Jak dopasować materac odpowiedni do Twojej wagi? Kilka wskazówek

Waga ma ogromne znaczenie przy wyborze wygodnego i zdrowego materaca. Stawką jest Twoje zdrowie!
Jak dopasować materac odpowiedni do Twojej wagi? Kilka wskazówek
fot. iStock
19.05.2021

Materac to kluczowa część każdej sypialni, bez której trudno o prawdziwie relaksujący wypoczynek. Jednak dobór materaca nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać – nie wystarczy wybranie najwygodniejszego modelu. Musi on przede wszystkim podtrzymywać kręgosłup w zdrowiej dla niego krzywiźnie. Wszystko to można osiągnąć, odpowiednio dobierając twardość i rodzaj materaca. Jak tego dokonać? Podpowiadamy.

Masa ciała a materac – jaka jest tu zależność?

Waga użytkownika materaca ma wielki wpływ na to, jaki materac powinniśmy wybrać. Reguła w teorii jest dość prosta – im wyższa masa ciała, tym twardszy powinien być materac. Za umowną granicę przyjmuje się 90 kg, poza którą powinniśmy wybierać materace twarde. Zakup materaca średnio twardego będzie odpowiedni dla każdego poniżej tej granicznej masy ciała. Jednak czy jest to reguła?

Istnieją przypadki, w których masa ciała nie ma wielkiego znaczenia – tak jest w przypadku przeróżnych schorzeń kręgosłupa. Każdy chory powinien być traktowany indywidualnie i pozostawać pod opieką specjalisty, aby dany materac nie zaszkodził mu w żadnym stopniu. 

Jeśli chodzi o materace miękkie, najczęściej poleca się je właśnie chorym i dzieciom. Świetnym przykładem jest Hilding Dobranocka, który zadba zarówno o sen dziecka, jak i rodzica. Co jeszcze ma wpływ na wybór materaca?

Fot. materiały prasowe

Rodzaj materaca – jaki wybrać?

Bardzo często na rynku materaców możemy spotkać się z przeróżnymi rodzajami. Jeśli jednak przyjrzymy się im dokładniej, zauważymy, że wszystkie modele wpadają w trzy podstawowe kategorie: materace piankowe, sprężynowe i lateksowe. 

Zacznijmy od materacy sprężynowych? Najczęściej, jak w modelu Hilding Lambada, możemy spotkać się z technologią kieszonkową, oznaczającą niezależność sprężynek. Każda z nich będzie podtrzymywać nasze ciało w zależności od nacisku. Jest to świetny sposób na zachowanie odpowiedniej krzywizny kręgosłupa. 

Co z materacami piankowymi? Posłania te są bardzo popularne, a to wszystko za sprawą użytych technologii wysokoelastycznych i termoelastycznych. Przykładem tej drugiej jest Hilding Salsa, który dostosowuje się do ciała użytkownika, reagując na jego ciepło i wagę. Materace piankowe są szczególnie polecane dla par, gdyż nie przenoszą drgań, które może wywołać druga osoba podczas snu. 

Jeśli chodzi o materace lateksowe, takie jak Hilding Melody, to są one świetnym wyborem dla alergików ze względu na całkowitą hipoalergiczność materiałów, z których są wykonane. 

Czy twardość i rodzaj materaca to wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Polecamy poniższe wideo!

Wybór materaca – o czym jeszcze warto pomyśleć?

W przypadku materaców kluczem jest marka. Jakość produktów powinna być potwierdzona wieloma certyfikatami i długoletnim doświadczeniem. Przykładem są materace marki Hilding. Zastosowane technologie zdobyły uznanie wśród użytkowników na całym świecie.

Czy dobry materac jest koniecznością? Tworzy to pytania typu: lepszy będzie materac czy sofa? Materace są stworzone po to, aby podtrzymywać nasz kręgosłup w dobrej pozycji podczas snu. Sofy są urządzeniami wielozadaniowymi, co oznacza, że wszystko robią dobrze, ale niczego świetnie.

Pamiętajmy też o pokrowcu do materaca, który zabezpieczy go przed zabrudzeniami i rozwojem bakterii. Warto pamiętać, aby często przewracać i wietrzyć materac, aby zachować jego świeżość. Żaden materac nie wytrzyma wieczności, ale dobra marka i odpowiednia pielęgnacja mogą przedłużyć jego żywotność o długi czas.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Kasia (Ocena: 5) 19.05.2021 19:35
Sofy są wielozadaniowe i można znaleźć też takie, które są świetne. Ja mam taką zamawianą w salonie Gala Collezione. Mój model Nola ma system włoski rozkładania, dzięki czemu po rozłożeniu mam równą i dużą powierzchnię do spania. Jak dla mnie mebel idealny :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie