jak rozpoznać objawy zespołu jelita drażliwego?
16.11.2022

Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia IBS, jednak można skutecznie zmniejszyć objawy, które mu towarzyszą: wzdęcia, ból brzucha, zaburzenia wypróżniania, nudności i zgagę. Bardzo duży wpływ na samopoczucie ma stosowanie diety oraz regularna aktywność fizyczna.

Co to jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego czasem nazywany jest również IBS lub ZJD. Jest dolegliwością, która niepokoi wiele osób. Najczęściej cierpią na nią kobiety w wieku 20–40 lat, ale nie jest to regułą. Na objawy zespołu jelita drażliwego jednak częściej zwracają one uwagę niż mężczyźni. Ta przewlekła choroba układu pokarmowego polega na nawracających zaburzeniach pracy jelit. 

Diagnoza IBS jest trudna, ponieważ wiele objawów, które mu towarzyszą, może wskazywać też na inne choroby, takie jak zatrucie pokarmowe, bóle brzucha wywołane stresem lub brak regularnych wypróżnień. 

Jakie są objawy IBS?

Na zespół jelita drażliwego wskazuje wiele objawów, a ich spora większość dotyczy układu pokarmowego. Wśród tych, które pojawiają się najczęściej, należy wymienić:

  • bóle brzucha,
  • zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki, zaparcia),
  • nudności,
  • wzdęcia, gazy,
  • głośne przelewanie w brzuchu,
  • zgagę,
  • częste odbijanie.

Ich nasilenie i częstotliwość zależą od wielu czynników, takich jak dieta, tryb życia, zażywane na stałe leki i przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej, a także spożywanie alkoholu. Coraz więcej specjalistów zwraca uwagę na powiązanie przewlekłego stresu z występowaniem zespołu jelita drażliwego. Co prawda nie ma obecnie skutecznego leku na wyleczenie tej dolegliwości, ale można sobie pomóc za pomocą leków łagodzących objawy ze strony układu pokarmowego. Bardzo ważne są: odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna oraz zmniejszenie stresu.

Dieta przy IBS

W łagodzeniu objawów IBS kluczową rolę odgrywają odpowiednia dieta i sposób spożywania posiłku. Każdy kęs powinien być dokładnie przeżuwany. Podczas jedzenia nie należy się spieszyć. Z jadłospisu należy wykluczyć produkty spożywcze, które powodują wzdęcia, czyli rośliny strączkowe, warzywa kapustne, cebulę, czosnek, a także jabłka i gruszki. Pieczywo pszenne należy zamienić na pełnoziarniste. Do dań warto dodawać przyprawy, które wspomagają trawienie. Należą do nich: kumin, cynamon, pieprz cayenne, majeranek, mięta, imbir, kminek, rozmaryn i tymianek. 

Równie istotne jest spożywanie napojów. Wskazane jest picie niegazowanej wody, najlepiej w temperaturze pokojowej. Sprawdzą się także herbaty ziołowe czy napar imbirowy. Powinno się natomiast zrezygnować z gazowanych napojów, alkoholu, mocnej kawy i herbaty. 

W zmniejszeniu dolegliwości pomagają również medytacja, akupresura, joga oraz ćwiczenia oddechowe czy relaksacyjne. Sprawdzą się regularne ćwiczenia, codzienne spacery czy jazda na rowerze. Niektórzy zalecają dodatkowo akupunkturę czy masaże, które pomogą rozluźnić spięte mięśnie i zmniejszyć dolegliwości.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie