Jak leczyć grzybicze zapalenie pochwy?

Grzybicze zapalenie pochwy (grzybica pochwy, kandydoza, drożdżyca) zdarza się większość kobiet w wieku rozrodczym, a także później.
Jak leczyć grzybicze zapalenie pochwy?
27.12.2021

Bardzo trudno się przed nim skutecznie ochronić, ale jest to możliwe. Są natomiast dostępne skuteczne i szybko działające leki, które są pomocne przy grzybicy pochwy. Ważna jest szybka diagnoza i wczesne podjęcie leczenia oraz dołożenie starań, by zapobiec nawrotom choroby.

Jakie są objawy grzybiczego zapalenia pochwy?

Grzybicze zapalenie pochwy najczęściej daje objawy w postaci:

  • dolegliwości bólowych okolic intymnych,
  • zaczerwienienia i obrzęku błony śluzowej pochwy,
  • świądu lub pieczenia,
  • mikrourazów (pęknięć) nabłonka pochw.

Zazwyczaj pojawia się też charakterystyczna „serowata” wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu. Dolegliwości bólowe i świąd nasilają się zazwyczaj podczas kąpieli, oddawania moczu oraz stosunku. Grzybicze zapalenie pochwy może pojawiać się sporadycznie lub mieć charakter nawracający.

Najczęstsze przyczyny grzybiczego zapalenia pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy wywoływane jest przez zakażenie grzybami z gatunku Candida albicans lub Candida. U części kobiet zakażenie może przebiegać bezobjawowo. Objawy pojawiają się zazwyczaj u kobiet w ciąży, stosujących doustne preparaty antykoncepcyjne, hormonalną terapię zastępczą lub wkładki domaciczne. Ryzyko pojawienia się objawów jest również większe w przypadku pań przyjmujących glukokortykosteroidy i leki immunosupresyjne (obniżające odporność), podczas antybiotykoterapii i chemioterapii, przy cukrzycy i zakażeniu wirusem HIV oraz u pań prowadzących aktywne życie seksualne. Jedną z przyczyn grzybicy pochwy, zwłaszcza nawracającej, jest też niewłaściwa higiena intymna i noszenie bielizny ze sztucznych tkanin.

Jak rozpoznaje się grzybicze zapalenie pochwy?

Po zaobserwowaniu niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa. Grzybicze zapalenie pochwy jest dość łatwe do zdiagnozowania na podstawie widocznych objawów i wywiadu z pacjentką. Ważne, by odróżnić je od bakteryjnego zapalenia pochwy, ponieważ w leczeniu stosuje się inne preparaty.

W przypadku nawracającego grzybiczego zapalenia pochwy pobiera się wymaz z pochwy i wykonuje posiew oraz badanie mikroskopowe. Ułatwia to dobranie odpowiedniego preparatu leczniczego.

Jak leczy się grzybicze zapalenie pochwy?

W leczeniu grzybiczego zapalenia pochwy stosuje się leki przeciwgrzybicze w postaci globulek, tabletek dopochwowych lub kremu, np. Pimafucin (krem lub globulki), Clotrimazolum (tabletki dopochwowe) czy Macmiror Complex 500 (globulki). Czasami pacjentce podaje się lek doustny w dawce jednorazowej. Wskazane są też irygacje pochwy, które łagodzą objawy takie jak świąd i pieczenie.  Przy nawracającej grzybicy pochwy czasem stosuje się leczenie podtrzymujące, natomiast przy bezobjawowym zakażeniu grzybem Candida leczenie nie jest konieczne. Po zakończeniu leczenia wskazane jest stosowanie preparatów probiotycznych, które przywracają właściwe pH okolic intymnych.

Profilaktyka grzybiczego zapalenia pochwy

Chcąc zminimalizować ryzyko pojawienia się objawów grzybiczego zapalenia pochwy, należy prawidłowo dbać o higienę intymną – niewskazane są zarówno zbyt rzadkie, jak i nadmierne zabiegi higieniczne. Zaleca się częstą zmianę bielizny i wybieranie tej z tkanin naturalnych (np. bawełny), używanie płynów do higieny intymnej normalizujących pH pochwy oraz produktów zawierających probiotyki. Wskazana jest odpowiednia dieta, która ma wpływ na prawidłowy skład flory bakteryjnej okolic intymnych – stanowi ona naturalną ochronę przed szkodliwymi drobnoustrojami. Właściwe pH okolic intymnych to 4,5. Ono także chroni przed rozwojem grzybów z rodzaju Candida, a tym samym pojawieniu się objawów drożdżycy pochwy. Metodą profilaktyki grzybicy jest również używanie podczas stosunku prezerwatyw.

Materiał partnera

 

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 4.33 / 5
Nutella (Ocena: 5) 28.12.2021 14:47
Dwa razy wyleczyłam to maścią Clotrimazolum dostępną bez recepty. Poza tym polecam płyny do higieny intymnej o naturalnym składzie, bardzo dobry jest Fitomed z mydlnicą lekarską
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.12.2021 12:12
85% kobiet grzybicę łapie u ginekologa
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.12.2021 09:16
Raz miałam infekcję i to był pierwszy i ostatni. To nie było nic przyjemnego, ból, swędzenie. Nie wiem gdzie to załapałam, ale teraz to nawet jak z publicznej toalety korzystam to się podmywam za pomocą biobidetu gruszki które noszę w torebce. Często też wymieniam ręczniki, noszę bawełnianą bieliznę. Drugi raz bym nie chciała przechodzić infekcji.
odpowiedz
Janina (Ocena: 1) 28.12.2021 05:40
Było się puszczać a teraz grzybki?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 27.12.2021 20:54
Co wy wyprawiacie! Chcecie kobietom zaszkodzic?! Zadne irygacje! Kobiety, nie robcie tego! Tylko sobie zaszkodzicie! Pochwy nie nalezy plukac z prostej przyczyny! Wyjalawiacie ja, zaburzacie mikroflore bakteryjna, a jak ja zaburzycie, to wlasnie wtedy mozecie miec zapalenie pochwy, czy grzybice pochwy. Bardzo latwo sie tego nabawic. Nie robcie zadnych irygacji i mam wrazenie, ze material partnera, to material od firmy farmeceutycznej, produkujacej te specyfiki i chcacej, zeby kobiety same sobie szkodzily!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie