Jak fazy snu wpływają na nasze zdrowie?

Sen można podzielić na kilka różnych faz.
Jak fazy snu wpływają na nasze zdrowie?
26.05.2022

Każda z nich trochę inaczej wpływa na zdrowie człowieka, gdzie organizm zachowuje się w odmienny sposób. Wyróżnia się dwie główne fazy snu, czyli REM oraz NREM. Ich kolejność pojawiania się jest zwykle podobna. Zdarzają się jednak zaburzenia związane ze skróceniem i nieprzesypianiem faz, co może mieć różne konsekwencje. Jak poszczególne etapy snu wpływają na zdrowie?

Faza NREM i wpływ poszczególnych etapów na zdrowie 

Od razu po zaśnięciu zawsze następuje pierwsza faza snu, którą nazywa się NREM. Skrót wziął się od angielskiej nazwy "Non-Rapid Eye Movement", co jeszcze przeciwieństwem kolejnej fazy REM ("Rapid Eye Movement"). Jest to powiązane z ruchem gałek ocznych, które nie występują tak intensywnie w etapie NREM. Co prawda zdarzają się powolne ruchy, ale są one nieporównywalne względem głębokiego snu. Faza NREM trwa około 80-100 minut i dzieli się na trzy główne stadia. 

Faza NREM to okres, w którym dużo łatwiej o przebudzenie. Wiele osób ma z tym problem, a nieregularny sen może odbić się na stanie zdrowia. Sprawę może załatwić porządny materac w Gnieźnie, który pozwoli łatwo przejść w kolejne stadia NREM. Produkty marki Hilding zapewniają przy okazji prawidłową postawę podczas snu, co jest kluczowe w kolejnej fazie REM. Chodzi nie tylko o materace z różnych materiałów, ale też ergonomiczne poduszki. W pierwszym stadium powinna maleć zdolność do odczuwania bodźców zewnętrznych, dlatego tak ważna jest wygoda.  

W drugim stadium fazy NREM dochodzi do etapu głębokiego snu. Ma ono duże znaczenie z perspektywy zdrowia, gdzie obniża się ciśnienie, spowalnia się praca serca oraz dochodzi do zużywania glukozy. W trzecim stadium zaczynają pojawiać się sny, ruchy ciała, a w niektórych przypadkach lunatykowanie. Obserwuje się stopniowe odłączanie niektórych funkcji mózgu. 

Skutki zdrowotne fazy REM 

Znacznie krótsza faza REM może trwać nawet 5 minut, choć przeważnie jest to około pół godziny. Dochodzi tu do intensywnych ruchów gałek ocznych, co wynika z intensywnej pracy mózgu. Jest to całkowicie normalna reakcja organizmu, gdzie zdrowy sen nie powinien być w żadnym przypadku przerywany. Z fazy REM jest się ciężko przebudzić, przez co dochodzi do nieprawidłowych postaw ciała. Z pomocą znowu mogą tu przyjść materace marki Hilding. 

Intensywna praca mózgu w fazie REM wpływa na bardzo realistyczne sny. Dochodzi tutaj do redukcji stresu, spowolnienia metabolizmu i wiotczenia mięśni. Ważną rolę pełni hormon wzrostu, który ma kluczowe znaczenie z perspektywy odbudowy tkanek. W fazie REM dochodzi również do utrwalania procesów pamięciowych, co może mieć kluczowe znaczenie dla uczniów i studentów przed egzaminami. 

Zaburzenia faz snu i konsekwencje dla organizmu 

Długotrwałe zaburzenia faz snu mogą mieć przykre konsekwencje zdrowotne. Może to wpłynąć na powstanie chorób, gdzie przykładem jest somnambulizm, czyli intensywne lunatykowanie. Mogą pojawić się też lęki nocne, które wiążą się z wybudzaniem w trakcie snu głębokiego. Fazy snu powinny następować po sobie regularnie, gdzie należy unikać ciągłych wybudzeń.

Brak przerywania fazy NREM jest możliwy z termoelastycznym, piankowym albo sprężynowym materacem marki Hilding. Można w ten sposób uniknąć zespołu przyspieszonej i opóźnionej fazy snu, które bardzo często zdarzają się w przypadku osób starszych. Wynikają one z nieprawidłowości pomiędzy rytmem dobowym organizmu a rytmem wysypiania się. Prowadzi to do zmęczenia, spadku koncentracji oraz częstszych migren. 

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie