Czy przed badaniem krwi można pić wodę?

Podpowiadamy, co kryje się pod pojęciem „na czczo”.
Czy przed badaniem krwi można pić wodę?
fot. Gustavo Fring/ Daria Shevtsova z Pexels
12.10.2021

Byłaś u lekarza, dostałaś skierowanie na morfologię i uwagę, że badanie należy wykonać na czczo. No okej, ale co to właściwie znaczy? Że bez śniadania, to można się domyśleć. Ale czy z gry wykluczona zostaje też szklanka wody? I kiedy właściwie powinno się w takiej sytuacji zjeść ostatni posiłek?

Przeczytaj też: Jak przygotować się do podstawowych badań profilaktycznych?

Na czczo – co to znaczy?

Jeśli badanie masz zrobić na czczo, powinnaś ostatni posiłek zjeść minimum 8 godzin przed testem, a najlepiej jeśli odstęp będzie wynosił 14 godzin. W związku z tym, w dniu poprzedzającym na przykład pobranie krwi, warto zjeść kolację o godzinie 18, a później pić już wyłącznie wodę. O czym jeszcze warto pamiętać w takiej sytuacji? Ostatnie danie serwowane przed badaniem powinno być lekkie. Jeśli więc wiesz, że będziesz sprawdzać rano stan organizmu, zaserwuj sobie na wieczór dzień wcześniej sałatkę czy chude mięso. Oczywiście przed wyjściem na morfologię, nie można pić herbaty czy kawy, ani palić papierosów. A co z wodą? Ten ruch jest akurat pożądany! Pamiętaj tylko, by spożyć małe ilości, niedużymi łykami. Oczywiście mowa tutaj o wodzie niegazowanej i niesmakowej. Dlaczego woda otrzymuje zielone światło? Bo dzięki niej krew się trochę rozrzedzi i będzie można łatwiej wbić igłę w żyłę.

Dodajmy również, jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, powinnaś się wstrzymać z ich braniem, aż do wykonania badania. No chyba, że lekarz stwierdzi inaczej.

Zastanawiasz się jeszcze przy jakich konkretnie badaniach trzeba być na czczo? Na liście tej znajdziesz na pewno gastroskopię, kolonoskopię, a także laboratoryjne badania krwi.

Polecane wideo

Tak wygląda nowa „najpiękniejsza dziewczynka na świecie”. Ma mamę z Afryki i tatę z Wietnamu
Tak wygląda nowa „najpiękniejsza dziewczynka na świecie”. Ma mamę z Afryki i tatę z Wietnamu - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.10.2021 12:14
Trochę i małymi łykami? Dużo! A niedługo przed samym pobraniem 2 szklanki wody.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2021 17:02
Przed pobraniem krwi powinno się wypić 2 szklanki wody.Tak mi powiedziała pielęgniarka w szpitalu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.10.2021 11:45
Jak wiem, że kolejnego dnia będę miała pobieraną krew i mam być na czczo to wieczorem jem lekką kolację i piję dużo mineralnej cisowianki. Nawodnienie organizmu przed badaniami jest istotne.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie