Antykoncepcja dla mężczyzn i dla kobiet

Powszechnie uznaje się, że to raczej kobiety odpowiedzialne są za zabezpieczanie się przed ciążą i to na nie spada całe ryzyko, które się z tym wiąże.
Antykoncepcja dla mężczyzn i dla kobiet
11.10.2021

Nie powinno się jednak podchodzić do tego w ten sposób, ponieważ obie strony świadomie decydują się na odbycie stosunku i obie strony powinny upewnić się, że nie ma tutaj ryzyka zajścia w ciąże lub zarażenia się chorobą weneryczną. Warto więc nie tylko informować kobiety o metodach antykoncepcji hormonalnej – ale także edukować panów na temat tego, w jaki sposób powinni przygotowywać się do takiego zbliżenia. 

Panowie mają tych opcji oczywiście mniej, ale obecnie trwają badania, które mają na celu znalezienie sposobu na to, aby przenieść część odpowiedzialności także na mężczyzn - być może za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat powstanie tabletka antykoncepcyjna, którą będą mogli przyjmować właśnie oni. Biorąc pod uwagę ogromną ilość potencjalnych efektów ubocznych związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej przez kobiety – na pewno byłaby to dla nich dobra informacja. 

Jak mogą zabezpieczać się panowie? 

Tutaj oczywiście na myśl przychodzi stosowanie prezerwatywy i faktycznie jest to metoda, z której mężczyźni korzystają regularnie. Nie oznacza to jednak, że jest ona w 100% skuteczna – zawsze istnieje ryzyko pęknięcia prezerwatywy lub jej zsunięcia pod stosunku. Dlatego też warto dodatkowo skorzystać również z np. płynu plemnikobójczego. Dobrą informacją jest tutaj to, że dostępność tych produktów jest ogromna - możemy je zakupić nawet podczas wizyty na stacji benzynowej. Warto tutaj pamiętać o tym, aby zwracać uwagę na datę przydatności na opakowaniu i upewniać się, że przechowujemy prezerwatywy w dobry sposób. Starajmy się też stosować produkty o wysokiej jakości - na pewno nie można tutaj przesadnie oszczędzać. 

Drugą opcją jest wykonanie zabiegu wazektomii i tutaj skuteczność faktycznie jest 100% - procedura ta polega na podwiązaniu nasieniowodów i jest stosunkowo mało inwazyjna i bezpieczna. Obecnie jednak nie decyduje się na to zbyt wiele osób, ponieważ zwyczajnie obawiają się tego, że nigdy nie będą w stanie mieć dzieci. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to zabieg odwracalny i raczej nie pogarsza on ogólnego stanu naszego zdrowia. Najczęściej korzystają z tego panowie, którzy mają już potomstwo i są pewni, że nie chcą mieć więcej dzieci. 

Antykoncepcja dla kobiet 

Panie mogą skorzystać z antykoncepcji hormonalnej, która jest skuteczna – ale nie zawsze w pełni bezpieczna pod względem zdrowotnym. Do dyspozycji mamy implanty oraz tabletki, wkładkę czy plastry. Zanim wybierzemy konkretną metodę, konieczne jest spotkanie się z ginekologiem i przeprowadzenie pełnego wywiadu – w taki sposób eliminuje się ryzyko potencjalnych problemów, a tabletka antykoncepcyjna jest dobrze dopasowana do naszego organizmu. 

Sprawdź bazę dolegliwości Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie