Psycholog o zabiegach chirurgii plastycznej - co o ingerowaniu we własny wygląd mówią eksperci?

Choć niegdyś na operacje plastyczne decydowali się jedynie nieliczni, to obecnie możemy zauważyć znaczące zainteresowanie zabiegami poprawiającymi urodę.
Psycholog o zabiegach chirurgii plastycznej - co o ingerowaniu we własny wygląd mówią eksperci?
07.11.2022

Rozwój medycyny, nowoczesnych technologii pozwalających na ulepszanie wykorzystywanego podczas operacji sprzętu, a także liczne zalety płynące ze zdecydowania się operację nosa, uszu, biustu, twarzy, czy innych części ciała sprawiają, że do polskich oraz zagranicznych klinik zgłaszają się nie tylko osoby publiczne z pierwszych stron gazet, ale również "zwykli śmiertelnicy".

Dlaczego pomimo świadomości ewentualnych, dotkliwych skutków operacji plastycznych wiele osób wciąż decyduje się podjąć tak duże ryzyko? Czy w dobie wszechobecnego dostępu do Photoshopa, a z drugiej strony wzrastającej popularności ruchu self-love, w myśl którego akceptujemy i kochamy siebie w całości nawet jeżeli wydaje nam się, że niemal każdy centymetr naszego ciała jest niedoskonały, operacje plastyczne mają w ogóle rację bytu? Co sądzi psycholog o operacji plastycznej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Niedościgniony ideał, czyli kiedy rzeczywistość zostaje zakłamana 

Wyniki przeprowadzanych ankiet są dość alarmujące, jak przyznają eksperci ponad 80% kobiet chciałoby zmienić coś w swoim wyglądzie, jeżeli tylko miałyby taką możliwość i niezbędny do tego celu nieco większy zastrzyk gotówki. Nie ma się co oszukiwać - kosztowne operacje plastyczne niejako zawładnęły umysłami kobiet, które marzą o tym by w końcu wpisać się w kryteria najbardziej pożądanego kanonu urody i szczerze mówiąc fakt ten nie powinien nikogo dziwić.

Każdego dnia niemal ze wszystkich stron "zalewają" nas idealne obrazki - gładkie, pozbawione choćby grama zmarszczek twarze w kampaniach reklamowych kosmetyków, wydatne usta i małe nosy zestawione z jędrnymi, zaokrąglonymi w odpowiednich miejscach ciałami, którymi może się pochwalić co druga modelka w mediach społecznościowych oraz niemalże karykaturalne retusze na okładkach gazet sprawiają, że zupełnie nieświadomie zaczynamy się porównywać z innymi. Dodatkowo, oliwy do ognia dodaje fakt, że również w świecie mody nieustannie lansowany jest jeden, konkretny typ sylwetki, który dla wielu jest nie do osiągnięcia chociażby ze względu na genetykę.

Świat oszalał na punkcie efektu WOW, a w pogoni za pięknem i wieczną młodością coraz częściej decydujemy się na poprawiane urody z wykorzystaniem skalpela. Czy to, aby na pewno zdrowe? Psychologowie są w tej kwestii niemal jednogłośni...

Dlaczego decydujemy się na operacje plastyczne? 

Już od najmłodszych lat niejako zaczynamy utożsamiać piękno z innymi, równie pożądanymi cechami - ładny człowiek to zapewne również ten mądry, dobroduszny, pracowity i skłonny do współpracy, ten mniej urodziwy z kolei kojarzy się z mniejszą wrażliwością, wyrachowaniem oraz innymi wadami.

Utrwalane w dzieciństwie stereotypy bynajmniej nie pomagają w procesie akceptowania siebie - z wiekiem, chcąc nie chcąc, coraz większą uwagę zwracamy na własną aparycję, co nierzadko odbija się na psychice, zwłaszcza jeżeli jesteśmy np. wyśmiewani przez rówieśników lub też wydaje się nam, że nasz wygląd regularnie poddawany jest ocenie przez innych, nawet zupełnie przypadkowe osoby mijane na ulicy. W końcu dochodzimy do momentu, gdy to właśnie operacja plastyczna wydaje się być jedynym, możliwym antidotum na wszystkie nasze problemy, co niestety nie zawsze ma potwierdzenie w praktyce, dlatego też tak ważne jest tutaj logiczne myślenie o zabiegu z uwzględnieniem aspektów takich jak przygotowanie do operacji, rekonwalescencja czy też jego konsekwencje wraz z oceną możliwego ryzyka. 

Do racjonalnych przesłanek przemawiających za poddaniem się wybranemu zabiegowi chirurgii plastycznej zaliczyć możemy np.:

  • chęć zlikwidowania widocznych blizn, deformacji oraz innego rodzaju uszkodzeń ciała powstałych w wyniku wypadków; 
  • dążenie do poprawy komfortu życia, który dotychczas utrudniony był poprzez chociażby krzywą przegrodę nosową, porażenie nerwu twarzowego utrudniającego zamykanie oczu prowadzące do ich nadmiernego wysuszania się oraz pogarszania się wzroku, czy też otyłość wiążącą się z problemami z poruszaniem się oraz wykonywaniem codziennych czynności; 
  • potrzebę usunięcia śladów rozległych oparzeń często wymagające również dodatkowego wsparcia w postaci przeszczepu skóry.

Psychologiczne efekty operacji plastycznych - czy warto ryzykować? 

Jak podkreślają psychologowie, pozbycie się dotychczasowych kompleksów za pomocą ingerencji skalpela nie zawsze jest równoznaczne z osiągnięciem wymarzonego spokoju ducha i zmiany nastawienia do życia. Niestety nie są wyjątkami przypadki, gdy pacjenci uzależniają się od operacji plastycznych dających szybkie efekty, ponieważ wraz ze zmianą swojego wyglądu dopatrują się kolejnych "mankamentów". Z tego też względu zalecaną praktyką jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz umiaru, tym bardziej że nie ma jednoznacznych dowodów na to, że wraz z poprawą wyglądu konkretnej części ciała ludzie stają się szczęśliwsi i pewniejsi siebie, a ich życie zawodowe oraz osobiste wręcz obfituje w sukcesy.

Owszem operacje plastyczne mogą być bodźcem stymulującym do działania i osiągnięcia zamierzonego celu, który jak dotąd był nieosiągalny, jednak najlepsze rezultaty zapewni wyłącznie połączenie ewentualnego zabiegu z pracą nad sobą, własnymi emocjami oraz nastawieniem do życia, z którymi z kolei może pomóc nam posiadający stosowne wykształcenie psycholog bądź terapeuta. 

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie