3 sposoby na ukojenie nerwów i uspokojenie się

Codzienna gonitwa myśli, natłok obowiązków, szybki tryb życia, pośpiech i napięte sytuacje mogą sprawiać, że stresujemy się i trudno jest nam odzyskać równowagę.
3 sposoby na ukojenie nerwów i uspokojenie się
04.05.2022

Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym sprawdzamy, jak stres wpływa na nasz organizm oraz podajemy sprawdzone sposoby, jak sobie z tym poradzić. Poznaj je!

Jak stres i nerwy wpływają na nas?

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że stres towarzyszy nam każdego dnia – w życiu osobistym, ale i służbowym, w relacjach z dziećmi, z partnerem, rodziną, znajomymi czy też obcymi ludźmi. Niekiedy jest on motywujący, popychający do działania, jednak częściej musimy zmierzyć się z jego negatywnymi konsekwencjami. 

I tak nerwy wpływają nie tylko na naszą psychikę i samopoczucie, utrudniając codzienne funkcjonowanie, ale również na wiele aspektów zdrowotnych. Przykładowo następuje obniżenie odporności organizmu, zaburzenia odżywiania, pojawiają się problemy z trawieniem, kondycją skóry, włosów i paznokci, problemy z płodnością, choroby serca i układu krążenia, a także zgaga, cukrzyca, a nawet choroby nowotworowe.

Jakie są sposoby na ukojenie nerwów? Sprawdzone przykłady

Stres nie jest niczym dobrym, odbija się na wielu sferach naszego życia. Warto zatem wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Poniżej podajemy trzy sposoby na walkę ze stresem, dzięki którym odzyskamy równowagę emocjonalną. Oto one!

Tabletki na uspokojenie bez recepty

Pierwszym sposobem o szybkim działaniu są tabletki na uspokojenie z apteki, które możemy kupić bez recepty. Ziołowe leki na uspokojenie bazują na roślinnych ekstraktach. To sprawia, że działają łagodnie, ale skutecznie. Jednocześnie są bezpieczne, nie otumaniają i nie uzależniają. Ponadto tabletki na uspokojenie mają w swoim składzie zazwyczaj melisę, miętę pieprzową, ashwagandę, szyszki chmieli, kozłka oraz kwiatostan lipy, żeń-szeń czy dziurawiec i lawendę. Pośród leków na uspokojenie bez recepty znajdują się ponadto preparaty magnezowe z witaminą B. One również działają odprężająco i wyciszająco. Możemy też przyjmować tabletki na uspokojenie, które dodatkowo ułatwiają zasypianie lub niwelują uczucie zmęczenia.

Stres

Ćwiczenia oddechowe i aktywność fizyczna

Innym sposobem na stres – poza tabletkami na uspokojenie bez recepty – są również ćwiczenia oddechowe. „Śledząc” swój oddech, dotleniamy organizm, skupiamy uwagę na tej jednej czynności, spowalniamy tym samym pracę serca i prowadzimy do obniżenia poziomu kortyzolu, czyli hormonu odpowiadającego za odczuwanie niepokoju. Podobnie działa głębokie, wolne oddychanie z liczeniem w myślach.

Obok tego zalecane są jeszcze ćwiczenia i ruch – w domu, na siłowni, na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna wyzwala w nas endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wybierzmy taką, która sprawia nam przyjemność: spacery, bieganie, jazda na rowerze, podnoszenie ciężarów, pływanie, joga czy choćby sprzątanie.

Muzyka, aromaterapia i kąpiel

Ostatnią propozycją jest zrelaksowanie się w wodzie, przy muzyce, z pachnącym płynem lub zapachowymi świeczkami. Jeśli chodzi o muzykę, to wbrew pozorom wcale nie musi być ona typowo relaksacyjna, wolna i spokojna. Niektórzy lepiej czują się przy skoczniejszych rytmach i mocniejszym brzmieniu. Połóżmy się wygodnie w wannie, zadbajmy o przytłumione światło i odetnijmy się choćby na 10-15 minut. Woda działa odprężająca na mięśnie i „zmywa” z nas stres.

A zatem który sposób na pozbycie się napięcia wybierzesz – tabletki na uspokojenie bez recepty, ćwiczenia oddechowe i aktywność fizyczną, a może klimatyczny relaks w łazience?

Komentarze (27)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.11.2022 09:06
Mądre rady warto skorzystać
odpowiedz
Dopa (Ocena: 5) 06.10.2022 21:13
Ale po co
odpowiedz
Głupol (Ocena: 5) 23.09.2022 18:36
1+1=11,2+2=22,3+3=33,4+4=44,5+5=55,6+6=66,7+7=77,8+8=88,9+9=99,100+100=10000. 🤣🤣🤣
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.09.2022 08:26
Щдблдддббьллбьдтьолл Оррббдбюжєьтжзщшгр ЙттбббььььЙйй як По бо ж
odpowiedz
Miłek (Ocena: 5) 02.09.2022 17:58
Tak chcę
odpowiedz

Polecane dla Ciebie