3 sprawdzone sposoby na alergię na słońce

Gdy przychodzą coraz cieplejsze dni, a za oknem można dostrzec silniejsze promienie słońca trzeba być bardzo ostrożnym.
3 sprawdzone sposoby na alergię na słońce
26.06.2022

Najbardziej w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym może ucierpieć nasza skóra. Zwłaszcza miejsca najbardziej odkryte, takie jak dekolt czy ramiona mogą wykazywać charakterystyczną pokrzywkę słoneczną. Jest to nic innego, jak tak zwana alergia na słońce. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Czym jest alergia na słońce?

Jest to reakcja skóry na promienie słoneczne, która związana jest z jej nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem, swędzącą wysypką, obrzękiem bądź pokrzywką. Takie uczulenie pojawia się zwykle w dwóch przypadkach. Może do niego dojść po pierwszym od dłuższego czasu kontakcie skóry ze słońcem lub gdy nasłonecznienie nagle przybiera na sile. Najczęściej dzieje się tak na początku wiosny oraz lata lub w trakcie wyjazdów do ciepłych krajów.

Alergia na słońce jest grupą różnych schorzeń skórnych powiązanych z nadwrażliwością na promienie UV. Należy ona do fotodermatoz idiopatycznych - samoistnych. Można wyróżnić wśród nich przede wszystkim wielopostaciowe osutki świetlne, pokrzywkę słoneczną oraz przewlekłe zmiany posłoneczne. Pierwsza kategoria może przyjąć postać świerzbiączki letniej oraz opryszczki ospówkowatej. Pokrzywka słoneczna z kolei objawia się rumieniem, pieczeniem i bąblami. Przewlekłe zmiany posłoneczne mogą powstawać w wyniku ekspozycji na promienie UVA i UVB.

Jak zapobiegać alergii na słońce?

Alergii na słońce można jednak zapobiegać. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą odpowiedniego leczenia jest wizyta u dermatologa. Mimo wszystko można włączyć do swojego rytuału pielęgnacyjnego kilka istotnych elementów. Przede wszystkim warto pamiętać, że nawet niewinne, wiosenne słońce może być przyczyną problemów ze skórą. Z tego powodu unikaj bezpośredniej ekspozycji na promienie UV. Jeśli jednak chcesz zdrowo się opalić dobrze sprawdzi się krem z wysokim filtrem słonecznym SPF50+.

Unikaj również nagłego kontaktu z intensywnym słońcem. Możesz jednak przyzwyczajać swój naskórek do promieni ultrafioletowych stopniowo. Jeśli jednak wyjeżdżasz na wakacje do ciepłych krajów nie spędzaj całego dnia na plaży. Wiąże się to z kolejną radą, która wskazuje na unikanie wystawiania skóry na największe nasłonecznienie, które ma miejsce między godziną 11:00 a 15:00. W tym czasie staraj się osłaniać dekolt, zakładać kapelusz i spędzać jak najwięcej czasu w cieniu.

Jak złagodzić objawy alergii na słońce?

Jedną z najlepszych form dbania o skórę, która wykazuje objawy alergiczne, jest aplikacja odpowiednich produktów. Przede wszystkim unikaj mocnego słońca, aby nie doszło do ich nasilenia. Przed ekspozycją skóry na promienie słoneczne koniecznie nakładaj preparaty z wysokim filtrem. Krem nawilżający Vichy zawiera odżywcze składniki, które działają chłodząco i miejscowo zniwelują oznaki podrażnionej skóry. Ustępowanie uporczywego świądu czy zaczerwienienia przyspieszają z kolei preparaty antyhistaminowe.

 

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.07.2022 13:27
Straszne mieć alergie na słońca. Nie wyobrażam sobie jakie to musi być ciężkie. Ja mam tylko na kurz i oczyszczacz powietrza i roomba z dobrymi filtrami wystarczają, aby wszystko było ok. Unikanie słońca przy takiej pogodzie jest mega trudne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie