Ketonal: po jakim czasie działa popularny lek przeciwbólowy?

Dowiedz się, jakie bóle pomoże uśmierzyć.
Ketonal: po jakim czasie działa popularny lek przeciwbólowy?
fot. iStock
21.07.2021

Jeżeli chodzi o leki przeciwbólowe, liczy się nie tylko ich skuteczność, ale także szybkie działanie. Dzięki temu ból nie wymusza rezygnowania z codziennej aktywności. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mogą pozwolić sobie na niedyspozycję. Zobacz, po jakim czasie działa Ketonal.

Kiedy Ketonal zaczyna działać?

Ketonal jest dostępny w formie tabletek powlekanych, kapsułek (bez recepty) lub saszetek z granulatem, który rozpuszcza się w wodzie (bez recepty). Substancją czynną wszystkich rodzajów tego leku przeciwbólowego jest ketoprofen. Należy on do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i wyróżnia się skutecznym i szybkim działaniem.

Wielu pacjentów zastanawia się, po jakim czasie działa Ketonal. Po połknięciu kapsułki lub tabletki dolegliwości zaczynają się zmniejszać w ciągu 30 minut. Lek osiąga maksymalne stężenie w organizmie po upływie 2 godzin. Szybciej działa ketoprofen w formie granulatu do rozpuszczenia, czyli Ketonal Sprint.

Co wpływa na skuteczność Ketonalu?

Wysoka skuteczność Ketonalu jest zawdzięczana odpowiedniej dawce ketoprofenu. Substancja ta ma zdolność do blokowania enzymów cyklooksygenazy, które prowadzą do produkcji i wydzielania hormonów wywołujących reakcję zapalną. Ich pojawienie się wymusza określoną reakcję organizmu. Wydzielane są mediatory zapalne i powstaje stan zapalny. Jego objawami są przede wszystkim ból, ale też obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie tkanek. Dzięki Ketonalowi prostaglandyn jest za mało, tym samym nieprzyjemne dolegliwości znikają.

Czy Ketonal sprawdza się na każdy ból?

Wskazaniem do stosowania Ketonalu jest ból o lekkim i umiarkowanym nasileniu. Osoby, które zmagają się z silniejszymi dolegliwościami, powinny skonsultować się z lekarzem. Po lek można sięgnąć szczególnie wtedy, gdy:

  • boli głowa,
  • boli ząb,
  • doszło do kontuzji w czasie uprawiania sportu,
  • doszło do przeciążenia mięśni,
  • pojawia się ból ze strony układu kostno-stawowego,
  • występują bolesne miesiączki.

Trzeba jednak pamiętać, że Ketonal można stosować maksymalnie przez 5 dni. Dłuższe przyjmowanie leku powoduje wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

Jak przyjmować Ketonal?

Ketonal (i każdy lek przeciwbólowy) trzeba przyjmować zgodnie z instrukcjami, które są dokładnie opisane w ulotce. Jeżeli są one niejasne, należy zrezygnować ze stosowania leku i skonsultować się z lekarzem. Przestrzeganie zaleceń jest ważne, aby lek był skuteczny i bezpieczny.

Zaleca się, aby przyjmować Ketonal razem z posiłkiem. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko podrażnienia żołądka i wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości (m.in. bólu lub nudności). Dodatkowo tabletkę i kapsułkę trzeba popić dużą ilością wody. Niewskazane jest użycie kawy, herbaty, napojów gazowanych lub soków owocowych.

Trzeba pamiętać, że przekroczenie zalecanej dawki leku nie zwiększy jego skuteczności. Zamiast szybszego złagodzenia objawów można spodziewać się wystąpienia skutków ubocznych. Niektóre z nich poważnie zagrażają zdrowiu.

Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbólowych

Leki przeciwbólowe są bezpieczne, jeżeli stosuje się je zgodnie z zaleceniami. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że skutki uboczne nadal mogą wystąpić. W ulotce zawsze są wymienione przeciwwskazania, czyli kto nie powinien sięgać po dany środek.

Czy dzieci mogą przyjmować Ketonal?

Ketonal nie jest przeznaczony dla dzieci. Mogą po niego sięgać osoby po ukończeniu 15. roku życia. W przypadku młodszych pacjentów zaleca się wybranie innego leku przeciwbólowego.

 

 

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde/ Ketonal Sprint, 25 mg/50 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce.

Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Ketonal Sprint: 1 saszetka zawiera 25 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (40 mg)/1 saszetka zawiera 50 mg ketoprofenu w postaci ketoprofenu z lizyną (80 mg).

Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Ketonal Sprint: Lek jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku od 16 lat w krótkotrwałym objawowym leczeniu ostrego bólu o lekkim lub umiarkowanym nasileniu, tj.: ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie, ból spowodowany lekkimi nadwyrężeniami i zwichnięciami.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.

Informacja o leku dostępna w Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

 

Materiał partnera

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.07.2021 21:17
Nie bierzcie tego leku! Jest niebezpieczny, bardzo mocny! Mozna go brac jedynie jak bol jest nie do wytrzymania i skutki uboczne w tym momencie nie sa tak wazne, jak duzy bol. Zle dziala na serce, na krzepliwosc krwi, moze tworzyc zatory. Ludzie, nie bierzcie tego. Tak to wszedzie reklamuja, a to niebezpieczny lek bez recepty niestety.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie