Rwa kulszowa - objawy, leczenie. Co może przynieść ulgę w bólu?

Rwa kulszowa (z łac. ischias) to popularna przypadłość, która pojawia się bez żadnego ostrzeżenia i potrafi być bardzo trudna do zniesienia.
Rwa kulszowa - objawy, leczenie. Co może przynieść ulgę w bólu?
02.12.2021

Najczęściej dotyka osób między 40. a 50. rokiem życia. Atak rwy kulszowej objawia się nagłym, przeszywający bólem pleców i nóg, który uniemożliwia swobodne poruszanie się. Silne bóle nerwu kulszowego można złagodzić dzięki elektrostymulacji TRU+ - na czym polega ta niefarmakologiczna metoda?

Przyczyny rwy kulszowej

Wiele osób zastanawia się, jakie czynniki sprawiają, iż doświadczają one ataku rwy kulszowej? Przyczyn tej uciążliwej choroby jest wiele, za jedną z najczęstszych uznaje się przepuklinę krążka międzykręgowego. Do podrażnienia lub uszkodzenia nerwu kulszowego, czy też jego drobnych korzeni nerwowych mogą doprowadzić:

 • inne choroby zwyrodnieniowe,
 • skrzywienia kręgosłupa,
 • zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne,
 • cukrzyca,
 • nadwaga i otyłość,
 • bierny tryb życia,
 • dieta uboga w wapń, sole mineralne i witaminy,
 • nadmierny wzrost napięcia mięśnia gruszkowatego.

Objawy rwy kulszowej - jak rozpoznać rwę kulszową?

Do najbardziej charakterystycznych symptomów rwy kulszowej należy nagły, ostry ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, który nasila się przy każdym ruchu. W zależności od tego, która część nerwu kulszowego jest uciskana, paraliżujący ból promieniuje na lędźwie, udo lub palce stopy (często dolegliwości bólowe występują jednostronnie). Do innych, możliwych objawów rwy, które warto wymienić, należą:

 • osłabienie siły mięśniowej,
 • zaburzenia czucia w kończynach dolnych,
 • problemy z wypróżnianiem,
 • zaburzenia potencji,
 • drętwienie kończyn dolnych.

Leczenie rwy kulszowej - co pomaga?

Leczenie rwy kulszowej może opierać się na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, środkach rozkurczowych, zastrzykach domięśniowych (w razie silnych dolegliwości) oraz rehabilitacji. W ostrej fazie choroby bardzo ważny jest odpoczynek. Zdarza się, że pacjent musi nosić usztywniający gorset lędźwiowo-krzyżowy. Jeśli chodzi o rehabilitację i fizjoterapię, dobre efekty daje laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia, kinezyterapia, zabiegi cieplne. Natomiast w najcięższych przypadkach konieczne jest wykonanie operacji kręgosłupa, choć jest to rzadkość (u większości chorych rwę kulszową udaje się wyleczyć bezoperacyjnie).

Rwa kulszowa - redukcja bólu dzięki terapii TRU+

Elektrostymulacja TRU+ oparta na metodzie TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to nieinwazyjna metoda redukcji dolegliwości bólowych o potwierdzonym klinicznie działaniu. TRU+ to urządzenie o statusie wyrobu medycznego, które doskonale sprawdza się w domowej terapii przeciwbólowej u pacjentów z rwą kulszową i nie tylko. Elektrostymulator wysyła impulsy elektryczne o niskim napięciu, blokując sygnały bólowe (nie docierają więc one do mózgu). W trakcie sesji TRU+ dochodzi do intensywnej produkcji endorfin przez organizm, które są naturalnymi substancjami przeciwbólowymi. Z przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów TENS mogą z powodzeniem korzystać seniorzy, diabetycy i artretycy. Warto dodać, że TRU+ działa również w obszarach, do których ból promieniuje. Jedna sesja trwa około 30-minut, a 30 poziomów intensywności impulsów pozwala choremu dopasować terapię do indywidualnych potrzeb. 

Podsumowując, rwa kulszowa może mieć różne podłoże. Jeśli ból nie ustępuje, warto skorzystać z pomocy lekarza. Jedną z alternatywnych metod łagodzenia dolegliwości bólowych pleców towarzyszących rwie kulszowej jest TRU+. Ten łatwy w obsłudze wyrób medyczny pozwala zapomnieć o bólu na wiele godzin po zakończonej sesji. Elektrostymulator daje pacjentowi ulgę i spokój, przywraca szansę na spokojne życie bez przeszywającego ciało bólu.

 

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych. Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie. 

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie