Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest aż tak ważna?

Stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych jest bardzo ważne, bez względu na to, jaka aktualnie panuje pora roku.
Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest aż tak ważna?
28.06.2022

Po kremy z filtrem należy sięgać zarówno latem, jak i zimą, ponieważ promieniowanie słoneczne ma szkodliwy wpływ na skórę. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co sprawia, że promieniowanie ultrafioletowe jest takie niebezpieczne, to już teraz zapoznaj się z poniższym artykułem. Dzięki niemu dowiesz się, dlaczego filtr przeciwsłoneczny powinien gościć w każdej kosmetyczce.

Czym właściwie jest promieniowanie ultrafioletowe?

Promieniowanie ultrafioletowe, które znamy przede wszystkim z tego, że pięknie opala naszą skórę, może również poważnie zaszkodzić zarówno samemu zdrowiu, jak i stanowi skóry. Z tego też względu warto wiedzieć, czym konkretnie jest to promieniowanie i w jaki sposób dopasować dla siebie odpowiedni filtr. 

Promieniowanie ultrafioletowe to tzw. promieniowanie elektromagnetyczne. Jego fale osiągają długość 100-400 nm. Promieniowanie ultrafioletowe możemy podzielić na trzy charakterystyczne rodzaje:

  • UVA: stanowi od około 95 do 97% promieniowania UV, które dociera na ziemię, bez względu na to, jaka panuje pogoda i pora roku. Promieniowanie typu A oddziałuje na skórę przez cały rok.
  • UVB: stanowi od około 3 do 5% promieniowania UV. Promieniowanie tego typu jest najsilniejsze w sezonie letnim, ma duży wpływ na przedwczesne starzenie się skóry, a także na pojawienie się oparzeń słonecznych.
  • UVC: promieniowanie, które jest najgroźniejsze dla skóry. Promieniowanie UVC jest jednak pochłaniane przez atmosferę, dzięki czemu nie dociera na ziemię.

Co dają kremy przeciwsłoneczne?

Aby móc mówić o pozytywnym działaniu kremów przeciwsłonecznych, w pierwszej kolejności należy skupić się na tym, do czego może doprowadzić nadmierna ekspozycja skóry na słońce i promieniowanie słoneczne.

Promieniowanie ultrafioletowe powoduje zaczerwienienia, obrzęk, a nawet poparzenia. Dodatkowo znacząco redukuje warstwę kolagenu i elastyny, rozszerzając przy tym naczynia krwionośne. Skóra narażona na nadmierne promieniowanie szybciej się starzeje, jest wysuszona i odwodniona. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy DNA i działa rakotwórczo. To wszystko sprawia, że ochrona przeciwsłoneczna pełni niezwykle ważną funkcję. Dobrze dostosowany filtr przeciwsłoneczny pozwoli Ci dłużej przebywać na słońcu, a do tego uchroni Cię przed wystąpieniem poparzenia. Wiele kosmetyków chroniących skórę przed słońcem można znaleźć na: https://a-manada.pl/ochrona-przeciwsloneczna

Czym wyróżniają się kremy przeciwsłoneczne?

Filtr przeciwsłoneczny do twarzy, czyli krótko mówiąc krem SPF (Sun Protection Factor), to produkt chroniący przed wystąpieniem oparzeń słonecznych. Współczynnik SPF określa ochronę przed promieniowaniem UVB. Bardzo ważna jest również ochrona przed UVA, dlatego wybierając dla siebie interesujący produkt, należy zwrócić uwagę na to, czy na opakowaniu znajduje się odpowiedni symbol (zazwyczaj w kółeczku). Dzięki temu będziesz mieć pewność, że stawiasz na produkt, który kompleksowo zatroszczy się o Twoją skórę.

Co jest jeszcze istotne podczas wyboru kremu z filtrem?

Oprócz samego współczynnika ochrony i tego, przed czym dany krem chroni, istotne jest również zwrócenie uwagi na to, czy masz do czynienia z produktem fotostabilnym i wodostabilnym. Fotostabilne kremy z filtrem nie tracą swoich właściwości od światła, ciepła i promieniowania UV. Jeżeli zaś chodzi o wodoodporność, to ta cecha sprawia, że np. po pływaniu, nie ma konieczności reaplikowania kosmetyku.

Jak aplikować kremy z SPF, aby naprawdę działały?

Wiesz już, dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest taka ważna. Musisz jeszcze dowiedzieć się, w jaki sposób właściwie aplikować wybrany przez siebie krem z filtrem. Takie kosmetyki oczywiście należy nakładać na samym końcu pielęgnacji, np. po nałożeniu kremu nawilżającego i w przypadku kobiet, przed wykonaniem makijażu.

Krem z filtrem powinien być nakładany samodzielnie, nie można łączyć go z żadnym innym kosmetykiem. Jest to związane z tym, że wymieszanie kremu mogłoby doprowadzić do zmniejszenia ochrony przeciwsłonecznej. Co jest jeszcze bardzo istotne? To, aby nakładać właściwą ilość kosmetyku. Zbyt mało produktu może nie zapewnić właściwej ochrony, dlatego najlepiej nałożyć dawkę liczoną na około 'dwa palce', wskazujący i środkowy. Palce powinny być pokryte kremem na całej długości, dzięki temu będziesz mieć pewność, że zaaplikowałeś odpowiednio dużo produktu.

Musisz pamiętać także o reaplikacji swojego kremu. Jeżeli przebywasz na słońcu to najlepiej, abyś co 2-3 godziny nakładał kolejną porcję kosmetyku. Kobiety noszące makijaż mogą z kolei zdecydować się na specjalne kremy SPF w formie mgiełki, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością.

Kremy SPF, które powinny stanowić zwieńczenie codziennej porannej pielęgnacji, nie tylko pielęgnują skórę, ale i odpowiednio ochraniają ją przed szkodliwym promieniowaniem. Bez względu na to, jaka panuje pogoda, ich używanie powinno być obowiązkowe. Jeżeli do tej pory nie interesowałeś się ochroną przeciwsłoneczną, to najwyższy czas, aby to zmienić.

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.06.2022 16:54
B B
odpowiedz

Polecane dla Ciebie