Erecepty - antykoncepcja podczas teleporady

Spośród 46 krajów europejskich Polska zajmuje ostatnie miejsce w dostępie do antykoncepcji.
Erecepty - antykoncepcja podczas teleporady
24.08.2022

Takie informacje przekazuje coroczny raport opracowany przez Europejskie Forum Parlamentarne na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych. Czy erecepty uzyskane w trakcie teleporady mogą zmienić ten wynik? Już trzeci rok z rzędu Polska zajmuje najniższe miejsce w europejskim rankingu dostępności do środków antykoncepcyjnych publikowanym w Atlasie Polityki Antykoncepcyjnej. Z przedstawionych tam informacji wynika, że w roku 2021 wskaźnik dostępu do antykoncepcji w Polsce to zaledwie 33,5 procent. Z kolei pierwsze miejsce pod względem dostępności do środków antykoncepcyjnych zajmują niezmiennie od kilku lat: Belgia, Francja i Wielka Brytania. Tam wskaźnik dostępności oscyluje wokół 90 procent.
Europejscy badacze, tworząc Atlas Polityki Antykoncepcyjnej uwzględnili następujące zagadnienia: dostępność do środków antykoncepcyjnych, dostęp do porady specjalisty i dostęp do wiedzy na temat antykoncepcji online. W każdej z tych przestrzeni odnotowaliśmy braki.

Antykoncepcja. Co musisz wiedzieć

Najpowszechniejszą formą antykoncepcji farmakologicznej jest pigułka antykoncepcja. Ten hormonalny lek stosuje się dla zablokowania owulacji, co w konsekwencji broni kobiety przed niechcianą ciążą. Pacjentka po realizacji erecepty otrzymuje opakowanie pigułek zawierające 21 lub 28 tabletek. Każdego dnia przyjmuje doustnie jedną z nich.

Na rynku medycznym dostępnych jest kilkanaście farmaceutyków, które różni dawka i mieszanka hormonów. Dobór właściwego środka antykoncepcyjnego uzależniony jest o zdrowia i potrzeb pacjentki. Taką decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu medycznego.

Kobiety decydujące się na tę formę zabezpieczenia przed niechcianą ciążą muszą pamiętać, że nie ma stuprocentowo skutecznej metody antykoncepcji. Środki doustne są jednak jedną z najbardziej niezawodnych form proponowanych przez lekarzy ginekologów. Ważne jest przestrzeganie kilku zasad, systematyczność i wizyty kontrolne, realizowane również w czasie konsultacji online.

Erecepta - uzyskasz ją w wirtualnym gabinecie lekarskim

Teleporada, którą można zrealizować w wirtualnym gabinecie ginekologicznym obejmuje bardzo wnikliwy wywiad medyczny, analizę wyników badań obrazowych i cytologicznych, a także rozmowę lekarską dotyczącą, chociażby aktywności seksualnej pacjentki. Właściwie poprowadzona wizyta online daje możliwość doboru odpowiednich środków medycznych i wystawienie erecepty.

Co ciekawe pacjentka w drodze wizyty online może również uzyskać dostęp do erecepty na awaryjne środki antykoncepcyjne (tak zwana tabletka dzień po). Tu jednak należy zwrócić baczną uwagę na upływający czas - realizacja erecepty i przyjęcie właściwego leku musi nastąpić najpóźniej 120 godzin po stosunku.

Teleporada ginekologiczna - od informacji do realizacji

Dostęp do lekarzy ginekologów na platformach internetowych takich jak haloDoctor, poszerza zakres diagnostyki medycznej, ułatwia dostęp do usług i świadczeń zdrowotnych, wreszcie umożliwia pacjentowi wdrożenie właściwej farmakoterapii.

Podczas spotkania z lekarzem ginekologiem w trybie ewizyty pacjentki bez wychodzenia z domu zyskują dostęp zarówno do wiedzy, jak i leków, w tym również antykoncepcji. Erecepta trafia do pacjentki w postaci czterocyfrowego kodu przesłanego SMS-em bądź dokumentu .pdf przesłanego na adres mailowy. Możliwa jest do zrealizowania w każdej aptece.

Cyfryzacja rynku medycznego, w tym usług ginekologicznych może podnieść świadomość Polek i Polaków, dostarczyć właściwej wiedzy i za pomocą erecept ułatwić dostęp do środków antykoncepcyjnych.

 

Artykuł partnera

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Magda (Ocena: 5) 18.09.2022 22:44
Tabletki są najskuteczniejsze i mnie nie dziwi, że najwięcej kobiet je zażywa. A czy ja wiem czy taki mamy trudny dostęp? Nie słyszy się że kobiety mają przerwy w braniu tabletek bo nie mogły dostać recepty czy pustki w aptekach. Także nie ma co przesadzać. Dobre opinie jak czytam mają teraz tabletki drovelis. Mają łagodniejszy hormon w składzie na pewno.
odpowiedz
adela (Ocena: 5) 30.08.2022 00:23
Fajna opcja to tester owulacyjny do wyznaczania dni płodnych Afrodyta. Jest mały, dokładny, można włożyć do torebki i w każdej chwili sprawdzić swoją płodność
odpowiedz
daga (Ocena: 5) 30.08.2022 00:12
jak dla mnie najlepiej sprawdza się naturalna metoda objawowo termiczna, dzięki której wyznaczam dni płodne na komputerze cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz
maria (Ocena: 5) 30.08.2022 00:05
nie ma co sie truć pigułami, najpewniejsza jest mechaniczna forma antykoncepcji - dla kobiet diafragma caya
odpowiedz

Polecane dla Ciebie