Od lutego paszporty covidowe będą miały krótszy czas ważności!

Dowiedz się szczegółów!
Od lutego paszporty covidowe będą miały krótszy czas ważności!
Zdjęcie autorstwa Olya Kobruseva z Pexels
05.01.2022

Gdy w marcu 2020 roku wybuchła pandemia koronawirusa, zaczęliśmy się mierzyć z nową rzeczywistością – także pod kątem turystycznym. Dziś, aby swobodnie podróżować, w większości przypadków trzeba posiadać między innymi paszport covidowy. I o ile na początku mówiło się, że jego ważność wynosi 12 miesięcy, tyle teraz została ona skrócona.

Przeczytaj też: Omikron objawia się na ustach i paznokciach. Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić?

Paszport covidowy – jak długo jest ważny?

Już przed świętami Komicja Europejska zastanawiała się nad skróceniem ważności paszportów covidowych. Instytucja ta zadecydowała ostatecznie pod koniec grudnia, że certyfikaty te powinny być uznawane jedynie 9 miesięcy od przyjęcia pełnej (lub uzupełniającej) dawki szczepionki przeciwko covid-19. Czy w Polsce będą obowiązywać te zasady? Zdecydowanie tak. Owe reguły wejdą w życie już od 1 lutego 2022 roku.

Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.  

A jak pobrać paszport covidowy? Tego typu dokument należy ściągnąć z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Certyfikat można mieć w wersji papierowej/ wydrukowanej lub też elektronicznej, na telefonie.

Polecane wideo

Polka znalazła się w rankingu najpiękniejszych twarzy świata. Zajęła naprawdę wysokie miejsce
Polka znalazła się w rankingu najpiękniejszych twarzy świata. Zajęła naprawdę wysokie miejsce - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 4.6 / 5
gość (Ocena: 1) 07.01.2022 19:56
Chwd.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.01.2022 10:24
Skoro nowe reguły wejdą w życie od 1 lutego 2022 roku, to chyba powinny dotyczyć zaszczepionych od LUTEGO 2022 a oni podobno będą skracać ważność certyfikatów już wcześniej wydanych. Od kiedy to prawo działa wstecz?
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 05.01.2022 23:58
W Kanadzie w prowincji Nowy Brunszwik młode osoby atakuje "tajemnicza" choroba o objawach neurologicznych. Jednak Kanada na razie zakazała badać temat. Dziwnym trafem tam niemalże przymus szczepień.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 05.01.2022 22:12
Szczypawki za chwilę co miesiąc i paszporcik co miesiąc a głupi wierzyli że plandemia się skończy jak wezmą szczypawke
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.01.2022 21:20
Dokladnie Nutella! Mowilam to od poczatku! to co niektorzy madrzy inaczej wyzywali takich jak ja. A mowilam, ze bedzie segregacja, napuszczanie jednych na drugich, a w efekcie zaszczepionym i tak beda odbierane prawa. Pobudka ludzie! Skonczyc ten cyrk! Zadnych obostrzen! To nie ma kompletnie sensu! Jak ktos ma zachorowac to i tak zachoruje! Dbajcie o odpornosc po prsotu u licha! I o swoje zdrowie psychicznie, nie przeciazajcie sie. Nie macie sily po pracy? To nic nie robcie tylko idzcie spac, nie sprzatajcie. Szkoda zdrowia, jak nie macie sily! Po prsotu o siebie dbajcie i przestancie ogladac wiadomosc. Szkoda zdrowia i nerwow.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie