Czy warto stosować mydła antybakteryjne?

Sklepy stacjonarne i internetowe na bieżąco uaktualniają swój asortyment, dbając przede wszystkim o jak największe zadowolenie użytkownika.
Czy warto stosować mydła antybakteryjne?
19.11.2021

Dotyczy to nie tylko działów z modą, czy elektroniką, ale także z chemią. Jednym z ciekawszych odkryć ostatnich lat jest mydło antybakteryjne. Sprawdźmy więc, co kryje się pod tą nazwą. Jakie są jego rodzaje? Oraz… kiedy warto je stosować, a kiedy lepiej unikać?

Czym jest mydło antybakteryjne?

Mydło antybakteryjne w przeciwieństwie do standardowego odpowiednika działa znacznie skuteczniej — głównie pod względem minimalizowania bakterii znajdujących się na skórze. Dzieje się tak dlatego, że jego specjalna formuła została wzbogacona o dodatkowe składniki o działaniu antybakteryjnym. Do najpopularniejszych należą: podchloryn sodu, alkohol oraz triklosan. Czym one są?

Pierwszy z nich, czyli podchloryn sodu to pewnego rodzaju wybielacz, wykazujący się dużą skutecznością i dosyć niską ceną. Niestety ma on swoje wady. Ze względu na wysoki stopień toksyczności wysusza skórę i działa na nią podrażniająco. Ponadto charakteryzuje się dość nieprzyjemnym zapachem. Drugi, to dobrze znany już alkohol, który ze względu na jego wysokie stężenie w produkcie, naprawdę skutecznie zabija zarazki. Ostatni z wymienionych to triklosan — tani, skuteczny oraz … niebezpieczny, gdyż zamiast redukować bakterie, nie tylko pozwala na ich rozwój, ale także na powstawanie różnorodnych mutacji. 

Wniosek dotyczący zakupu najlepszego środka nasuwa się sam. Mydła antybakteryjne powstałe na bazie alkoholu to najrozsądniejszy wybór, gdyż substancja aktywna doskonale radzi sobie z usuwaniem bakterii z powierzchni naskórka, jednocześnie najmniej go uszkadzając w porównaniu do pozostałych składników.

Rodzaje mydła antybakteryjnego

Podstawowy podział mydła antybakteryjnego powstał na podstawie jego konsystencji. Produkty w płynie są zazwyczaj umieszczone w plastikowych butelkach z dozownikiem, dzięki czemu są niezwykle łatwe w użyciu. Natomiast mydła antybakteryjne w kostce, mimo że nie są tak szybkie w zastosowaniu, pozwalają rozprzestrzenić się substancji aktywnej dokładniej. Wynika to między innymi z faktu, że zazwyczaj są one bardziej skoncentrowane. Jednak nie jest to warunek.

Kiedy warto zdecydować się na zakup mydła antybakteryjnego, a kiedy lepiej go unikać?

Mydło antybakteryjne, podobnie jak wiele innych produktów do codziennego użytku ma swoje wady i zalety. Warto więc dostosować środek nie tylko do konkretnych sytuacji, ale także do miejsc na ciele, o których czystość chcemy zadbać. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, mydło antybakteryjne nie sprawdzi się w przypadku wrażliwej skóry twarzy nastolatek, małych dzieci oraz osób dorosłych i starszych, gdyż może zbyt mocno podrażnić delikatny naskórek. Wyjątek stanowią produkty o mniejszym stężeniu substancji aktywnej i dodatkowych składnikach kojących. Jednak zwykłe środki czyszczące tego typu są dobrym wyborem do codziennego mycia rąk, które w największym stopniu mają styczność z różnego rodzaju bakteriami i grzybami.

Podsumowując — mydeł antybakteryjnych, podobnie jak i innych produktów chemicznych, należy używać z głową. Aby w pełni wykorzystać potencjał produktu, a jednocześnie nie osłabić zbyt mocno naturalnej bariery hydrolipidowej, warto wybierać środek z dodatkowymi substancjami pielęgnującymi i nawilżającymi naskórek. Dzięki temu nie tylko wyeliminujemy możliwe działania niepożądane, ale także kompleksowo zadbamy o usunięcie z powierzchni skóry nagromadzonych w ciągu dnia zarazków i bakterii.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie