Naciągnięty mięsień – jakie daje oznaki i jak go leczyć?

Naciągnięcie mięśnia to dolegliwość, którą spotyka się stosunkowo często.
Naciągnięty mięsień – jakie daje oznaki i jak go leczyć?
30.09.2022

Większość osób, przynajmniej raz w życiu, będzie miała do czynienia z tego rodzaju naciągnięciem.

Budulcem mięśni są włókna mięśniowe (miofibryle), które charakteryzują się zdolnością do rozkurczania, pozwalającą zachować ruchomość. Na zakres tej ruchomości korzystny wpływ ma regularnie podejmowana aktywność fizyczna, jednak to również aktywność fizyczna zazwyczaj jest przyczyną naciągnięcia mięśnia.

Skąd się bierze naciągnięcie mięśnia?

Zazwyczaj główną przyczyną naciągnięcia mięśnia jest przekroczenie jego możliwości adaptacyjnych. Siła ta musi zadziałać na tkanki miękkie oraz mięśnie w sposób bezpośredni lub pośredni. Często wynika to z nieprzeprowadzonej lub nieumiejętnie przeprowadzonej rozgrzewki, intensywności przekraczającej możliwości, a także ignorowaniu sygnałów, które daje nam organizm, gdy nadwyrężamy jego możliwości. Naciągnięcie może być też wynikiem urazu mechanicznego, takiego jak uderzenie, czy też upadek.

Należy pamiętać, że mięśnie stają się bardziej podatne na rozciąganie, gdy zwiększa się ich temperatura i ukrwienie. Dodatkowo ważne są regularnie wykonywane ćwiczenia rozciągające, zwiększające możliwości rozciągania mięśni.

Po czym poznasz, że doznałeś naciągnięcia mięśnia?

Gdy dotyka nas ból mięśniowy bardzo często rozważamy dwa scenariusze. Zakładamy, że jest to przeciążenie, związane z intensywnym rygorem treningowym lub, że naciągnęliśmy mięsień. Po czym poznać, że to naciągnięcie mięśnia jest przyczyną dolegliwości bólowych?

Zazwyczaj objawia się ostrym i kłującym bólem, który obejmuje nadwyrężone miejsce. Niekiedy w okolicy możemy zaobserwować krwiaka, siniaka lub opuchliznę. Dzieje się tak wówczas, gdy uszkodzona tkanka zaczyna krwawić. Miejsce jest tkliwe, bol nasila się przy wykonywaniu ruchów oraz dotyku naciągniętego mięśnia.

Najczęściej naciągnięciu ulegają mięśnie karku, ramion, pleców, łydek oraz ud, choć ogromne znaczenie ma rodzaj uprawianego sportu. W zależności od tego, które partie mięśniowe doznają większych obciążeń, inne grupy mogą być narażone na naciągnięcie. Należy pamiętać, że naciągnięcie to najniższy stopień uszkodzenia mięśnia, który charakteryzuje zerwaniem mniej niż 5% włókien mięśniowych.

Czemu należy leczyć naciągnięcie mięśnia?

Po stwierdzeniu naciągnięcia mięśnia należy rozpocząć proces leczenia. Pierwszym i podstawowym krokiem w kierunku dojścia do pełnej ruchomości w jak najszybszym okresie czasu, jest konieczność odpoczynku od intensywnych i obciążających treningów. Przez kilka pierwszych dni ruch należy ograniczać do absolutnego minimum, by doprowadzić do stabilizacji naciągniętego mięśnia.  Co dalej? Jeśli wciąż towarzyszy Ci uporczywy ból – powinieneś skorzystać z zimnych okładów oraz leków przeciwzapalnych zawierających ibuprofen. Chłodzenie naciągniętego mięśnia pozwoli zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból, podobnie jak środki przeciwzapalne.

Jaka rehabilitacja na naciągnięty mięsień?

Podstawą leczenia naciągniętego mięśnia są zabiegi rehabilitacyjne. To one pozwolą szybko wrócić do pełnej sprawności. Jakie zabiegi warto polecić w przypadku naciągnięcia mięśnia? Wybór zabiegów powinno przeprowadzić się indywidualnie, by wziąć pod uwagę wszystkie dolegliwości towarzyszące naciągnięciu, jednak jest szereg sposobów postępowania, które znacząco przyspieszą rekonwalescencję.

Doskonałym wyborem będzie Super Indukcyjna Stymulacja (SIS), która dogłębnie przenika tkankę nerwowo-mięśniową, poprawia cyrkulację krwi i wspomaga regenerację tkanek, jednocześnie zmniejszając napięcie mięśni. Podobną skutecznością charakteryzuje się laser wysokoenergetyczny, który doskonale redukuje ból i pozwala leczyć stany zapalne, pojawiające się w różnych partiach ciała. Podobnie jak SIS przyspiesza regenerację tkanek.

Innym doskonałym sposobem radzenia sobie z naciągnięciem mięśnia jest kinesiotaping. Przy pomocy specjalnie utkanych plastrów, rozciągających się jedynie na długość, jesteśmy w stanie nie tylko złagodzić ból, ale też rozluźnić napięte mięśnie. Dodatkowo warto skorzystać z terapii manualnej – doświadczony fizjoterapeuta przeprowadzi zabieg w sposób dostosowany do stopnia i miejsca naciągnięcia mięśnia.

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Rehabilitacja jest najważniejszym elementem, który pozwala nam wrócić do pełnej sprawności. W przypadku rezygnacji z zabiegów fizjoterapeutycznych prawdopodobne jest, że ból przejdzie, jednak kontuzja szybko może się odnowić. Warto skorzystać z kinezyterapii lub treningu funkcjonalnego, zwłaszcza jeśli aktywnie uprawia się określone dyscypliny sportowe, by wypracować odpowiednią technikę, która pozwoli w przyszłości uniknąć takich sytuacji.

 

Artykuł partnera

 

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie