Czym objawia się ta dolegliwość i jakie są jej rodzaje?
Nietrzymanie moczu to bardzo kłopotliwa i wstydliwa dolegliwość, która może przytrafić się każdemu bez względu na płeć i wiek. Statystycznie znacznie częściej dotyka kobiety, jednak to w przypadku mężczyzn schorzenie to nierzadko przybiera bardziej stygmatyzujący wymiar. Powodem są głęboko zakorzenione stereotypy męskiej zaradności i samodzielności oraz konieczności sprawowania pieczy nad rodziną. W takiej sytuacji utrata pełnej kontroli nad oddawaniem moczu dla wielu panów wydaje się wielką potwarzą, która wręcz odbiera im męskość. W rzeczywistości jednak nietrzymanie moczu to po prostu schorzenie, z którym można żyć – choć oczywiście w ogromnej mierze obniża ona jakość życia, a niekiedy powoduje wycofanie z życia społecznego czy towarzyskiego. Nietrzymanie moczu zwykle dotyka mężczyzn w wieku podeszłym, choć pierwsze objawy mogą pojawiać się już w piątej dekadzie życia. Szacuje się, że inkontynencja, bo tak również określa się nietrzymanie moczu, może występować nawet u co drugiego mężczyzny po 70. roku życia.
Nietrzymanie moczu może występować u panów z różnorodnych powodów, w przeważającej liczbie przypadków przyczyną takiego stanu są różnego rodzaju kłopoty z prostatą. Zazwyczaj w takiej sytuacji jest to powiększenie prostaty, czasem jednak bywa to również np. zapalenie prostaty czy nowotwór prostaty. Do pozostałych przyczyn nietrzymania moczu zalicza się m.in.:
Zgodnie z podanymi informacjami najczęściej za nietrzymanie moczu u mężczyzn odpowiada prostata. Narząd ten określany jest również jako stercz lub gruczoł krokowy, to organ odpowiadający za ważne funkcje w obrębie męskiego układu płciowo-moczowego. Sama prostata zlokalizowana jest poniżej pęcherza moczowego, jednocześnie przylega też do przedniej ściany odbytu. Przez jej wnętrze natomiast przebiega cewka moczowa. Wraz z przerastaniem narządu prostaty występuje nadreaktywność pęcherza, co z kolei może prowadzić do trudności z utrzymaniem moczu. Pamiętaj, że tego typu dolegliwości w żadnym przypadku nie można bagatelizować, gdyż nieleczona prostata może powodować wiele poważniejszych schorzeń. W przebiegu łagodnego przerostu prostaty z reguły występują charakterystyczne objawy:
Wbrew pozorom nietrzymanie moczu u mężczyzn może przybierać różnorodne formy, które różnią się między sobą szczegółowym przebiegiem. Do najczęściej występujących rodzajów nietrzymania moczu zalicza się:
Jeżeli dostrzeżesz u siebie takie dolegliwości, nie czekaj dłużej i skontaktuj się z lekarzem specjalistą. Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwa i kłopotliwa dolegliwość, ale można z nią żyć i w stosowny sposób podwyższyć Twój codzienny komfort życia.
Artykuł partnera