Mogą pojawiać się również u osób, które nadużywają alkoholu oraz narkotyków. Leczenie zaburzeń psychicznych jest długotrwałe i często wymaga wsparcia lekarza, psychologa oraz najbliższych osób. Prawidłowo przeprowadzone, pozwala pacjentowi złagodzić objawy choroby i korzystać z życia.
Zaburzenia psychiczne, w których występują omamy i urojenia, charakteryzują się nierealnymi, nieistniejącymi wizjami lub dźwiękami, które w rzeczywistości nie pojawiły się. Nie wszystkie choroby psychiczne charakteryzują się tego typu zaburzeniami. Wyróżnia się kilka rodzajów omamów, do których należą:
Mogą pojawić się również halucynacje lub pseudohalucynacje. Chora osoba słyszy dźwięki, których nie chce słyszeć. W jej głowie pojawiają się realne zdarzania, którym nadaje ona inne znaczenie, niż jest w rzeczywistości. Nie daje sobie wytłumaczyć, że to, co ona myśli, nie istnieje. Chory często wierzy w to, co słyszy, pomimo zapewnień innych osób o mylności swoich osądów. Często uważa on osoby najbliższe za wrogów, którzy chcą mu wyrządzić krzywdę.
Zaburzenia urojeniowe pojawiają się systematycznie i z czasem zyskują na sile. Na samym początku występują rzadko, są krótkotrwałe, często są uważane przez najbliższych za inność, a nie za początkowe zmiany chorobowe.
Diagnozę w kierunku chorób psychicznych stawia lekarz po wykonaniu dokładnych badań i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Czasem może on zalecić obserwację, która ma na celu sprawdzenie częstotliwości występowania zaburzeń oraz sposobu, w jaki się ujawniają. Do lekarza należy się udać w momencie, kiedy chora osoba zauważy zmiany w swoim zachowaniu, poczucie lęku, bezsilności lub gdy pojawią się myśli samobójcze.
Omamy i urojenia często pojawiają się w chorobach, takich jak schizofrenia. Mogą także być początkiem alzheimera, a także świadczyć o depresji. U starszych osób, u których rozwija się demencja starcza, również mogą wystąpić zaburzenia urojeniowe.
Pojawienie się halucynacji czy urojeń nie zawsze świadczy o chorobie psychicznej. Mogą one wystąpić u osób, które stosują narkotyki, przedawkowały leki lub nadużywają alkoholu, po którym występuje majaczenie. Nie można ich lekceważyć i każdy epizod związany z wystąpieniem omamów należy skonsultować z lekarzem.
Leczenie powinno obejmować kompleksowo pacjenta i skupiać się na farmakoterapii, psychoterapii oraz edukacji. Systematyczna współpraca pozwala na złagodzenie objawów. Leczenie to proces długotrwały, wymagający wiele cierpliwości. Efekty nie zawsze pojawiają się od razu, w większości przypadków należy na nie zaczekać. W całym procesie leczenia bardzo ważne jest wsparcie najbliższych osób. Niekiedy pacjenci z zaburzeniami psychicznymi wymagają hospitalizacji, jednak decyzję podejmuje lekarz.
Artykuł partnera