Paracetamol w ciąży. Czy można go bezpiecznie przyjmować?

Żaden lek nie jest obojętny dla organizmu.
Paracetamol w ciąży. Czy można go bezpiecznie przyjmować?
21.09.2021

Dlatego też kobiety spodziewające się dziecka powinny szczególnie dużą uwagę przykładać do tego, co stosują i po co sięgają, ani nie zaszkodzić ani sobie, ani płodowi. Czy będąc w ciąży można bezpiecznie przyjmować paracetamol? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.

Przyjmowanie leków przez kobiety ciężarne – wstęp do zagadnienia

Mówiąc o farmakoterapii w odniesieniu do kobiet spodziewających się dziecka nie należy zapominać, że nawet 50% ciąż jest nieplanowanych. Bywa więc i tak, że przyszła mama w momencie przyjmowania leku nie ma pojęcia, że jest w ciąży. Trudno również o kompleksowe i sprawdzone opracowania medyczne, które mogłyby w 100% potwierdzić, że dany lek jest w pełni bezpieczny dla organizmu ciężarnej i rozwijającego się w nim płodu – a to z tej przyczyny, że większość konsekwencji zdrowotnych, wynikających z przyjmowania danej substancji, jest stwierdzanych już po pewnym czasie. Nikt też nie wziąłby na siebie odpowiedzialności potencjalnych negatywnych skutków testowania leków na przyszłych mamach.

Leki przeciwbólowe a ciąża

Istnieje specjalna grupa leków przeciwbólowych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Stosując je, można czuć się spokojną. Są one odpowiednie w przypadku odczuwania bólu głowy czy bólów kręgosłupa, z którymi to pacjentki spodziewające się dziecka często zgłaszają się do swojego lekarza prowadzącego. Paracetamol w ciąży, jako jedyny składnik leku przeciwbólowego, jest dopuszczalny, choć w pierwszym trymestrze i tak należy stosować go ostrożnie. Nie należy przekraczać dziennych dawek zalecanych przez producenta, o których jest mowa w ulotce i na opakowaniu. Jeśli zaś chodzi o aspirynę, czyli o kwas acetylosalicylowy, to jest ona przeciwwskazana z uwagi na to, że może zaburzać rozwój płodu. Antybiotyki nie są całkowicie zakazane do przyjmowania przez kobiety ciężarne, wymagają jednak dokładnej konsultacji z lekarzem. Warto wiedzieć, że na rynku farmaceutycznym istnieje specjalna grupa antybiotyków, potencjalnie odpowiednia dla kobiet w ciąży. Zatem w niektórych przypadkach może się ona sprawdzić.

Naturalne sposoby na zbicie temperatury

Wśród najbezpieczniejszych metod obniżenia temperatury związanej z przeziębieniem i grypą, zalecanych dla kobiet w ciąży, są naturalne i nieinwazyjne metody, takie jak zimne okłady na czoło i kark. Przydaje się miód z masłem i mlekiem czy napary imbirowe. Rozgrzewające mieszanki owocowe na bazie malin czy dzikiej róży również mogą się sprawdzić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć rady lekarza prowadzącego.

Jakie jeszcze leki można stosować, będąc w ciąży?

Jeżeli czujesz objawy typowe dla przeziębienia, takie jak ból gardła, katar i kaszel, a także dreszcze, bóle głowy i masz podwyższoną temperaturę, możesz w aptece nabyć niezbędne środki, aby poczuć się lepiej. Popularne preparaty rozszerzające wydzielinę w nosie i gardle, a także tabletki do ssania nie zaszkodzą dziecku.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 21.09.2021 11:54
Jak chcecie się dowiedzieć to idźcie do swojego farmaceuty a nie papilot
odpowiedz

Polecane dla Ciebie