Jaka patelnia najzdrowsza? Podpowiadamy, którą wybrać!

Dbasz o to, by zdrowo się odżywiać?
Jaka patelnia najzdrowsza? Podpowiadamy, którą wybrać!
fot. Sergey Ryzhov
07.03.2022

Zależy Ci na smukłej sylwetce i wiesz, jak ważne jest dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych? Z tego artykułu dowiesz się, że wybór odpowiedniej jakości sprzętu kuchennego, a także jego prawidłowe użytkowanie mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia. Sprawdź, która patelnia jest najzdrowsza!

Jaka patelnia najzdrowsza?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów patelni - teflonowych, ceramicznych, aluminiowych, grillowych, stalowych… Jak się okazuje, najzdrowsza patelnia to taka, która jest wykonana z wysokiej jakości materiału. Jeśli więc widzisz patelnię w cenie mocno poniżej średniej - przyjrzyj się jej wykonaniu i zastanów się, czy to na pewno zdrowa patelnia. Zwróć przede wszystkim na jakość materiału, z jakiego jest wykonana - w końcu chcesz, by sprzęt kuchenny służył Ci dłużej. Niskiej jakości model z pewnością nie spełni kryteriów dla bezpiecznej, zdrowej patelni.

Pod wpływem temperatury wzrastającej podczas smażenia, niskiej jakości materiał patelni może sprawić, że do jedzenia wydzielą się niebezpieczne substancje. Dlatego najzdrowsze patelnie to te kupione ze sprawdzonego źródła, solidnie wykonane i prawidłowo użytkowane. W temacie tego, jakie patelnie są najzdrowsze, ważne jest bowiem, by nauczyć się, jak używać patelni - na jakiej kuchence, czym i jak ją myć, na jakiej dopuszczalnej temperaturze smażyć itd. Prawidłowe korzystanie sprawi, że najzdrowsza patelnia rzeczywiście taką zostanie - na długi czas. Zanim więc wybierzesz patelnię na podstawie poleceń i artykułów na temat tego, jakie patelnie są najzdrowsze, przeczytaj dokładnie dołączoną do niej instrukcję.

W następnej części artykułu dowiesz się, na podstawie rankingów najzdrowszych patelni oraz naszych doświadczeń - który sprzęt kuchenny jest najbezpieczniejszy dla Twojego zdrowia.

Patelnie bezpieczne dla zdrowia - co to znaczy?

Co to znaczy - patelnia bezpieczna dla zdrowia? Liczne rankingi najzdrowszych patelni piszą o jakości materiału, solidności wykonania… Jednak na co przede wszystkim zwracać uwagę, by kupić patelnię bez szkodliwych substancji?

Patelnia bezpieczna to ta dopuszczona do sprzedaży w renomowanych sklepach internetowych i stacjonarnych. Jeśli nie chcesz przypadkowo narazić się na szkodliwy dla zdrowia sprzęt - unikaj miejsc niepewnych - tanich bazarów, w których kupisz wszystko i nic - od ubrań poprzez sprzęt elektroniczny, aż do gadżetów kuchennych. W takich miejscach możesz na przykład spotkać się z patelniami wykonanymi w całości z aluminium. Dlaczego to niezbyt bezpieczne patelnie? Aluminium jest materiałem, który, niepokryty powłoką, uwalnia szkodliwe substancje pod wpływem temperatury, a także sprawia, że potrawy mają metaliczny posmak.

Patelnia bez szkodliwych substancji może być wykonana z aluminium - to bardzo jakościowy materiał, jednak pod warunkiem, że taka patelnia ma dodatkową powłokę - na przykład kamienną.

Jak pisaliśmy wcześniej - bezpieczne patelnie to także te, z których korzystamy zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. W tym kontekście szczególnie istotna jest dopuszczalna temperatura smażenia. Wiele substancji szkodliwych wydziela się właśnie powyżej jakiejś temperatury. Równie istotne jest także korzystanie z odpowiednich narzędzi kuchennych - łyżek, widelców itd. Niektóre z nich w kontakcie z patelnią mogą doprowadzić do zarysowania powłoki, a tym samym sprawią, że bezpieczna patelnia stanie się patelnią szkodliwą.

Patelnia aluminiowa. Czy jest zdrowa?

Na temat patelni aluminiowych powstało chyba najwięcej mitów. Największym przekłamaniem w kontekście szkodliwości patelni aluminiowych jest to, że pod wpływem temperatury te uwalniają niebezpieczne substancje, a jedzenie przygotowane na nich ma metaliczny, specyficzny posmak.

Tak naprawdę szkodliwość patelni aluminiowych występuje wyłącznie w przestarzałych modelach, które nie są zabezpieczone powłoką - najczęściej są to powłoki nieprzywierające oraz o kamiennej strukturze. Jeśli więc masz bardzo stary sprzęt kuchenny, koniecznie upewnij się, czy korzystasz ze zdrowej patelni aluminiowej.

Jak widzisz, temat zdrowia aluminiowych patelni wcale nie jest kontrowersyjny. Kupując je w renomowanym sklepie, masz gwarancję zerowej szkodliwości patelni aluminiowej. Co więcej - ten właśnie model jest niezwykle uniwersalny i sprawdzi się w każdej kuchni. Dlaczego? Patelnie aluminiowe nadają się na każdy typ kuchenki, w tym również na indukcję. Szeroka oferta zdrowych patelni aluminiowych sprawia, że te znajdują naprawdę różne zastosowanie jako wok, patelnia do jaj, patelnia grillowa - wybór należy do Ciebie!

Patelnia teflonowa. Czy jest zdrowa?

Czy patelnie teflonowe są zdrowe? Na to pytanie mamy jedną odpowiedź: tak, pod warunkiem… I tu wracamy do niezwykle ważnej kwestii prawidłowego korzystania z patelni teflonowych.

Teflon a zdrowie to temat szeroko badany. Jako materiał - teflon został opracowany w latach 30. XX wieku. Badacze od razu docenili jego niezwykłe właściwości - przede wszystkim niski współczynnik tarcia. Początkowo materiał był wykorzystywany w branży wojskowej, dopiero 20 lat później trafił do kuchni jako wysokiej jakości powłoka na patelnie.

Skąd jednak wiemy, czy patelnie teflonowe są zdrowe? Tu przede wszystkim musimy zaufać źródłom naukowym, które jasno podkreślają, że sam wątek teflon a zdrowie jest zupełnie jasny - jako materiał teflon jest bezpieczny. Naczynia teflonowe nie uczulają, nie są rakotwórcze, nie zmieniają smaku jedzenia i nie wchodzą z nim w reakcje.

Kupując patelnię teflonową, musisz jednak pamiętać o tym, że na rynku jest mnóstwo podróbek, które tylko udają teflon. Dlatego tak ważne jest, aby zakupy robić tylko w sprawdzonych miejscach.

W kwestii patelnia teflonowa a zdrowie dużą uwagę przyłóż do korzystania z odpowiednich narzędzi. Nie wolno mieszać jedzenia w patelni teflonowej metalową łyżką czy widelcem. Równie istotny jest sposób mycia naczynia - używaj miękkich gąbek i nie korzystaj ze zmywarki.

Czy patelnia ceramiczna jest zdrowa?

Czy patelnie ceramiczne są zdrowe? Ta jedna z najchętniej kupowanych rodzajów patelni jest zupełnie bezpieczna. Dlaczego?

Patelnia z powłoką ceramiczną sprawdzi się do codziennego użytku - jest wytrzymała i odporna na zarysowania, możesz smażyć na niej, dodając niewielką ilość tłuszczu, a ponadto jest nieszkodliwa dla zdrowia. Jak widzisz, wątek patelnia ceramiczna a zdrowie, nie budzi wątpliwości. Czy jednak nawet najzdrowsza patelnia ceramiczna będzie spełniać swoje zadanie, gdy jej powłoka się porysuje?

Po pierwsze, powłoka ceramiczna ma dużą odporność, zdecydowanie wyższą od patelni teflonowych. Czy jednak patelnie ceramiczne są zdrowe po zarysowaniu? Niewielkie rysy nie wpłyną na jej jakość - ceramika jest materiałem bezpiecznym zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska. Co równie istotne, korzystanie z ceramicznych naczyń nie zmienia smaku potraw. Dla tych, którzy wciąż mają wątpliwości w wyborze najzdrowszej patelni - ceramiczna patelnia nie zawiera szkodliwej substancji PFOA. Co więcej, możesz podgrzewać ją do dużo wyższych temperatur niż w przypadku patelni teflonowej.

Jak w przypadku poprzednich modeli - najzdrowsza patelnia ceramiczna to taka, z której korzystasz zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. W przypadku większych uszkodzeń i zarysowań polecane jest kupno nowego sprzętu.

Jak zdrowo smażyć?

Nawet najzdrowsza patelnia do smażenia nie spełni swojej roli, gdy będziemy smażyć na nieodpowiednim tłuszczu, zbyt dużej jego ilości lub zbyt wysokiej temperaturze. Warto wiedzieć, że wiele patelni wymaga bardzo małej ilości tłuszczu lub nawet umożliwia smażenie beztłuszczowe! Jeśli jednak potrawa wymaga tłuszczu, wybieraj odpowiedni produkt! Na czym smażyć najzdrowiej? Tu wszystko zależy od sposobu i czasu smażenia, a także rodzaju dania. Z pewnością sprawdzonymi tłuszczami, których właściwości zdrowotne są potwierdzone, są: olej rzepakowy, kokosowy, ryżowy oraz oliwa. Po drugiej stronie rankingu stoi smalec (chociaż stosowany od czasu do czasu też nie zaszkodzi).

Zdrowe smażenie na patelni to także nauka odpowiedniej techniki. Smażenie płytkie nada się do szybkich potraw, np. naleśników, czy jajek sadzonych. Z kolei smażenie głębokie m.in. do panierowanych mięs.

Podsumowując, zdrowe smażenie łączy wybór najzdrowszej patelni do smażenia, odpowiedniego oleju, czasu i temperatury smażenia oraz techniki. Warto nauczyć się zdrowego smażenia na patelni i sprawdzać, na czym smażyć najzdrowiej. W końcu smażenie jest jednym najczęstszych sposobów obróbki termicznej. Nauczmy się go, a nasz układ pokarmowy i krążenia, ale także sylwetka i samopoczucie będą w dobrej kondycji na lata!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie