Reumatyzm – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Na reumatyzm składa się szeroka grupa schorzeń o różnej etiologii objawiających się zespołem nieprzyjemnych dolegliwości dotyczących układu ruchu.
Reumatyzm – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
27.12.2021

Najczęściej występującymi są bóle, obrzęki i sztywność stawowa. Leczenie to kompleksowy program ukierunkowany zwłaszcza na łagodzenie przebiegu choroby.

Przyczyny i objawy reumatyzmu

Reumatyzm to potoczna nazwa na grupę chorób o podłożu autoimmunologicznym charakteryzujących się przewlekłymi zmianami zapalnymi w obrębie tkanki łącznej. Wyróżnia się wiele form tego typu schorzenia. Jedną z nich jest reumatyzm typu stawowego, który atakuje struktury aparatu ruchu, jak RZS, toczeń, dna moczanowa i ZZSK. Reumatyzm może też mieć charakter niestawowy i dotyczyć tkanek miękkich czy naczyń i nerwów, jak zespół cieśni nadgarstka.

Przyczyny choroby nie są do końca poznane i jednoznaczne, choć największe znaczenie przypisuje się uwarunkowaniom genetycznym. Reumatyzm nie jest dziedziczny, nie stanowi także efektu mutacji genowej. Czynniki endogenne natomiast zwiększają podatność organizmu na uwarunkowania środowiskowe. Szczególnie niekorzystnie może oddziaływać:

  • niedobór witaminy D i wapnia, 
  • chroniczne przeciążenie stawów i układu ruchu, 
  • zła dieta i styl życia czy też 
  • nabyte choroby różnego pochodzenia, jak niektóre infekcje wirusowe, zaburzenia endokrynologiczne czy wady postawy.

Biorąc pod uwagę złożony mechanizm powstawania choroby, jaką jest reumatyzm, jak rozpoznać ją wcześnie, aby podjąć odpowiednie leczenie i zwiększyć rokowania co do jej pokonania? Choroby reumatyczne mają tendencję do nasilania się i ustępowania okresowego. Czas wzmożonej aktywności i intensywności dolegliwości, jakie powstają w ich przebiegu, czyli m.in. ból i miejscowe obrzęki stawów, sztywność poranna, nadwrażliwość i uczucie ciepłości, ograniczenia motoryczne, wynikają z licznych procesów destrukcyjnych struktur aparatu ruchu, w tym degradacji chrząstek, ubytku mazi stawowej czy pojawienia się zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych.

W efekcie reumatyzmu można zaobserwować także deformacje stawów, ale i objawy ogólne, jak stany podgorączkowe, utratę apetytu, złe samopoczucie czy kłopoty ze snem. Zachodzące zmiany reumatyczne zwykle są postępujące i nieodwracalne, a leczenie ma na celu złagodzenie ich przebiegu i wydłużenie okresów remisji.

Leczenie reumatyzmu

Program leczenia obejmuje wiele metod ukierunkowanych na poprawę kondycji układu kostno-stawowego i mięśniowego. Jedną z nich jest farmakoterapia z zastosowaniem tzw. leków przeciwreumatycznych czy biologicznych modyfikujących przebieg choroby i zabezpieczających stawy przed jej postępem. Doraźnie można sięgać też po środki z grupy NLPZ o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym w okresie zaostrzenia objawów. Niemniej ważna jest także rehabilitacja ruchowa i zabiegi fizykalne. Ukojenie przynosi zwłaszcza krioterapia, ale też leczenie ciepłem. Cenne bywają ponadto magnetoterapia, laser, ultrasonografia i balneoterapia. W ramach leczenia i postępowania zachowawczego wskazane są ćwiczenia w odciążeniu, ale i gimnastyka ogólnokondycyjna czy treningi funkcjonalne.

Operacje chirurgiczne polegające na rekonstrukcji czy wymianie zajętych reumatyzmem stawów stanowią rzadkość i ostateczność. Wykonywane są w bardzo zaawansowanych stadiach choroby i wybranych jej typach. Leczenie często uwzględnia dodatkowo psychoterapię. Pozwala ona oswoić się z postępującymi zmianami anatomicznymi, zaakceptować konsekwencje zdrowotne, jakie za sobą niosą, a także złagodzić stres towarzyszący zwłaszcza podczas okresów nawrotów choroby.

 

Artykuł partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie