Nietrzymanie moczu u mężczyzn – wszystko, co musisz wiedzieć

Na czym polega nietrzymanie moczu u mężczyzn?
Nietrzymanie moczu u mężczyzn – wszystko, co musisz wiedzieć
19.07.2022

Czym objawia się ta dolegliwość i jakie są jej rodzaje?

Na czym polega nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to bardzo kłopotliwa i wstydliwa dolegliwość, która może przytrafić się każdemu bez względu na płeć i wiek. Statystycznie znacznie częściej dotyka kobiety, jednak to w przypadku mężczyzn schorzenie to nierzadko przybiera bardziej stygmatyzujący wymiar. Powodem są głęboko zakorzenione stereotypy męskiej zaradności i samodzielności oraz konieczności sprawowania pieczy nad rodziną. W takiej sytuacji utrata pełnej kontroli nad oddawaniem moczu dla wielu panów wydaje się wielką potwarzą, która wręcz odbiera im męskość. W rzeczywistości jednak nietrzymanie moczu to po prostu schorzenie, z którym można żyć – choć oczywiście w ogromnej mierze obniża ona jakość życia, a niekiedy powoduje wycofanie z życia społecznego czy towarzyskiego. Nietrzymanie moczu zwykle dotyka mężczyzn w wieku podeszłym, choć pierwsze objawy mogą pojawiać się już w piątej dekadzie życia. Szacuje się, że inkontynencja, bo tak również określa się nietrzymanie moczu, może występować nawet u co drugiego mężczyzny po 70. roku życia.

Jakie mogą być przyczyny nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu może występować u panów z różnorodnych powodów, w przeważającej liczbie przypadków przyczyną takiego stanu są różnego rodzaju kłopoty z prostatą. Zazwyczaj w takiej sytuacji jest to powiększenie prostaty, czasem jednak bywa to również np. zapalenie prostaty czy nowotwór prostaty. Do pozostałych przyczyn nietrzymania moczu zalicza się m.in.:

 • infekcje układu moczowego,
 • leki, które mogą powodować częstsze oddawanie moczu,
 • czasowo osłabione mięśnie po operacji prostaty,
 • cukrzycę i niektóre choroby neurologiczne, jak np. parkinson czy alzheimer.

Zgodnie z podanymi informacjami najczęściej za nietrzymanie moczu u mężczyzn odpowiada prostata. Narząd ten określany jest również jako stercz lub gruczoł krokowy, to organ odpowiadający za ważne funkcje w obrębie męskiego układu płciowo-moczowego. Sama prostata zlokalizowana jest poniżej pęcherza moczowego, jednocześnie przylega też do przedniej ściany odbytu. Przez jej wnętrze natomiast przebiega cewka moczowa. Wraz z przerastaniem narządu prostaty występuje nadreaktywność pęcherza, co z kolei może prowadzić do trudności z utrzymaniem moczu. Pamiętaj, że tego typu dolegliwości w żadnym przypadku nie można bagatelizować, gdyż nieleczona prostata może powodować wiele poważniejszych schorzeń. W przebiegu łagodnego przerostu prostaty z reguły występują charakterystyczne objawy:

 • zwiększone parcie na pęcherz i parcie na mocz,
 • niekontrolowany wyciek moczu,
 • obniżenie ciśnienia moczu,
 • zmniejszenie strumienia moczu,
 • przedłużające się oddawanie moczu,
 • brak możliwości utrzymania moczu w nocy,
 • uczucie pełnego pęcherza oraz trudności lub nawet niemożność w opróżnieniu go,
 • pieczenie i ból w czasie oddawania moczu.

Jakie są rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn?

Wbrew pozorom nietrzymanie moczu u mężczyzn może przybierać różnorodne formy, które różnią się między sobą szczegółowym przebiegiem. Do najczęściej występujących rodzajów nietrzymania moczu zalicza się:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – pod tym pojęciem należy rozumieć niekontrolowane oddawanie moczu przy takich czynnościach jak kichanie czy kaszel oraz w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Za taki obraz nietrzymania moczu odpowiada osłabienie mięśni dna miednicy oraz osłabienie zwieracza,
 • kropelkowe wyciekanie moczu – niekontrolowany wyciek moczu po pozornym opróżnieniu pęcherza,
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia,
 • nagłe nietrzymanie moczu – to nadreaktywność pęcherza w formie mimowolnego oddawania moczu przy nacisku na pęcherz.

Jeżeli dostrzeżesz u siebie takie dolegliwości, nie czekaj dłużej i skontaktuj się z lekarzem specjalistą. Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwa i kłopotliwa dolegliwość, ale można z nią żyć i w stosowny sposób podwyższyć Twój codzienny komfort życia.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Adam (Ocena: 5) 30.11.2022 16:48
Przy zakażaniu układu moczowego świetna jest żurawina, ale czasem nie wystarcza. Gdy mnie dopadło zakażenie stosowałem Ginjal Urit, który w swoim składzie ma tylko naturalne składniki. Oprócz żurawiny zawiera on liście rozmarynu, ziele damiana, korzeń żeń-szenia oraz owoce czarnego bzu. Razem szybko pomagają uporać się z zakażeniem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie