Co warto wiedzieć o pieczywie i jak wybierać najlepsze produkty?

Bez pieczywa wielu z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie swojego codziennego jadłospisu.
Co warto wiedzieć o pieczywie i jak wybierać najlepsze produkty?
18.10.2021

Doskonale sprawdza się w połączeniu z rozmaitymi dodatkami, a odpowiednio przygotowane, może nawet stanowić samodzielne danie. Daje w kuchni nieograniczone wręcz możliwości – jest dobre nie tylko jako baza kanapek.

Jakie są rodzaje pieczywa?

Pod pojęciem pieczywa kryją się wyroby, które są wypiekane z mąki, wody i soli w połączeniu z rozmaitymi dodatkami. Wyróżnia się pieczywo:

  • pszenne – zwykłe (chleb pszenny, chleb pszenny lekki, bułki, chleb razowy, chleb graham, grahamki etc.), wyborowe (kajzerki, rogale, bułeczki do hot dogów, chleb tostowy itp.) oraz półcukiernicze (chałka, bułki i rogale  maślane etc.),
  • żytnie – powstaje ono z mąki żytniej jasnej lub ciemnej na zakwasie z niedużą ilością drożdży piekarniczych prasowanych, m
  • mieszane  - jest to pieczywo pszenno-żytnie produkowane na drożdżach, ewentualnie na drożdżach z dodatkiem zakwasu oraz żytnio-pszenne produkowane na zakwasie, czasami z dodatkiem drożdży,
  • bezglutenowe – jego bazę stanowią takie mąki jak np. ryżowa, gryczana, kukurydziana, migdałowa, kokosowa, sojowa, amarantusowa, jaglana itd.

Po czym poznać dobry chleb?

Kupując chleb, warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to chleb żytni ma zdecydowanie więcej wartości odżywczych niż chleb pszenny. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest też to, czy do pieczenia chleba użyto zakwasu czy droższy. Najlepszymi parametrami jakościowymi odznaczają się wyroby piekarskie na zakwasie. W kwestii składu pieczywa obowiązuje bardzo prosta zasada: im krótszy skład, tym lepiej. Warto sprawdzić przed zakupem, z czego dokładnie powstał taki wyrób – zdarza się niestety, że chleb pełnoziarnisty jest taki tylko z nazwy. Nieuczciwi producenci stosują bowiem praktyki, dzięki którym chleb wygląda na zdrowszy, niż jest w rzeczywistości – najczęściej w tym kontekście słyszy się o barwieniu pieczywa karmelem, dzięki czemu zyskuje ono ciemniejszy kolor. Czytanie etykiet to zatem podstawa wyboru dobrego chleba. Warto poza tym zaopatrywać się w niego w sprawdzonych miejscach, np. w Carrefourze, gdzie wybór w obszarze wyrobów piekarskich jest naprawdę ogromny.

Pieczywo w diecie – tak czy nie?

Ilość i rodzaj spożywanego pieczywa zależą głównie od indywidualnych preferencji. Wcale nie jest prawdą, że jest ono tuczące i szkodzi – istotne jest to, aby stawiać na wysokogatunkowe wyroby wypiekane z doskonałych jakościowo składników. Wiele zależy również od tego, z czym konkretnie jest spożywane pieczywo. W każdym razie należy je jeść, aby dostarczyć organizmowi energii niezbędnej do działania. W ramach ciekawostki wystarczy nadmienić, że na potrzeby ludzkiego mózgu wykorzystywane jest aż ok. 40 proc. węglowodanów zawartych w pożywieniu. Całkowita rezygnacja z pieczywa może zatem pociągnąć nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli ktoś ze względów zdrowotnych nie może spożywać tradycyjnego pieczywa, ma do dyspozycji chleb bezglutenowy oraz inne produkty piekarskie niezawierające glutenu. Zalecane jest ono m.in. diabetykom oraz osobom cierpiącym na chorobę trzewną (celiakię) czy mocznicę. Ponadto jeżeli ktoś walczy z nadwagą, również powinien zastąpić zwykłe pieczywo tym bezglutenowym.

Jak prawidłowo przechowywać pieczywo?

Użyteczność pieczywa w dużym stopniu zależy od sposobu jego przechowywania. Bułki i chleb najczęściej trzyma się w chlebakach. Najlepiej nadają się do tego chlebaki z naturalnego drewna lub z bambusa, ponieważ zapewniają one dobrą cyrkulację powietrza. W przypadku chlebaków metalowych, ceramicznych lub z tworzyw sztucznych trzeba koniecznie sprawdzić, czy posiadają one odpowiednie otwory, które umożliwiają przepływ powietrza. Rzecz jasna chlebak wymaga systematycznego czyszczenia. Sporo osób decyduje się na trzymanie pieczywa w lodówce, ale należy pamiętać, że wówczas szybko traci ono chrupkość i puszystość. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadmiar pieczywa zamrozić – dzięki tej metodzie przedłużania trwałości nie straci ono swoich wartości odżywczych. Można przechowywać je również w kuchennej szafce, niemniej istotne jest to, w co zostanie ono zapakowane. Najlepszym rozwiązaniem są lniane woreczki – naturalny materiał jest przewiewny i zapobiega pleśnieniu bułek czy chleba. Spleśniałe pieczywo trzeba wyrzucić, a jeśli jest tylko czerstwe, da się je wykorzystać w kuchni na różne sposoby, np. zetrzeć i uzyskać w ten sposób świetną panierkę do kotletów.

Bez pieczywa większość Polaków nie jest w stanie wyobrazić sobie jadłospisu. Nic w tym dziwnego, ponieważ chleb i bułki są wyrobami o dość wszechstronnym zastosowaniu. Spożywanie pieczywa jest też wpisane w naszą kulturę i nawiązuje do licznych tradycji kulinarnych. Obecnie na rodzimym rynku pojawia się coraz więcej rzemieślniczych piekarni, których wyroby cieszą się niemałą popularnością. Miłośnicy smacznego pieczywa mogą być zatem w pełni usatysfakcjonowani.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie