Czy omamy i urojenia wskazują na choroby psychiczne?

Omamy i urojenia to najczęstszy objaw chorób psychicznych, głównie schizofrenii.
Czy omamy i urojenia wskazują na choroby psychiczne?
24.01.2022

Mogą pojawiać się również u osób, które nadużywają alkoholu oraz narkotyków. Leczenie zaburzeń psychicznych jest długotrwałe i często wymaga wsparcia lekarza, psychologa oraz najbliższych osób. Prawidłowo przeprowadzone, pozwala pacjentowi złagodzić objawy choroby i korzystać z życia.

Jak rozpoznać omamy i urojenia?

Zaburzenia psychiczne, w których występują omamy i urojenia, charakteryzują się nierealnymi, nieistniejącymi wizjami lub dźwiękami, które w rzeczywistości nie pojawiły się. Nie wszystkie choroby psychiczne charakteryzują się tego typu zaburzeniami. Wyróżnia się kilka rodzajów omamów, do których należą:

  • słuchowe,
  • wzrokowe,
  • czuciowe,
  • somatyczne,
  • węchowe,
  • odruchowe.

Mogą pojawić się również halucynacje lub pseudohalucynacje. Chora osoba słyszy dźwięki, których nie chce słyszeć. W jej głowie pojawiają się realne zdarzania, którym nadaje ona inne znaczenie, niż jest w rzeczywistości. Nie daje sobie wytłumaczyć, że to, co ona myśli, nie istnieje. Chory często wierzy w to, co słyszy, pomimo zapewnień innych osób o mylności swoich osądów. Często uważa on osoby najbliższe za wrogów, którzy chcą mu wyrządzić krzywdę. 

Zaburzenia urojeniowe pojawiają się systematycznie i z czasem zyskują na sile. Na samym początku występują rzadko, są krótkotrwałe, często są uważane przez najbliższych za inność, a nie za początkowe zmiany chorobowe. 

Diagnozę w kierunku chorób psychicznych stawia lekarz po wykonaniu dokładnych badań i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Czasem może on zalecić obserwację, która ma na celu sprawdzenie częstotliwości występowania zaburzeń oraz sposobu, w jaki się ujawniają. Do lekarza należy się udać w momencie, kiedy chora osoba zauważy zmiany w swoim zachowaniu, poczucie lęku, bezsilności lub gdy pojawią się myśli samobójcze. 

W jakich chorobach występują omamy i urojenia?

Omamy i urojenia często pojawiają się w chorobach, takich jak schizofrenia. Mogą także być początkiem alzheimera, a także świadczyć o depresji. U starszych osób, u których rozwija się demencja starcza, również mogą wystąpić zaburzenia urojeniowe. 

Pojawienie się halucynacji czy urojeń nie zawsze świadczy o chorobie psychicznej. Mogą one wystąpić u osób, które stosują narkotyki, przedawkowały leki lub nadużywają alkoholu, po którym występuje majaczenie. Nie można ich lekceważyć i każdy epizod związany z wystąpieniem omamów należy skonsultować z lekarzem.

Leczenie omamów i urojeń

Leczenie powinno obejmować kompleksowo pacjenta i skupiać się na farmakoterapii, psychoterapii oraz edukacji. Systematyczna współpraca pozwala na złagodzenie objawów. Leczenie to proces długotrwały, wymagający wiele cierpliwości. Efekty nie zawsze pojawiają się od razu, w większości przypadków należy na nie zaczekać. W całym procesie leczenia bardzo ważne jest wsparcie najbliższych osób. Niekiedy pacjenci z zaburzeniami psychicznymi wymagają hospitalizacji, jednak decyzję podejmuje lekarz.

 

Artykuł partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie