Co warto wiedzieć o lekach przeciwbólowych?

Leki przeciwbólowe, stosowane w celu doraźnego łagodzenia bólu, dostępne są na rynku bez recepty.
Co warto wiedzieć o lekach przeciwbólowych?
28.02.2022

Warto wiedzieć, że różnią się substancją czynną i czasem działania. Inny lek wybierzemy, jeśli chcemy zmniejszyć gorączkę, a inny przy bólu głowy lub dolegliwościach po urazie. Co warto wiedzieć o lekach przeciwbólowych?

Czy leki przeciwbólowe są bezpieczne?

Odpowiednio dobrane i dawkowane leki przeciwbólowe wykazują dużą skuteczność w łagodzeniu bólu i są bezpieczne pod warunkiem przestrzegania zasad zawartych w dołączonej do opakowania ulotce. Są pierwszym wyborem w doraźnym łagodzeniu dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Leki przeciwbólowe bez recepty mogą wywoływać działania niepożądane, ale zwykle wówczas, gdy pacjent nie przestrzega zasad ich stosowania oraz nie zapoznał się z przeciwwskazaniami. Warto również pamiętać, że niektóre popularne leki bez recepty należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ich substancjami czynnymi są m.in.: ketoprofen, ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Poza działaniem przeciwbólowym wykazują właściwości przeciwzapalne, więc bardzo dobrze sprawdzają się w łagodzeniu dolegliwości połączonych ze stanem zapalnym. Nie należy jednak łączyć ze sobą różnych leków. Jeśli pacjent jest w trakcie stałej farmakoterapii, warto ich przyjmowanie skonsultować ze specjalistą prowadzącym leczenie. Ważne jest także przestrzeganie zalecanej maksymalnej dawki dobowej, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Zbyt długie przyjmowanie leków może wywołać niepożądane dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego, jeśli dolegliwości nie ustępują lub nasilają się, konieczna jest konsultacja w celu określenia przyczyny bólu.

Co warto wiedzieć o lekach przeciwbólowych bez recepty?

Popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty należy stosować, uwzględniając rodzaj bólu, jego natężenie i przyczynę. Jeśli powodem dolegliwości jest stan zapalny, warto wybrać te z grupy NLPZ, które wykazują właśnie takie działanie, np. Ketonal Active. Jego substancją czynną jest ketoprofen. Skutecznie łagodzi ból o łagodnym i umiarkowanym nasileniu, a wygodne do połknięcia kapsułki zawierają maksymalną dostępną bez recepty dawkę ketoprofenu*. Do doraźnego stosowania przeznaczony jest też Ketonal Sprint w formie rozpuszczalnego w wodzie granulatu, który łatwo się wchłania i szybko przywraca normalne funkcjonowanie.

Na rynku można znaleźć leki przeciwbólowe w postaci plastrów, czopków czy tabletek do rozpuszczania. Niezależnie od tego, który rodzaj wybierzemy, należy pamiętać, że wszystkie mają działanie doraźne – zmniejszają ból, ale nie usuwają jego przyczyny. Jeśli dolegliwości nawracają lub nasilają się, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Jak prawidłowo przyjmować leki przeciwbólowe?

Przed zażyciem leku koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, w której zawarte są zasady dawkowania, informacje na temat substancji czynnej (lub substancji czynnych), wskazań, przeciwwskazań i skutków ubocznych. Leków przeciwbólowych, zwłaszcza z grupy NLPZ, nie należy stosować na pusty żołądek, ponieważ mogą one uszkodzić śluzówkę. Najlepiej popijać je wodą lub mlekiem, gdyż niektóre płyny mogą spowodować wolniejsze uwalnianie się substancji czynnych do organizmu. Oczywiście leków nie należy łączyć z alkoholem. Przeciwwskazane jest także zażywanie różnych środków z tej samej grupy.


*Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta, Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde, dostęp: 10.02.2022: 

https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-active

 

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie