Chrapanie można wyleczyć! Na czym polega plastyka podniebienia miękkiego

Chrapanie męczy i utrudnia życie – nie tylko osobom dzielącym z chrapiącym sypialnię, ale też samemu chrapiącemu.
Chrapanie można wyleczyć! Na czym polega plastyka podniebienia miękkiego
21.03.2022

Choć nie jest chorobą, można je leczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod jest plastyka podniebienia miękkiego. Gdzie ją wykonać?

Chrapanie – objaw, który można leczyć!

Sporadyczne chrapanie nie powinno niepokoić. Występuje podczas infekcji górnych dróg oddechowych, po bardzo męczącym dniu lub spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Jeśli jednak pojawia się każdej nocy, świadczy o utrudnionym przepływie powietrza przez drogi oddechowe. Często wymaga leczenia, metodami takimi jak np. plastyka podniebienia miękkiego czy aparaty CPAP.

Zanim jednak zdecydujemy się na zabieg podniebienia miękkiego, warto ustalić przyczynę nieprawidłowości. Laryngolog na podstawie badania i wywiadu z pacjentem oceni, jakie czynniki potencjalnie przyczyniają się do występowania chrapania. Bardzo często mamy do czynienia z nieprawidłowościami anatomicznymi w obrębie dróg oddechowych, np. skrzywioną przegrodą nosową, przerostem małżowin czy występowaniem polipów. U dzieci chrapanie najczęściej stanowi objaw powiększonego migdałka gardłowego.

Chrapanie miewa też inne przyczyny. Obecnie coraz częściej jest skutkiem otyłości – szczególnie u mężczyzn, ze względu na specyficzną budowę szyi i gromadzącą się w jej obrębie tkankę tłuszczową. Pojawia się u palaczy, osób nadużywających alkoholu, a także u kobiet po menopauzie – w wyniku zmian hormonalnych.  

Jak wyleczyć się z chrapania?

Podstawą w leczeniu chrapania jest wyeliminowanie przyczyny, która do niego doprowadziła. Często wymaga to zmiany stylu życia – rozprawienia się z nałogami, redukcji masy ciała itp. Leczenie operacyjne może obejmować np. korektę skrzywionej przegrody nosowej czy usunięcie migdałka gardłowego. Jednak w wielu przypadkach nawet taka interwencja nie przynosi spodziewanego efektu. Wtedy z pomocą przychodzi sprawdzona metoda, którą jest plastyka podniebienia miękkiego. 

Plastyka podniebienia miękkiego - na czym polega operacja na chrapanie?

Aby zrozumieć, dlaczego zabieg podniebienia miękkiego jest niekiedy jedynym sposobem na pozbycie się chrapania, warto poznać rzeczywistą przyczynę tego problemu. Gdy śpimy, nasze ciało rozluźnia się. Dotyczy to także mięśniówki gardła. Wiotkie tkanki opadają w kierunku tylnej części gardzieli – w ten sposób zawęża się światło dróg oddechowych. Chrapanie to nic innego, jak odgłos wprawionych w wibracje tkanek, pomiędzy którymi w sposób utrudniony przepływa powietrze.

Plastyka podniebienia miękkiego ma na celu usztywnienie tkanek oraz rozszerzenie cieśni gardła. W tym celu wykonuje się dwa pionowe, symetryczne nacięcia na łukach podniebiennych. Następnie odcina się końcową część języczka. Jednocześnie pod błonę śluzową wprowadzane są specjalne elektrody, które za pomocą fal o częstotliwości radiowej tworzą mikroblizny. Usztywniają one tkanki, dzięki czemu podczas snu drogi oddechowe pozostają szerokie, a powietrze swobodnie przez nie przepływa.

Cała procedura trwa około 20-50 minut. Przez 2 tygodnie po zabiegu rana może wywoływać ból i inne nieprzyjemne objawy, dlatego wskazane jest pozostawanie na „miękkiej” diecie.

Leczenie metodą plastyki podniebienia miękkiego pozwala uniknąć groźnych powikłań, których pierwszym objawem jest właśnie chrapanie. Taką chorobą jest obturacyjny bezdech senny – stan, w którym opisane wcześniej światło dróg oddechowych zostaje całkowicie zamknięte. Następują wtedy kilkunastosekundowe przerwy w oddychaniu. Niedostateczna ilość tlenu dostarczana organizmowi podczas snu powoduje długofalowe, groźne konsekwencje – w tym problemy układu sercowo-naczyniowego.

Jak długo goją się rany w jamie ustnej?

Plastyka podniebienia miękkiego jest zabiegiem mało inwazyjnym, jednak z oczywistych względów pacjent odczuwa po nim pewne dolegliwości. Jeśli nie był operowany w narkozie, lecz w znieczuleniu miejscowym bądź dożylnym, do domu może wrócić już tego samego dnia. Jednak przez dobę nie może spożywać żadnych posiłków. Na tym etapie rany są jeszcze świeże i muszą się dobrze zabliźnić.

Aby uniknąć dolegliwości bólowych ze strony tkanek gardła po radioterapii, przez 7 dni należy stosować dietę półpłynną. Zupy, jogurty, przetarte owoce – to najlepsze posiłki po korekcji podniebienia miękkiego. Dobrze jest unikać dań ostrych oraz gorących, ponieważ mogłyby dodatkowo podrażniać gardło.

Dolegliwościom bólowym i poczuciu dyskomfortu podczas przełykania mogą towarzyszyć trudności z oddychaniem, także w nocy. Nie jest to jednak objaw groźny dla zdrowia – przeciwnie, występowanie umiarkowanej opuchlizny jest naturalnym efektem radiochirurgii. Wszystkie te niedogodności mijają całkowicie po maksymalnie 14 dniach. Od tej pory komfort snu będzie stopniowo się zwiększał, aż do zupełnej poprawy.

Gdzie leczyć chrapanie w Warszawie?

Skuteczne leczenie chrapania wymaga holistycznego podejścia do pacjenta. Konsultacja laryngologiczna jest wymagana, jednak często musi być uzupełniona wsparciem innych specjalistów, np. dietetyka. Klinika Mille Medica w Warszawie specjalizuje się w leczeniu chrapania u pacjentów w każdym wieku. Plastyka podniebienia miękkiego to jeden z zabiegów wykonywanych przez pracujących tu lekarzy.

Ile kosztuje plastyka podniebienia miękkiego?

Koszt zabiegu plastyki podniebienia miękkiego we wspomnianej klinice Mille Medica to od 2200 zł do 2500 zł. Cena może wydawać się wysoka, jednak na zabieg warto się zdecydować. Udrożnienie dróg oddechowych znacząco wpływa na jakość snu pacjenta, a co za tym idzie – na jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Pełny efekt leczenie staje się odczuwalny po około 2 miesiącach od zabiegu plastyki podniebienia miękkiego. Na tym etapie wszelkie dolegliwości związane z samą radiochirurgią już dawno minęły, a w wyniku lepszego dotlenienia organizmu pacjent odczuwa wyraźną poprawę. Lepszy dopływ tlenu do mózgu wpływa m.in. na koncentrację i pamięć. Wiele osób zauważa lepszą wydajność w pracy i mniejszą nerwowość w życiu codziennym.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie