Antykoncepcja hormonalna- wszystko, co powinnaś wiedzieć na jej temat

Antykoncepcja hormonalna to najpopularniejsza metoda zapobiegająca niechcianej ciąży.
Antykoncepcja hormonalna- wszystko, co powinnaś wiedzieć na jej temat
03.10.2021

Dowiedz się, jakie są zalety i wady danej metody oraz poznaj szczegóły dotyczące bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej!

W obecnych czasach kobiety mają szeroki wybór metod antykoncepcji do wyboru. Należą do nich między innymi metody naturalne, mechaniczne oraz antykoncepcja hormonalna. Jednak wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka naprawdę jest skuteczność stosowania danej metody? W naszym artykule będziesz miała okazję zapoznać się z ważnymi szczegółami poszczególnych metod, poznając zarówno zalety, jak i wady najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. Dowiedz się, które środki antykoncepcyjne najskuteczniej chronią przed niechcianą ciążą oraz na czym polega antykoncepcja awaryjna. Zapraszamy do lektury!

Popularne metody antykoncepcji stosowane w celu uniknięcia ciąży 

Jednymi z najstarszych metod stosowanych w zapobieganiu ciąży są naturalne sposoby antykoncepcji, jednak ich skuteczność często pozostawia wiele do życzenia. Podstawą  metody kalendarzykowej jest określenie dni płodnych na podstawie cyklu miesiączkowego i bezwzględne unikanie stosunku w tym czasie. Niestety, wiele czynników, takich jak między innymi przemęczenie lub nieodpowiednia dieta, może mieć wpływ na długość cyklu. Kiedy ulegnie on rozregulowaniu, metoda ta może okazać się zawodna, gdyż ciężko będzie w dokładny sposób określić dni płodne i niepłodne. 

Inną, jeszcze mniej skuteczną formą antykoncepcji, jest stosunek przerywany. To dość często praktykowana metoda, która jednak jest zdecydowanie odradzana przez lekarzy ginekologów jako zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Dlaczego? Stosunek przerywany, jak sama nazwa wskazuje, polega na przerwaniu zbliżenia tuż przed ejakulacją partnera. Jednak wiele par nie zdaje sobie sprawy z tego, że preejakulat, czyli wydzielina poprzedzająca wytrysk, również zawiera żywe plemniki, a czas jego pojawienia się jest trudny do określenia. Z tego też powodu jest to jedna z najmniej skutecznych metod, która nie powinna być stosowana jako metoda antykoncepcji. Warto odpowiednio ochronić się przed niechcianym biegiem wydarzeń i skorzystać z porady lekarza ginekologa, który podpowie, która antykoncepcja najlepiej sprawdzi się w przypadku danej pacjentki. 

Prezerwatywa - skuteczna ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową 

Mechaniczne metody antykoncepcyjne są nieporównywalnie skuteczniejsze od naturalnych form zapobiegania ciąży. Ich działanie polega na utworzeniu bariery, której rolą jest uniemożliwienie przedostawania się plemników do komórki jajowej. Najbardziej znaną formą tego rodzaju antykoncepcji jest prezerwatywa, używana dodatkowo w celu ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto jednak pamiętać, aby każdej prezerwatywy używać wyłącznie jednorazowo, zwracając także dużą uwagę na datę ważności zawartą na ich opakowaniu. Po upływie terminu ważności, tworzywo, z którego wykonane są prezerwatywy zwykle traci swoje właściwości, co może skutkować uszkodzeniem lub pęknięciem gumki podczas stosunku.

Antykoncepcja hormonalna, czyli skuteczna metoda zapobiegania ciąży

Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży stanowi antykoncepcja hormonalna, która dostępna jest w wielu różnorodnych formach. Warto nadmienić, że każda z tych metod może być stosowana wyłącznie za zgodą lekarza ginekologa. Zaliczają się do nich:

  • tabletki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • wkładki domaciczne,
  • zastrzyki antykoncepcyjne, 
  • krążki dopochwowe,
  • podskórne implanty.

Hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne, określane również mianem spirali, to popularna i wysoce skuteczna metoda antykoncepcji. Umieszczana jest przez lekarza ginekologa w macicy ostatniego dnia cyklu, aby zapobiec zagnieżdżeniu się w późniejszym czasie zarodka. Wkładka domaciczna wykazuje swoje działanie przez około rok, po czym należy ją wymienić na nową. Jest to metoda, z której mogą korzystać zarówno kobiety posiadające już dzieci, jak i te, które nie urodziły jeszcze dziecka. Wkładka, tak samo jak inne metody antykoncepcyjne, stanowią alternatywę dla tabletek zwłaszcza w przypadku kobiet, które mają problem z ich regularnym przyjmowaniem lub cierpią na nieprzyjemne objawy ze strony przewodu pokarmowego w trakcie ich przyjmowania. 

Tabletki antykoncepcyjne 

Na rynku medycznym znajdują się dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: tabletki jednoskładnikowe, zwane również "minipigułką" oraz tabletki dwuskładnikowe, zawierające dwa różne hormony. Tabletki powinny zostać dobrane przez lekarza ginekologa indywidualnie do każdej pacjentki, po uprzednim przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego. Bardzo ważne jest bowiem, aby ich wybór odbył się na podstawie ogólnego stanu zdrowia oraz stylu życia kobiety decydującej się na tą metodę antykoncepcji. Wywiadu może dokonać lekarz nie tylko osobiście, ale i za pośrednictwem konsultacji online, po której pacjentce zostanie wystawiona e-recepta, przeznaczona do realizacji w wybranej aptece, tak jak w przypadku osobistej wizyty w gabinecie.

Zalety i wady stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Zdecydowanie najważniejszą zaletą przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest ich wysoka skuteczność. Jest to aż 99,7% skuteczności podczas ich regularnego stosowania, zaś w przypadku pominięcia dawki 92%, co i tak daje wysoką ochronę przez zajściem w niechcianą ciążę, chociaż oczywiście należy unikać takich sytuacji. Przyjmując tabletki antykoncepcyjne zmniejsza się również ryzyko zachorowania na raka jajników i endometrium oraz zapalenia narządów rodnych. Niektóre kobiety doświadczają podczas ich stosowania osłabienia bóli miesiączkowych oraz intensywności krwawień, co jest kolejną zaletą stosowania tabletek. 

Do minusów tej formy antykoncepcji zaliczają się między innymi skutki uboczne ze strony organizmu, takie jak problemy gastryczne, wzrost masy ciała, problemy z cerą czy bóle piersi. Objawy te nie powinny trwać jednak długo, w przeciwnym wypadku należy udać się do lekarza ginekologa, który dobierze pacjentce inną, odpowiednio dobraną metodę zapobiegania ciąży. Nie jest to również metoda odpowiednia dla zapominalskich - tabletki trzeba przyjmować regularnie o stałej porze, w przeciwnym wypadku mogą okazać się nieskuteczne, ze względu na obniżenie stężenia hormonu w organizmie. 

Tabletka dzień po

Tabletka stosowana po stosunku, jako awaryjna metoda zapobiegająca zajściu w ciążę, to również jedna z metod antykoncepcji hormonalnej. W przeciwieństwie do klasycznych tabletek antykoncepcyjnych, przyjmuje się ją maksymalnie 72 godziny po odbytym stosunku. Oczywiście im wcześniej zostanie ona przyjęta, tym większa jest jej skuteczność. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, tabletka dzień po może zostać przepisana tylko przez lekarza ginekologa - wraz z receptą otrzymamy wszelkie niezbędne zalecenia oraz wskazówki, które mogą okazać się dla pacjentki pomocne w tym czasie. Mechanizm jej działania opóźnia bądź całkowicie hamuje proces owulacji, nie dopuszczając tym samym do zapłodnienia. Należy jednak pamiętać, że tabletka "dzień po" może być stosowana wyłącznie doraźnie i nie należy traktować jej jako długotrwałej metody antykoncepcji.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
Sandra (Ocena: 5) 29.12.2021 12:29
Zupełnie nie rozumiem czemu tak wiele kobiet decyduje się na antykoncepcję hormonalną, która tylko zaburza stan zdrowia. Jestem zwolenniczką metody objawowo-termicznej i do kontroli cyklu używam monitora płodności Afrodyta Smart
odpowiedz
ala (Ocena: 5) 19.11.2021 12:24
przy antykoncepcji hormonalnej lepiej dodatkowo się zabezpieczać mechanicznie. Ja stosuje pigułki, ale też mam ochrone mechaniczna, podczas seksu używam błony dopochwowej Caya
odpowiedz
Justyna (Ocena: 5) 28.10.2021 22:53
Myślę, że kobiety powinny wiedzieć, że są dostępne na rynku innowacyjne tabletki antykoncepcyjne, mianowicie Drovelis. Mnie poinformował na ich temat ginekolog ale domyślam się, że nie dla każdego lekarza to norma. A tabletki są naprawdę godne uwagi bo nie tylko mają bardzo wysoką skuteczność ale i minimalny wpływ na wątrobę, nie stwarzające ryzyka powstawania zakrzepicy.
odpowiedz
sandra (Ocena: 5) 12.10.2021 15:03
Akurat ja jestem zwolenniczką naturalnych metod planowania ciąży, dlatego polecę ci kontrolę cyklu na termometrze owulacyjnym MySense, fajne urządzenie do pomiarów temperatury + aplikacja na telefon. tam wprowadzasz info o śluzie, diecie, lekach, chorobach itp
odpowiedz
Alina (Ocena: 5) 05.10.2021 19:27
Ja sobie nie wyobrażam życia bez antykoncepcji, nie dosyć że nie mam problemu z pms to jeszcze jestem w pełni zabezpieczona, dziś jest tyle rodzai, że lekarz na pewno dobierze odpowiednią, ja akurat biorę belarę, mnie odpowiada.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie