Miód - zdrowotne właściwości i krótka charakterystyka

Miód — ta słodycz prosto od natury, to nie tylko gratka dla miłośników słodkości, lecz też produkt o zdrowotnych właściwościach.
Miód - zdrowotne właściwości i krótka charakterystyka
10.11.2021

Jest stosowany nie tylko spożywczy, ale też w przemyśle kosmetycznym, przez wzgląd na jego kojące i odżywcze właściwości.

Rodzajów miodu jest mnóstwo. Można je klasyfikować w zależności od tego, z jakich roślin pszczoły pozyskują nektar (np. miód rzepakowy, akacjowy etc.) lub przez wzgląd na region, z którego pochodzi jak np. miód drahimski.

Jakie są właściwości miodu?

Miód ma działanie bakteriobójcze, stąd przyśpiesza gojenie ran. Jako że zawiera takie mikroelementy jak potas, żelazo, wapń magnez oraz witaminy z grupy B, witaminę C i kwas foliowy wzmacnia organizm i działanie układu immunologicznego, przez co jest pomocny w zwalczaniu różnego rodzaju infekcji, w tym przeziębień.

Potas oraz acetylocholina wspomagają wydolność serca, stąd stosuje się go jako składnik preparatów wzmacniających. Co więcej, miód jest znany również z tego, że wspomaga sen — stąd zaleca się zjeść łyżeczkę miodu przed snem, lub wypić szklankę ciepłego mleka osłodzonego właśnie miodem.

Należy jednak pamiętać, aby stosować ten słodki, naturalny produkt z umiarem, w myśl zasady, co za dużo, to niezdrowo.

Najpopularniejsze rodzaje miodów — krótka charakterystyka

Na rynku polskim wybór miodów jest bogaty. Cechujący się głębokim, ciemnym kolorem miód spadziowy, powstaje ze spadzi, czyli soku drzewnego przetwarzanego przez pszczoły. Jest nie tylko pełen wartości odżywczych, ale posiada również właściwości przeciwbakteryjne i oczyszczające. Co więcej, posiada wyjątkowy aromat, w którym wyraźnie wyczuwalne są nuty leśne.

Bardzo wyrazisty smak i zapach posiada miód gryczany. Wzmacnia on serce, wspomaga gojenie ran oraz posiada właściwości oczyszczające. 

Jasnożółta barwa to atrybut miodu rzepakowego. Wspomaga prawidłową pracę układu odpornościowego i oddechowego,

Miód rzepakowy posiada kremową konsystencję i bardzo jasny, niemal biały kolor. Działa zapobiegawczo w przypadku miażdżycy, jest też pomocny przy stanach zapalnych układu moczowego. Jasna, żółta barwa to atrybut miodu akacjowego. Dodaje energii oraz usprawnia pracę wątroby. Miód lipowy może mieć kolor od jasnożółtego po bursztynowy. Jest niezastąpiony w walce z przeziębieniem, grypą i infekcjami górnych dróg oddechowych.

Miód - poznaj jego właściwości

Miody regionalne, czyli miód drahimski i inne

Miody mogą być również produktami typowymi dla danego regionu. Jako przykład weźmy np. miód drahimski, produkowany na obszarze regionu zachodniopomorskiego. Od 2006 roku widnieje on na Liście Produktów Tradycyjnych. Jego nazwa wzięła się od starostwa drahimskiego. Zalicza się do niego 5 odmian: miód wrzosowy, gryczany, lipowy, rzepakowy oraz wielokwiatowy.

Są to najwyższej jakości miody wolne od chemii, wytwarzane w oparciu o zasady Kodeksu Dobrej Praktyki Pszczelarskiej. Niebanalny smak, gwarancja jakości oraz właściwości prozdrowotne sprawiają, że jest to produkt rozchwytywany. Warto spróbować również miodu fasolowego będącego produktem tradycyjnym z Roztocza.

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 1) 10.11.2021 16:34
Spadź to wydzielina mszyc i czerwców, które żerują na liściach i igłach drzew. Pszczoły zbierają te krople i przerabiają. Po portalu posiadającym tyle wyświetleń spodziewałabym się więcej niż ctr+C pierwszego wyniku. Serio
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie