Czy każdy może dostać receptę na medyczną marihuanę? Sprawdzamy!

Terapia konopna zyskuje popularność wśród pacjentów, w przypadku których tradycyjna medycyna okazała się nieskuteczna lub jej działania niepożądane są zbyt dokuczliwe.
Czy każdy może dostać receptę na medyczną marihuanę? Sprawdzamy!
10.08.2022

Marihuany leczniczej nie można jednak kupić od ręki w aptece – potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta na medyczną marihuanę. Na co przepisują medyczną marihuanę? Sprawdzamy!

Czym jest marihuana lecznicza i czy jest legalna?

Pierwsze, co wielu osobom przychodzi na myśl na słowo „marihuana”, to nielegalny w naszym kraju narkotyk, którego nie można nabyć i stosować zgodnie z prawem w celach rekreacyjnych. Marihuana może być jednak również medyczna, co oznacza, susz przeznaczony do celów leczniczych. Leczniczą marihuaną nazywa się susz z konopi siewnych (Cannabis Sativa), które uprawiane są pod ścisłą kontrolą i muszą spełniać rygorystyczne normy jakościowe. Sprzedawany jest on wyłącznie w aptekach.

Medyczna marihuana THC zawiera w standaryzowanych ilościach, podobnie jak CBD. Oznacza to, że kupując w aptece susz z różnych partii tego samego produktu, pacjent może spodziewać się takiego samego składu i takiej samej jakości, a co za tym idzie – również takiego samego działania. Aby jednak susz w aptece mógł być pacjentowi wydany, konieczna jest wystawiona przez lekarza recepta na medyczną marihuanę. Tylko z imienną receptą można legalnie nabyć w Polsce marihuanę leczniczą i korzystać z niej.

Recepta na medyczną marihuanę – kto może ją wystawić?

Konopia lecznicza może być przepisana pacjentowi przez każdego lekarza mającego uprawnienia do wystawiania recept RPW, z wyjątkiem lekarza weterynarii. Co ważne, receptę na marihuanę leczniczą można uzyskać również zdalnie, chociażby za pośrednictwem portalu Centrum Marihuany. Aby jednak pacjent mógł otrzymać e-receptę na konopie, musi przejść proces kwalifikacji do prowadzenia terapii konopnej, a lekarz musi ustawić odpowiednie dawkowanie marihuany i kontrolować przebieg leczenia. Decyzję o kwalifikacji pacjenta do leczenia medyczną marihuaną podejmuje lekarz – to on powinien również sprawować nadzór nad terapią, by była efektywna i bezpieczna.

Decydując się na terapię konopną, pacjent powinien liczyć się z jej kosztami. Te ostatecznie zależne są od potrzebnego danej osobie dawkowania medycznej marihuany, jednak trzeba wiedzieć, że konopie – mimo że dostępne na receptę – refundacji nie podlegają. Całą kwotę zakupu suszu konopnego pacjent musi pokryć z własnej kieszeni. Dodatkowo, wybierając prywatne konsultacje z lekarzem, trzeba też liczyć się z koniecznością innych kosztów.

Na co przepisują medyczną marihuanę?

Recepta na medyczną marihuanę zazwyczaj wystawiana jest tym pacjentom, w przypadku których efekty terapeutyczne tradycyjnej medycyny są niesatysfakcjonujące bądź niosą za sobą nasilone działania niepożądane. Nie ma sprecyzowanej listy chorób, w przypadku których wyłącznie można przepisać leczniczą marihuanę, jednak są pewne obszary, w których szczególnie upatruje się potencjał terapii konopnej.

Leki z marihuany w Polsce przepisywane są między innymi pacjentom onkologicznym oraz zmagającym się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. E-receptę otrzymać można jednak również przy wielu innych schorzeniach, w tym w przypadku jaskry, choroby Parkinsona lub Alzheimera i chorób autoimmunologicznych. Leczniczą marihuanę wykorzystuje się też na schorzenia ginekologiczne i urologiczne, a także endokrynologiczne oraz dermatologiczne. Terapia konopna może być pomocna np. przy walce z łuszczycą, RZS czy objawami osteoporozy, a także przy AZS, autyzmie, SM, czy też chorobie Leśniowskiego-Crohna i wielu innych.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie