Materac ortopedyczny – dla kogo będzie dobrym wyborem?

Z powodzeniem skorzystać mogą nie tylko osoby z dolegliwościami.
Materac ortopedyczny – dla kogo będzie dobrym wyborem?
fot. Hiroshi Kimura / Unsplash
24.06.2021

Jak poradzić sobie z porannym bólem pleców? Czy jest sposób, aby zachować zdrowy kręgosłup do końca życia? Pomoże ci w tym spanie na materacu ortopedycznym. Jakie właściwości ma taki materac? Po czym poznać dobry, prozdrowotny produkt? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Jaka jest różnica między materacem zwykłym a ortopedycznym?

Zwykły materac ma wypełnienie z gąbki lub warstwy sprężyn. Szybko odkształca się i często uwiera użytkownika. W zapadniętym materacu plecy wykrzywiają się, a przez to pogarsza się znacznie komfort snu. To nie wszystko. Materac kiepskiej jakości przyczynia się do zwyrodnień stawów i skrzywień kręgosłupa.

Materac ortopedyczny ma zawsze bardziej złożoną strukturę. Jego wypełnienie składać się może z kilku warstw pianki poliuretanowej o różnych właściwościach. Jest to pianka wysokoelastyczna, usztywniająca materac i podtrzymująca każdą część ciała z osobna z odpowiednim naciskiem. Jest też warstwa pianki chłodzącej albo termicznej – obydwie podnoszą komfort wypoczynku. Duża grupa materacy ortopedycznych to modele twarde, z wypełnieniem ze sprężyn kieszeniowych, osłoniętych warstwami pianek. Są to materace kieszeniowe albo hybrydowe, czyli mieszane.

Generalnie materac ortopedyczny podtrzymuje kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu mięśnie rozluźniają się i regenerują. Łatwiej jest uniknąć nocnych skurczów łydek oraz porannego bólu pleców i stawów. Dzięki temu mamy szansę utrzymać kręgosłup w zdrowiu do późnych lat życia. Śpiąc na materacu ortopedycznym, łatwiej jest też wrócić do formy po wypadkach komunikacyjnych czy innych urazach i kontuzjach. Ponadto dobrze dobrany materac ułatwia zasypianie i głęboki sen aż do rana. Utrzymuje odpowiednią temperaturę, nie pozwala ani na wychłodzenie, ani na przegrzanie organizmu. Jest też znacznie bardziej wytrzymały na odkształcenia w porównaniu ze zwykłym materacem.

Fot. materiały prasowe

Kto powinien spać na materacu ortopedycznym?

Lekarze ortopedzi oraz rehabilitanci zalecają spanie na materacach ortopedycznych nie tylko osobom ze schorzeniami kręgosłupa czy całego układu ruchu. Materace tego rodzaju polecane są osobom, które chcą zapobiegać tego rodzaju chorobom i uniknąć bólu pleców w przyszłości. Niektórzy ludzie mają genetyczne skłonności do chorób reumatycznych i wszelkich zwyrodnień. Inni wykonują pracę fizyczną, wymagającą dźwigania lub czynności w wymuszonej pozycji. W tym przypadku też łatwo nabawić się przewlekłego bólu pleców, nóg i rąk.

Jeśli więc twoja babcia cierpi z powodu deformacji kręgosłupa, a rodzice z tego samego powodu chodzą na zabiegi rehabilitacyjne, to ty już w młodości zadbaj o zdrowy kręgosłup. Kup sobie materac ortopedyczny, nawet jeśli nie masz problemu ze snem, a rano nic cię nie boli. Podobnie jeżeli wracasz z pracy zmęczona fizycznie: odpoczynek i sen na dobrym materacu pozwoli ci się zregenerować i zyskać energię na następny dzień.

Po czym poznać najlepsze materace ortopedyczne?

Zastanawiasz się, jaki materac kupić? Jeśli szukasz materaca ortopedycznego, wybierz model dobrej marki, najlepiej ze statusem wyrobu medycznego. Znanym i cenionym producentem materacy jest Hilding Anders. Jego wyroby cieszą się doskonałą opinią klientów. Mają właściwości prozdrowotne i mogą być używane przez wiele lat. Hilding produkuje też dla marki Curem, a jego materace można kupić w sklepach Sleepmed. To się nazywa inwestycja w zdrowie!

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie