Glukoza w moczu – co oznacza i jak ją wykryć?

Obecność cukru w moczu określa się jako cukromocz, a przy stwierdzeniu występowania glukozy mówi się o glukozurii.
Glukoza w moczu – co oznacza i jak ją wykryć?
26.09.2022

Prawidłowo glukoza w moczu nie powinna być obecna. Najczęściej cukier ten stwierdza się w moczu w przebiegu cukrzycy, lecz to niejedyny powód nieprawidłowych wyników. Sprawdź, co jeszcze może predysponować do glukozurii.

Glukoza w moczu – glukozuria

Cukier w moczu oznacza, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego, ponieważ fizjologicznie nie powinien być obecny. Wykrywany jest w ramach badania ogólnego moczu. To obok badania morfologicznego krwi najbardziej podstawowe badanie diagnostyczne i profilaktyczne – zaleca się, aby było rutynowo wykonywane raz w roku. Podczas badania ogólnego moczu analizuje się próbkę pod kątem fizykochemicznym (np. kolor, woń, przejrzystość) i mikroskopowym. To właśnie w tej drugiej części badania wykrywa się obecność w moczu niepożądanych elementów, w tym m.in. ciał ketonowych, białka, bakterii czy właśnie glukozy.

Jak przygotować się do badania glukozy w moczu?

Aby wyniki badania glukozy w moczu były jak najbardziej wiarygodne, konieczne jest specjalne przygotowanie do badania i pobranie próbki do analizy. Mocz do badań pobiera się na czczo, po dokładnym oczyszczeniu okolicy narządów płciowych, a w przypadku kobiet dodatkowo ważny jest moment cyklu miesiączkowego – badania nie wykonuje się na 3 dni przed menstruacją i 3 dni po niej. Do badania glukozy we krwi oddaje się mocz poranny po nocnej przerwie, pochodzący ze środkowego strumienia. Ważne, aby materiał do badań dostarczyć w specjalnie do tego przeznaczonym jednorazowym pojemniku, który powinno się przynieść do placówki medycznej do 2 godzin od pobrania.

Jakie mogą być przyczyny obecności glukozy w moczu?

Zastanawiasz się, co oznacza glukoza w moczu i jakie są jej normy? Za obecność glukozy w moczu może odpowiadać szereg rozmaitych przyczyn. Glukozuria bywa spowodowana przez zaburzoną pracę nerek. Ich zadaniem jest resorpcja przefiltrowanej glukozy. Kiedy chorują, glukoza nie zostaje odfiltrowywana i nie jest resorbowana do krwiobiegu. W zależności od stanu uszkodzenia nerek wyróżnia się cukromocz typu A, B, C, gdzie ostatni oznacza całkowity brak resorpcji glukozy. Jedną z częściej wymienianych przyczyn glukozurii jest cukrzyca. To podstępna choroba metaboliczna, która długo może nie dawać o sobie znać oraz wiąże się z wieloma groźnymi dla zdrowia konsekwencjami (np. zespołem stopy cukrzycowej, częstymi infekcjami układu moczowo-płciowego, retinopatią). 

Obecność glukozy w moczu bywa stwierdzana w chorobach wątroby, w chorobie alkoholowej, w zaburzeniach pracy nadnerczy. Wpisuje się w obraz kliniczny zespołu Fanconiego, który ma charakter wrodzony lub nabyty i polega na zaburzonej resorpcji różnych składników, w tym m.in. glukozy, fosforanów, cytrynianów, białek, kwasu moczowego, aminokwasów, jonów magnezu, wapnia, potasu. Za obecność glukozy w moczu odpowiadają również narażenie na bardzo silny stres, nadmierna podaż cukru w diecie, ciąża. Zachodzące w organizmie przyszłej mamy zmiany hormonalne mogą doprowadzić do obniżenia progu nerkowego, a tym samym do fizjologicznej obecności cukru w moczu, o ile nie są to wysokie wartości. Stąd też ciężarnym często zalecane są badania ogólne moczu.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie