Czym jest psychoterapia?

Zarówno psychoterapia grupowa, jak i indywidualna są metodami leczenia schorzeń psychicznych, ale różnią się pod kilkoma względami.
Czym jest psychoterapia?
20.09.2022

Terapia grupowa to leczenie, w którym osoby z podobnymi problemami spotykają się razem pod okiem terapeuty, aby dzielić się doświadczeniami i wzajemnie wspierać. Natomiast terapia indywidualna to spotkanie w cztery oczy pomiędzy Tobą a terapeutą. Który rodzaj terapii jest dla Ciebie odpowiedni? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Poniżej znajdziesz jednak informacje dotyczące obu form terapii. Czytaj dalej!

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to zespół metod leczenia zaburzeń psychicznych, który opiera się na bezpośrednim kontakcie między terapeutą a pacjentem. Polega na serii spotkań pacjenta z terapeutą, indywidualnie lub w grupie, w zależności od rodzaju terapii. Psychoterapia może być prowadzona wyłącznie przez specjalistów w zakresie znajomości psychiki człowieka.

W trudnych zaburzeniach i stanach psychoterapia może być tylko elementem leczenia, na przykład obok leczenia farmakologicznego. Leki włącza się do leczenia, gdy problemy psychiczne bardzo utrudniają pacjentowi codzienne funkcjonowanie.

Idea psychoterapii wywodzi się z kilku nauk, między innymi z filozofii, psychologii i medycyny. Najpopularniejsze rodzaje psychoterapii to terapia poznawczo-behawioralna, terapia interpersonalna i terapia ekspozycyjna. Psychoterapia może być skuteczną metodą leczenia zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji i fobii społecznych. Może również pomóc w poprawieniu trudności w relacjach z innymi ludźmi, radzeniu sobie z chorobą przewlekłą i zarządzaniu stresem.

Psychoterapia jest ważnym narzędziem w leczeniu chorób psychicznych i tylko osoby odpowiednio przeszkolone i certyfikowane powinny mieć prawo do jej uprawiania. Droga do zostania psychoterapeutą jest długa i żmudna, wymaga co najmniej czterech lat studiów już po uzyskaniu tytułu magistra. W tym czasie przyszły psychoterapeuta musi również poddać się własnej terapii, aby lepiej zrozumieć uczucia swoich przyszłych pacjentów. Jednak nagrody za tę trudną podróż są tego warte, ponieważ ci, którzy pomyślnie ukończą swoje szkolenie, będą mogli pomagać innym w sposób, który nigdy nie wydawał im się możliwy.

Istnieje wiele różnych typów psychoterapeutów, z których każdy ma swoją własną dziedzinę specjalizacji. Doradcy ds. uzależnień pomagają pacjentom przezwyciężyć zaburzenia związane z nadużywaniem substancji, podczas gdy terapeuci rodzinni pracują z rodzinami w celu rozwiązania konfliktu i poprawy komunikacji.

Terapeuci grupowi prowadzą terapię dla grup ludzi o podobnych problemach, takich jak niedawno rozwiedzeni lub świeżo upieczeni rodzice. Terapeuci dziecięcy specjalizują się w leczeniu dzieci i młodzieży z problemami emocjonalnymi lub behawioralnymi. Niezależnie od tego, z jakim typem terapeuty się spotkasz, wszyscy będą przeszkoleni w zakresie teorii i technik psychologicznych i wykorzystają te umiejętności, aby pomóc Ci w zaspokojeniu Twoich konkretnych potrzeb.

Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty?

W pewnym momencie swojego życia wiele osób zastanawia się, czy powinno skorzystać z wizyty u psychoterapeuty. Często jednak ludzie wahają się, czy szukać pomocy, ponieważ wątpią w powagę swoich problemów lub martwią się, że będą zajmować czas terapeuty tym, co może wydawać się drobnymi sprawami.

W rzeczywistości jednak nie ma czegoś takiego jak drobny problem, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne. Wszystko, co powoduje trudności w swoim życiu i uniemożliwia funkcjonowanie w najlepszym wydaniu, jest warte poruszenia na terapii. Dodatkowo, aby skorzystać z psychoterapii, nie musisz mieć jasnego zrozumienia, co jest przyczyną Twojego cierpienia. Niezależnie od tego, czy Twoje trudności są spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak trudne życie rodzinne lub trauma w przeszłości, czy też czynnikami wewnętrznymi, takimi jak trudne emocje lub niezidentyfikowane objawy psychologiczne, wyszkolony terapeuta może pomóc Ci poprawić Twoje samopoczucie emocjonalne i nauczyć się radzić sobie z tym, co życie rzuca Ci na drogę.

Psychoterapia może być niezwykle skutecznym narzędziem pomagającym ludziom w przezwyciężeniu szerokiego zakresu trudności. Jeśli zmagasz się z długotrwałymi problemami, czujesz, że utknąłeś w negatywnych wzorcach lub po prostu szukasz większej samoświadomości i satysfakcji w swoim życiu, psychoterapia może być warta rozważenia.

Psychoterapia to szeroki termin, który obejmuje wiele różnych podejść do leczenia. Ogólnie rzecz biorąc, psychoterapia jest stosowana do leczenia zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, takich jak depresja i lęk. Jednak może być również stosowany, aby pomóc ludziom radzić sobie z trudnymi wydarzeniami życiowymi, takimi jak rozwód lub śmierć bliskiej osoby. Psychoterapia może być prowadzona w sesjach indywidualnych, grupowych lub rodzinnych. Generalnie skupia się na pomaganiu ludziom w zrozumieniu i zmianie ich myśli i zachowań w celu poprawy ich zdrowia psychicznego.

Podczas terapii będziesz miał możliwość zbadania swoich myśli i uczuć w bezpiecznym i poufnym otoczeniu oraz pracy nad wprowadzeniem pozytywnych zmian w swoim życiu. Z pomocą wykwalifikowanego terapeuty, możesz nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie z wyzwaniami, uzyskać wgląd w siebie i swoje relacje, a ostatecznie dokonać trwałych zmian, które poprawią Twoje ogólne samopoczucie.

Psychoterapia indywidualna czy grupowa?

Poszczególne rodzaje psychoterapii można wyróżnić ze względu na sposób prowadzenia spotkań terapeutycznych. Mogą być one prowadzone indywidualnie lub w grupach. Podjęcie decyzji odnośnie tego, która forma terapii sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku to kwestia bardzo indywidualna. Warto jednak mieć rozeznanie w różnych typach terapii. Jak wygląda psychoterapia indywidualna, a jak grupowa? Jeśli nadal będziesz mieć wątpliwości Psychoterapeuta Warszawa CoTam?  jest miejscem, w którym możesz zdobyć konkretną wiedzę na ten temat.

Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia indywidualna to rodzaj terapii, która koncentruje się na konkretnym, indywidualnym pacjencie. W tym rodzaju terapii między pacjentem a terapeutą tworzy się relacja, która staje się główną osią terapii. Relacja ta daje pacjentowi szansę na swobodne mówienie o swoich przeżyciach i uczuciach. Terapeuta ma również możliwość lepszego poznania pacjenta. W efekcie psychoterapia indywidualna może być bardziej elastyczna niż inne rodzaje terapii. Może być również bardziej skuteczna w odniesieniu do intymnych i osobistych doświadczeń podczas terapii.

Psychoterapia indywidualna może być skutecznym sposobem leczenia szerokiego zakresu zaburzeń zdrowia psychicznego. Jeśli rozważasz szukanie pomocy u terapeuty, być może zastanawiasz się, kiedy najlepiej zacząć. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest rozpocząć terapię, gdy czujesz się gotowy i zdolny do zaangażowania się w ten proces. Oznacza to, że powinieneś czuć się zmotywowany do pracy nad swoim zdrowiem psychicznym.

Psychoterapia grupowa

W psychoterapii grupowej tworzy się środowisko złożone z pacjentów. Zdarza się również, że uczestniczy w niej dwóch psychoterapeutów. Terapeuta prowadzi grupę, ale jednocześnie pozostawia miejsce na interakcje między pacjentami.

W tego typu terapii ważna jest interakcja grupowa, którą odczuwają pacjenci. Grupa stanowi naprawdę duże wsparcie w tego typu procesie terapeutycznym - może wspierać daną osobę w procesie terapeutycznym. Pacjenci w takim środowisku mają również możliwość wzajemnej obserwacji. Ponieważ składa się ono z osób o podobnych problemach, łatwiej jest też mówić o swoich doświadczeniach.

Ważnym elementem tej terapii jest współtworzenie przestrzeni przez pacjentów i terapeutów wspólnie. Uważa się, że w takim środowisku łatwiej jest dotrzeć do głęboko zakorzenionych emocji i traum. Co więcej, według teorii, na której opiera się ta metoda, poprzez interakcje grupowe pacjenci uczą się nowych, bardziej adaptacyjnych sposobów funkcjonowania w sytuacjach społecznych. Dlatego też ten rodzaj terapii często polecany jest osobom, które mają problemy z komunikacją lub mają tendencję do unikania kontaktów z innymi.

Kolejną zaletą tego podejścia jest to, że wymaga ono mniejszego zaangażowania czasowego zarówno ze strony pacjentów, jak i terapeutów w porównaniu z indywidualnymi sesjami terapeutycznymi. Psychoterapia grupowa odbywa się zazwyczaj raz w tygodniu i trwa około dwóch godzin.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie