Trening a poziom libido

Czy wiesz, że trening ma wpływ na poziom libido?
Trening a poziom libido
10.11.2021

Podczas ćwiczeń dochodzi do uwalniania hormonów i stymulowania poziomu testosteronu. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą mieć negatywne skutki, m.in. w postaci zaburzenia płodności i popędu. Natomiast brak aktywności fizycznej powoduje spadek libido. Sprawdź, jaka intensywność treningu jest najlepsza w utrzymaniu prawidłowego libido.

Intensywny wysiłek a libido

Podczas treningu dochodzi do wzrostu poziomu wielu hormonów, m.in. endorfin, hormonu wzrostu, testosteronu. Na libido wpływ ma ilość uwolnionych tzw. hormonów szczęścia (endorfin). Im ich więcej, tym większa ochota na seks, jednak pod warunkiem, że wykonany trening jest umiarkowany (3-godzinne sesje treningowe w tygodniu), a dni ćwiczeń są poprzedzone czasem regeneracji. Co się dzieje, gdy intensywność treningu wzrasta, a liczba dni przeznaczonych na odpoczynek jest niewielka? 

Im dłuższy, cięższy i częściej powtarzany trening, tym większy i szybszy spadek libido. Ma to związek z wysokim stężeniem testosteronu, który produkowany w nadmiarze sprzyja przemęczeniu i objawom przetrenowania. W dłuższej perspektywie może również zaburzać płodność i obniżać popęd seksualny. Destrukcyjny wpływ na libido mają również sterydy anaboliczne, gdyż hamują produkcję naturalnego testosteronu. Wprawdzie zwiększają masę mięśniową, ale obniżają libido. 

Wpływ treningu na libido

Regularne treningi o średniej intensywności sprzyjają uwalnianiu testosteronu, a ten przekłada się na wzmożony popęd seksualny i zwiększenie odczuwania podniecenia. Ponadto produkowany w optymalnych ilościach hormon zwiększa witalność, sprzyja wytrzymałości organizmu, poprawia krążenie i potęguje doznania seksualne. Kluczem do utrzymania odpowiedniego poziomu libido jest więc równowaga w intensywności i częstotliwości treningów. Dodatkowo testosteron ma wpływ na aspekt psychologiczny. Podnosi pewność siebie i zwiększa samoakceptację, co również sprzyja potencji. 

Brak aktywności a libido

Brak aktywności, podobnie jak zbyt intensywne sesje treningowe, wpływa na szybki spadek libido. Długotrwały przestój w treningach skutkuje przemęczeniem, znużeniem i brakiem energii. Informacje o tym, jak poprawić życie seksualne i jaki wpływ na nie ma zdrowie organizmu i zachodzące w nim procesy, znajdziesz na stronie Welbi. To serwis o zdrowiu fizycznym i psychicznym, w którym artykuły na temat seksu i porady zdrowotne tworzą specjaliści. Welbi prezentuje holistyczne podejście do zdrowia.

 

Artykuł partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie