Rodzaje i działanie irygatorów do zębów

Czasem może wydawać się, że szczotkowanie zębów drogimi szczoteczkami elektrycznymi, np. sonicznymi, wystarczy, aby nasze zęby były czyste, białe i mocne.
Rodzaje i działanie irygatorów do zębów
23.02.2022

Nic bardziej mylnego! Kompleksową higienę oraz ochronę zębów i dziąseł osiągniesz, używając nie tylko dobrych szczoteczek, ale również nici dentystycznych, past, płynów do płukania jamy ustnej, a także irygatorów do zębów. Dowiedz się więcej na temat działania i rodzajów irygatorów.

Irygator to urządzenie, które za pomocą wody dokładnie płucze oraz czyści przestrzenie międzyzębowe i szczeliny dziąsłowe. Z wyglądu przypomina nieco szczoteczkę elektryczną. Dzięki niemu pozbędziesz się nieczystości zalegających w jamie ustnej, zadbasz o dziąsła,
a także ograniczysz wzrost płytki nazębnej i rozwój bakterii. Korzystając z irygatora, zmniejszasz ryzyko występowania próchnicy i chorób dziąseł. Jest on idealnym uzupełnieniem do stosowania szczoteczek elektrycznych, ponieważ samo szczotkowanie nie zapewni nam zdrowych, lśniących i silnych zębów.

Działanie irygatora

Jak działa irygator do zębów? W swojej pracy wykorzystuje ciśnienie oraz wodę, którą pobiera ze specjalnego zbiornika. Strumień wody pod ciśnieniem wpada do dyszy, a następnie dociera do jamy ustnej, płucząc przestrzenie międzyzębowe oraz usuwając resztki pożywienia, bakterie i płytkę nazębną. Część irygatorów wykorzystuje także pęcherzyki powietrza, które łączą się
z wodą i trafiają do trudno dostępnych miejsc, czyszcząc nawet aparaty ortodontyczne, implanty i protezy.

Kiedy używać irygatora? Można robić to zarówno przed każdym myciem zębów szczoteczką elektryczną, jak i po wykonaniu tej czynności. Należy pamiętać, aby przy płukaniu zębów i jamy ustnej nie używać zimnej wody, która może powodować ból, a letnią!

Rodzaje i działanie irygatorów

Irygatory do zębów dzielimy ze względu na ich budowę oraz sposób zasilania. Uwzględniając oba te parametry, możemy wyróżnić cztery rodzaje urządzeń tego typu.

Irygatory stacjonarne

Po pierwsze, istnieją irygatory stacjonarne, które przeznaczone są do codziennego użytku w miejscu naszego zamieszkania. To urządzenia stacjonarne z przewodem, które są zdecydowanie większe od irygatorów przenośnych. Posiadają także większy zbiornik na wodę, który może osiągać pojemność nawet do 600 ml, co sprawia, że podczas mycia zębów nie musisz go uzupełniać. Irygatory stacjonarne wyróżniają się także szerokim zakresem ciśnienia, w tym ciśnieniem maksymalnym do 6,9 bara. Przed zakupem upewnij się, że posiadasz wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie umieścić irygator w swojej łazience.

Irygatory przenośne/turystyczne

Po drugie, możemy wyróżnić także irygatory przenośne, które świetnie sprawdzą się podczas podróży. Celem producentów było zapewnienie największego komfortu użytkowania, dlatego też trzeba było pogodzić się z pewnymi ustępstwami. Zbiornik w irygatorze przenośnym połączono z rękojeścią. Jest on zdecydowanie mniejszy i osiąga maksymalnie do 250 ml, dlatego też niemożliwe jest umycie zębów, nie dolewając wody kilkukrotnie podczas tej czynności. Urządzenia bezprzewodowe zasilane są akumulatorem lub baterią, a czas pracy na jednym ładowaniu może wynieść nawet 70 minut. Nie posiadają one jednak tak dużej liczby trybów pracy, a ciśnienie maksymalne, które generują, to nieco ponad 6 barów.

Zarówno irygatory stacjonarne, jak i te przenośne, posiadają wymienne końcówki, dzięki czemu możemy dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb nawet wtedy, gdy posiadamy aparaty ortodontyczne lub implanty. Zestawienie popularnych modeli znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow

Irygatory prysznicowe i kranowe

Kolejnymi typami irygatorów są irygatory prysznicowe oraz kranowe. Pierwsze z nich podłącza się do słuchawek prysznicowych. Nie musisz wówczas przejmować się stanem wody w zbiorniku ani bateriami czy akumulatorem, gdyż jest to urządzenie całkowicie bezprzewodowe i niezasilane prądem. Podobnie działa irygator kranowy, jednak posiada on przewód, który należy podłączyć do kranu.

Warto wspomnieć także o rodzajach strumieni wody, generowanych przez irygator. Wyróżniamy następujące strumienie: ciągły (o wyższym ciśnieniu, do czyszczenia ciasnych przestrzeni), pulsacyjny (o zróżnicowanej mocy, masuje dziąsła) oraz wirujący (delikatny, do dziąseł wrażliwych, wykorzystuje wodę i mikropęcherzyki powietrza).

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie