Pęseta anatomiczna a chirurgiczna - różnice

Do wykonywania różnego rodzaju zabiegów lekarze korzystają ze specjalnych narzędzi.
Pęseta anatomiczna a chirurgiczna - różnice
14.11.2022

Do jednych z częściej stosowanych przyborów zaliczmy pęsety, inaczej nazywane pincetami. Są one wszechstronnie wykorzystywane w rozmaitych obszarach medycyny, ich zadaniem jest bezpieczne i wygodne dla lekarzy chwytanie różnych struktur. To z pomocą pęset przeprowadza się operacje czy zmienia pacjentowi opatrunki. Wyróżnić możemy dwa rodzaje pincet: anatomiczną i chirurgiczną. Dzisiaj przedstawimy różnice, jakie między nimi występują.

Pęsety chirurgiczne

Pęseta chirurgiczna za sprawą swojej budowy wykorzystywana jest do wykonywania rozmaitych zabiegów, które wymagają doskonałej precyzji. Jest to instrument chirurgiczny posiadający dwa ramiona, które nazywa się branszami. W wyniku połączenia ich ze sobą tworzą dźwignię umożliwiającą pewne uchwycenie i podtrzymanie tkanek, mięśni, skóry oraz powięzi. Pincety chirurgiczne wyposażone zostały w ostre żabki, które zostały zaprojektowane w sposób ułatwiający lekarzowi przeprowadzenie nawet najtrudniejszych czynności. Zostały one ułożone naprzemiennie - zawsze ząbki z jednego ramienia idealnie wchodzą między zęby znajdujące się na drugim ramieniu. W zależności od modelu, pincety posiadają zróżnicowany układ ząbków, np. 1x2, 2x3, 4x5, 6x7, a nawet 7x8. Pęsety chirurgiczne stosuje się najczęściej do podtrzymywania mało wrażliwych tkanek, które w wyniku kontaktu z ząbkami nie ulegną uszkodzeniu. Stosuje się je także do chwytania niedużych przedmiotów, takich jak opatrunki.

Pęseta anatomiczna a chirurgiczna

Główną różnicą pomiędzy pęsetami chirurgicznymi a anatomicznymi jest budowa ich części zaciskającej. Pęsety anatomiczne, podobnie jak modele chirurgiczne posiadają dwa ramiona tworzące w wyniku połączenia ze sobą dźwignię. Od wyżej opisanych narzędzi, pincety anatomiczne różnią się tym, że nie są wyposażone w ząbki. Zamiast nich, na końcówkach ramion znajdują się specjalne poprzeczne żłobienia umożliwiające wygodne przytrzymanie tkanek. Często ten rodzaj pęset posiada zakrzywione uchwyty. Anatomiczny rodzaj pęset wykorzystywany jest do podtrzymywania błon śluzowych, jelit i naczyń krwionośnych, czyli zdecydowanie delikatniejszych tkanek. Podobnie, jak w przypadku pęset chirurgicznych, również pincety anatomiczne są stosowane do chwytania i przenoszenia materiałów opatrunkowych, np. podczas operacji. Modele pęset anatomicznych różnią się od siebie przede wszystkim długością całkowitą oraz stopniem zakrzywienie końcówek.

Standardowe modele pęset zarówno tych anatomicznych, jak i chirurgicznych zapewniają specjaliście stabilny uchwyt za sprawą antypoślizgowej powierzchni otrzymanej poprzez umieszczenie na branszach specjalnych rowków. Do wyboru lekarzy są także pincety posiadają wgłębienie na palec bądź te z poszerzonych uchwytem, które świetnie sprawdzą się do wykonywania precyzyjnych zabiegów z zakresu mikrochirurgii.

Sprawdź również jak wybrać rękawiczki jednorazowe na https://www.skleppah.pl/jakie-rekawiczki-jednorazowe-wybrac/

O czym pamiętać wybierając pęsetę do zabiegu?

Spotkać się możemy z pincetami jednorazowego użytku, jednak zdecydowanie częściej lekarze korzystają z modeli przeznaczonych do użytku wielorazowego. Pęsety należą do często wykorzystywanych narzędzi chirurgicznych, muszą więc być wykonane z materiałów gwarantujących wytrzymałość i odporność na korozję. Materiały powinny zapewniać odpowiedni poziom sprężystości ramion, jednocześnie nie odginając ich za bardzo, ponieważ mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na dokładność przeprowadzanego zabiegu. O poziomie giętkości pęsety decyduje przede wszystkim jakość łączenia ze sobą jej ramion.

Na efekt zabiegu wykonanego przez chirurga wpływ mają oczywiście jego umiejętności, ale także zastosowane instrumenty chirurgiczne. Częste korzystanie z pęset może narazić je na różnego rodzaju uszkodzenia, dlatego tak ważne jest wybieranie pęset wykonanych z najwyższej jakości materiałów oraz każdorazowe sprawdzenie przed ich użyciem czy nie posiadają one mechanicznych uszkodzeń, takich jak odkształcenia, wyszczerbienia czy pęknięcia. Warto także sprawdzić je pod kątem występowania korozji. Każdy chirurg powinien dostosować długość uchwytów pęsety do swoich potrzeb, aby korzystanie z niej było w pełni komfortowe.

Więcej na https://madens.pl/

 

Artykuł partnera

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.11.2022 20:37
Czy wam sie portale nie po***baly, na ktore takie reklamy wstawiacie? Kogo, procz lekarzy, interesuje roznica miedzy pęsetami? Serio? e
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie