Worki stomijne – co to takiego? Jak często zmieniać worek stomijny?

Stomia to sztucznie stworzone połączenie światła przewodu pokarmowego ze skórą.
Worki stomijne – co to takiego? Jak często zmieniać worek stomijny?
17.08.2021

Wytwarza się je w celu podawania leków wprost do układu pokarmowego lub aby ułatwić choremu wydalanie. Czym są worki stomijne? Jak i kiedy ich używać? Ile kosztuje tego typu sprzęt stomijny oraz czy podlega on refundacji? Odpowiadamy na te pytania.

Worki stomijne – co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie?

Worki stomijne – tak nazywają się specjalistyczne wodoodporne pojemniki noszone pod ubraniem, służące do zbiórki moczu lub kału. Worki stomijne stosuje się u pacjentów z różnymi schorzeniami – od wad wrodzonych i niewydolność narządów, po poważne urazy oraz choroby nowotworowe. Umożliwiają one realizowanie podstawowych procesów fizjologicznych mimo nieprawidłowo funkcjonującego układu wydalniczego.  

Worki stomijne – rodzaje

W medycynie stosuje się worki stomijne otwarte oraz worki stomijne zamknięte. Modele otwarte są przeznaczone dla pacjentów z ileostomią (wyłonionym na powierzchnię brzucha fragmentem jelita cienkiego) oraz kolostomią (wyprowadzonym na powierzchnię światłem jelita grubego). Ten typ worka stomijnego służy do wielokrotnego użytku. Można je opróżniać, płukać i wykorzystywać ponownie.

Jeśli chodzi o worki stomijne zamknięte, są one przeznaczone do jednorazowego użytku – po każdym napełnieniu należy je wymienić na nowy model. Tego typu worki odnajdują zastosowanie w przypadku kolostomii oraz na specjalne okazje w ileostomii. Niektóre modele posiadają również specjalny filtr, który zmniejsza ilość gromadzonych gazów oraz redukuje nieprzyjemny zapach.

Na rynku medycznym dostępne są także worki urostomijne wyposażone w system antyrefluksowy oraz kranik, który służy do odprowadzania moczu. Są one zalecane dla pacjentów z urostomią, czyli chirurgicznie stworzonym połączeniem skóry i moczowodów, pęcherza moczowego lub nerek.

Worki stomijne dzieli się na rodzaje także ze względu na ich budowę. Modele jednoczęściowe składają się z płytki połączonej na stałe z workiem, wymagają one odklejenia płytki podczas każdej wymiany. Natomiast modele dwuczęściowe są zbudowane z płytki oraz worka, mocowanych za pomocą plastikowego pierścienia. Ich wymiana nie wymaga odklejania płytki.

Worki stomijne – jak je zakładać?

Worki stomijne powinny zostać założone tak, aby chronić skórę przed powstawaniem odparzeń i podrażnień, a jednocześnie, muszą one być na tyle szczelne i dopasowane, by nie doprowadzać do przecieku. Najczęściej tego typu sprzęt stomijny zakłada po raz pierwszy pielęgniarka stomijna. Następnie pacjent może się nauczyć robić to sam, w oparciu o jej uwagi. Przed założeniem worka stomijnego należy oczyścić oraz dokładnie wysuszyć skórę wokół stomii.

Worki stomijne – jak często je zmieniać?

Użytkowanie worków stomijnych wymaga odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Modele jednoczęściowe, w których płytka i worek stomijny stanowią jedną całość, należy wymieniać raz na dobę. Jeśli chodzi o worki stomijne dwuczęściowe, worek należy wymieniać raz na dobę, natomiast płytkę co 3-4 dni.

Co robić, gdy worek stomijny się odkleja?

W sytuacji, gdy dochodzi do odklejania worka stomijnego, powodem może być nieprawidłowe założenie sprzętu, np. umieszczenie go na niewysuszonej skórze. Wszelkie wątpliwości związane z użytkowaniem worka stomijnego warto zawsze skonsultować z pielęgniarką stomijną.

Co robić, gdy worek stomijny przecieka?

Jeśli worek stomijny przecieka, najczęściej problem wynika z nieprawidłowego przygotowania płytki stomijnej i zbyt dużego wycięcia tego elementu. Inne przyczyny to zmiany w diecie, nadmierny stres lub choroby skóry. W każdym z wymienionych przypadków wskazana jest konsultacja z pielęgniarką stomijną.

Worki stomijne – pielęgnacja skóry wokół stomii

Obszar skóry wokół stomii również wymaga pielęgnacji – należy go czyścić po każdej zmianie worka stomijnego specjalnymi preparatami, preparatami, które zapobiegają podrażnieniom oraz delikatnie czyszczą, minimalizując ryzyko kontaktu z silnie działającymi substancjami jelitowymi. Wskazana jest na przykład pasta stomijna, która wypełnia nierówności na skórze wokół stomii tak, aby worek do stomii przylegał szczelnie do skóry. Jej stosowanie wydłuża czas utrzymania worka na skórze.

Polecanym produktem jest również spray do usuwania resztek kleju. Zmywacz pozwala pozbyć się resztek warstwy klejącej na skórze, sprawiając, że pozostaje ona czysta, zdrowa i nienaruszona. Warto zakupić także neutralizator, czyli preparat eliminujący nieprzyjemną woń wydalin. Produkt leczniczy nie tylko maskuje nieprzyjemny fetor, ale także zabija drobnoustroje, które namnażają się w okolicy stomii.

Ile kosztują worki stomijne?

Jednorazowe worki stomijne kosztują około kilkunastu złotych za sztukę. W związku z koniecznością regularnej wymiany, ich użytkowanie wiąże się z wydatkiem w wysokości około kilkuset złotych miesięcznie. Worki urostomijne to wydatek rzędu ponad 140 złotych za sztukę, tymczasem worki do stomii płaskich i wklęsłych kosztują nawet 180 złotych za jedno opakowanie. Na szczęście pacjenci ze stomią mogą skorzystać z refundacji NFZ na worki stomijne.

Ile kosztują preparaty do pielęgnacji skóry wokół stomii?

Jeśli chodzi o kosmetyki służące do pielęgnacji stomii, ich cena kształtuje się na poziomie od około 20-30 złotych (tyle kosztują gaziki do zmywania preparatów pielęgnacyjnych) do około 60-70 złotych (tyle wynosi cena pasty uszczelniającej do worka stomijnego).

Worki stomijne – refundacja

Worki stomijne są refundowane w 100% ze środków NFZ. Pacjent ze stomią może otrzymać taki sprzęt zupełnie za darmo, w ramach określonego limitu dofinansowania. Zgodnie z zasadami, które obowiązują od 1 stycznia 2020 roku, limity te wynoszą odpowiednio [1]:

  • 300 zł dla pacjentów z kolostomią,
  • 400 zł dla pacjentów z ileostomią,
  • 480 zł dla pacjentów z urostomią.

Dofinansowanie obejmuje 90 sztuk jednoczęściowych jednorazowych worków samoprzylepnych lub worki i płytki w systemie dwuczęściowym, lub inny sprzęt stomijny, zachowując wskazany limit kosztów. Aby uzyskać zlecenie uprawniające do odbioru sprzętu stomijnego w ramach refundacji, należy udać się do osoby uprawnionej (lekarz, pielęgniarka, położna). Następnie należy przedłożyć zlecenie, dowód osobisty oraz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności w najbliższym Oddziale Wojewódzkim NFZ. Tam pacjentowi wyrabia się kartę zaopatrzenia z kodem uprawnień dodatkowych. Sprzęt stomijny można odebrać osobiście lub poprzez wybraną osobę w sklepie medycznym, poradni stomijnej lub szpitalu, który prowadzi punkt dystrybucyjny. Niektóre sklepy medyczne oferują także wysyłkę do klienta pocztą kurierską.

WARTO WIEDZIEĆ: zlecenie na worki stomijne może wystawić lekarz chirurg, urolog, lekarz POZ, lekarz medycyny rodzinnej oraz specjalista chorób wewnętrznych. W ramach jednego zlecenia pacjent może wybrać mix produktów dowolnego typu, a także preparaty do utrzymania odpowiedniej higieny wokół stomii.

 

Źródła:

  1. https://stomia.eu/webpage/zasady-refundacji.html

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie