Czy antykoncepcja hormonalna może być szkodliwa?

Wyjaśniamy, jaki może mieć wpływ na zdrowie naszego organizmu.
Czy antykoncepcja hormonalna może być szkodliwa?
fot. materiały prasowe
13.05.2021

Temat zabezpieczania się przed niechcianą ciążą od dawna wzbudza wiele kontrowersji, przez o kobiety nie zawsze są w stanie uzyskać taką pomoc, jakiej potrzebują. W dalszym ciągu możemy spotkać lekarzy, którzy są w stanie nawet odmówić rozmowy na temat antykoncepcji hormonalnej i jest to zjawisko, które powinniśmy bardzo silnie zwalczać. Dlaczego? Ponieważ skutkiem tego mogą ciąże u bardzo młodych dziewczyn – pomimo iż nie są na to gotowe psychicznie i finansowo. Muszą one mieć świadomość tego, że są w stanie kontrolować swój los – w przeciwnym wypadku będziemy mieć do czynienia z ogromną ilością tragedii, którym można było zapobiec.

Wybór dobrej metody antykoncepcji hormonalnej nie jest łatwy, ale dlatego właśnie idziemy z tym problemem do specjalisty – chcemy poznać jego opinie i opowiedzieć mu o naszej sytuacji. Jeżeli od początku widzimy, że jest on nastawiony negatywnie, to koniecznie zapiszmy się na wizytę do kogoś innego. Nie dajmy sobie wmówić, że świadome zabezpieczanie się przed ciążą jest czymś złym – kobiety mają takie prawo i nikt nie może im go odebrać. Nie można jednak jednocześnie nie informować ich o wielu ryzykach, które płyną z tej metody antykoncepcji.

Jakie są zagrożenia?

Każdy rodzaj antykoncepcji hormonalnej – wkładki, tabletki czy plastry – może być niebezpieczny. To niebezpieczeństwo wzrośnie jeszcze bardziej, jeśli nie poinformujemy naszego lekarza o swoim stanie zdrowia oraz o historii chorób. Weźmy pod uwagę chociażby zakrzepicę – jest ona jednym z głównych zagrożeń, które występują u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Kiedy to ryzyko się zwiększa? W momencie, gdy mamy znaczną nadwagę i palimy papierosy – jest ono wyższe również u starszych pań. Jeżeli zataimy przed lekarzem te informacje lub nie wspomnimy o tym, że zakrzepica w naszej rodzinie występowała już wcześniej – najbardziej zaszkodzimy w ten sposób sobie.

Oprócz tego możemy niestety spodziewać się także wzrostu wagi, zmian w naszym nastroju i nadciśnienia. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do rozwoju nowotworu piersi. Musimy jednak pamiętać także o tym, że te skutki uboczne występują u niewielkiej ilości kobiet, które nie wykonują regularnie badań i zaniedbują swoje zdrowie. Jeżeli nasz lekarz wyrazi zgodę na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a my udzieliłyśmy mu prawdziwych informacji – wszystko powinno być w porządku.

Jak zmniejszyć ryzyko?

Na pewno warto byłoby zadbać o ustabilizowanie swojej wagi oraz rzucenie palenia – obie te kwestie nie są dobre dla naszego zdrowia, więc radząc sobie z tym, nie tylko zmniejszymy ryzyko zakrzepicy, ale również poprawimy ogólne wyniki badań. Oprócz tego trzeba po prostu obserwować reakcje swojego organizmu – jeżeli cokolwiek nas niepokoi, to wybierzmy się do lekarza lub poprośmy o zmianę metody antykoncepcji. Można zdecydować się również na wizytę online i przepisanie e-recepty.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.05.2021 16:49
Mi na pewno szkodzą, podchodziłam do nich kilka razy, różne marki, zawsze źle się czułam. Bez tabletek mam okres jak w zegarku i czuje się dobrze, poza okresem bo wtedy bol, ale i tak wolę to niż czuć się źle non stop z tabletkami, ciągle miałam jakieś nudności, i krwawienia pomiędzy okresami. Generalnie tak na zdrowy rozum to wydaje mi się że branie hormonów przez lata ma bardzo duże szanse by zaszkodzić. Poza tym z tego co widziałam po sobie i po moich kolezankach, mało kto zleca szczegółowe badania hormonalne przed doborem tabletek, także lekarze tykko zrobią wywiad, ogólne badanie i pach od razu tabletki, takie co są popularne, pewnie w większości przypadków bedize ok, przy najmniej na początku, ale po latach kto wie co z tego wyjdzie. Obecnie jestem w związku gdzie mówiłam mojemu partnerowi, że nie mogę brać tabletek A on się bardzo ucieszył, bo powiedział że też jest przekonany że one szkodzą, podobno jego eks dziewczyna brała tabletki i bardzo jej libido spadło, plus wpadła w stan depresyjny, może już miała jego dość ale kto wie, może to było przez tabletki.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.05.2021 14:50
Spytałam moją lekarkę o stosowanie hormonów. Powiedziała mi szczerze, że po kilku latach wzrasta ryzyko zakrzepów i nowotworów. Nie, dziękuję, żadnych hormonów
odpowiedz
Melcia (Ocena: 5) 15.05.2021 09:40
A mnie coś zastanawia i piszę to bez hejtu tylko z ciekawości, bo mam taką „rozkminę”. Na wstępie zaznaczę, że sama nigdy nie brałam tabletek anty, jedynie od przyjaciółek słyszałam opinie, że raczej odstawią/odstawiły, bo miały duże wahania nastrojów, spadek libido, spuchnięte ciało, jedna zachorowała na wątrobę. Tabletki pomogły tylko jednej z nich z podejrzeniem łagodnej endometriozy jako leczenie objawów. Do meritum - sama jestem osobą lubiącą seks i czasem też przyznam oglądam strony erotyczne typu pornhub. 95% filmików jest bez gumki, z końcem w środku. Nie ma innej opcji niż to, że dziewczyny stosują jakąkolwiek antykoncepcję hormonalną. No i jak myślicie? Jak to z nimi jest? Wiem, że są osoby którym tabletki anty nie szkodzą w prawie żadnym aspekcie, ale osobiście takiej nie znam. One zaś mają fantastyczne ciała, czyt. nieopuchnięte, libido przynajmniej powierzchownie wysokie. No właśnie. Skoro tak wiele osób ma skutki uboczne anty hormonalnej, to one myślicie po prostu nie mają tych skutków, czy może udają na potrzeby filmów? Bardzo mnie to kiedyś zastanowiło, ciekawa jestem jak wy to odbieracie patrząc na własne doświadczenie 🤔
zobacz odpowiedzi (6)
gość (Ocena: 5) 15.05.2021 08:50
Nie "może być", tylko JEST. Jak w każdym przypadku wprowadzania obcej substancji do organizmu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.05.2021 06:48
14 lat biorę i nic mi nie jest. Badam się regularnie.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie