Kąpiel noworodka - pielęgnacja skóry krok po kroku

Kąpanie noworodka to czysta przyjemność, zwłaszcza że maluszki z natury uwielbiają wodę.
Kąpiel noworodka - pielęgnacja skóry krok po kroku
15.10.2021

Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, a wieczorny rytuał zamieni się we wspaniałą przygodę i piękne wspomnienia. Oczywiście kąpiel to nie tylko relaks i zabawa, to także pielęgnacja skóry dziecka, bardzo wrażliwej i bardzo wymagającej… Jak przygotować kąpiel noworodka?

Krok 1. W jakiej temperaturze kąpać noworodka?

Przygotowanie pierwszych kąpieli dla noworodka zwykle zaczyna się od zebrania niezbędnych akcesoriów i kosmetyków oraz nalania wody do wanienki. Jaką powinna mieć temperaturę? To kluczowe pytanie! Dzieci lubią wodę, ale odpowiednio ciepłą. Niektóre noworodki najlepiej czują się w wodzie, która ma 35,5 stopni, inne preferują 37-stopniową. To kwestia indywidualna i najlepiej dostosować ją do upodobań dziecka. 

Jeśli kąpiel noworodka zaczyna się od płaczu, bardzo prawdopodobne, że woda w wanience jest za gorąca lub za zimna. Czerwona skóra, ale też gęsia skórka, drżenie ciała, skulona postawa ciała to ewidentne oznaki tego, że temperatura wody jest nieodpowiednia. Regulując ją, starajmy się nie przesadzić, bo gorące kąpiele noworodkom, ani nawet starszym dzieciom nie służą. Nawet jeśli będą wydawały się przyjemne, gorąca woda może wysuszyć skórę. Dlatego termometr w wanience noworodka nie powinien przekraczać 38 stopni C.

Krok 2. Kąpiel w krochmalu czy w emulsji?

Kolejnym krokiem podczas kąpieli noworodka jest użycie kosmetyków myjących. Jakie będą najlepsze dla delikatnej skóry maluszka? Przede wszystkim muszą być odpowiednie do wieku, czyli przeznaczone dla dzieci od pierwszych dni życia. Takie są kosmetyki z linii Atoperal Baby Plus np::

  • Emulsja do kąpieli z kompleksem TRI-OIL, który tworzy na skórze warstwę ochronną i wspomaga łagodzenie podrażnień. 
  • Krochmal do kąpieli gotowy do użycia, który działa na skórę kojąco i łagodząco. 

Wybór kosmetyków warto uzależnić od wyjściowej kondycji skóry dziecka i własnych preferencji czy przekonań. Emulsję polecamy zwłaszcza wtedy, jeśli skóra maluszka jest sucha, wrażliwa i atopowa. Ponadto kąpiele w emulsji świetnie sprawdzą się jesienią i zimą, w sezonie grzewczym, gdy skóra noworodka jest szczególnie narażona na przesuszenie. 

Z kolei kąpiele w krochmalu to rozwiązanie dla rodziców, którzy stawiają na domowe rozwiązania i sprawdzone, babcine metody. Krochmal do kąpieli stosowano od pokoleń, ze względu na jego korzystne, wielokierunkowe działanie na skórę. Dziś można z niego skorzystać, nie zachodząc w głowę, jak zrobić krochmal do kąpieli. Ten z linii Atoperal Baby Plus wystarczy wymieszać w wodzie i zanurzyć malca w kąpieli. To pestka!

Krok 3. Jak zadbać o skórę noworodka po kąpieli?

Po kąpieli w krochmalu skóra noworodka jest czysta, wygładzona, elastyczna i ukojona. Natomiast po zastosowaniu emulsji do kąpieli na ciele noworodka pozostanie cienka warstwa ochronna, która chroni przed naskórkową utratą wody i przesuszeniem skóry. Dlatego po myciu kolejnym krokiem jest przewijanie. 

Przewijanie obok kąpieli noworodka jest ważnym codziennym rytuałem, który pozwala utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji, a przy okazji daje sposobność na umocnienie więzi bliskości. Przewijanie dziecka powinno przebiegać w kilku etapach. Pierwszym jest oczyszczenie skóry, co po kąpieli mamy już za sobą. Kolejnym jest dokładne osuszenie. Wilgoć pod pieluszką przyczynia się do powstawania otarć i odparzeń, które są dla maluszka nieprzyjemne i których lepiej uniknąć. W tym pomoże maść pod pieluszkę, np. z olejem z wiesiołka. Cienką warstwę kremu nakładamy na skórę i czekamy chwilę, aż się wchłonie. To krok trzeci. Wcześniej można chwilę przewietrzyć pupę i pozwolić by skóra oddychała. To dobry sposób, by zapobiec podrażnieniom i innych problemom okolicy podpieluszkowej. Na koniec nakładamy niemowlęciu czystą pieluszkę i piżamkę. Wieczorna pielęgnacja zakończona, jeszcze mleko i spać. 

 

Wiesz już jakie imię nadasz Maluszkowi? Wypróbuj generator imion: https://niezbednikmlodejmamy.pl/generator-imion 

OTC/09083/08/21

Materiał partner

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie