E-recepta na telefon. Jak uzyskać receptę na lek bez wychodzenia z domu?

Teleporada to tylko jeden ze sposobów.
E-recepta na telefon. Jak uzyskać receptę na lek bez wychodzenia z domu?
fot. materiały prasowe
30.04.2021

Choć e-recepta na dobre pojawiła się w Polsce jeszcze przed paraliżem systemu zdrowia z 2020 roku, to o tym, jak okazała się skuteczna, przekonaliśmy się dopiero w czasie pandemii COVID-19. Digitalizacja dokumentu, który każdy z nas od zawsze znał i niejednokrotnie wykorzystywał, aby zakupić w aptece leki przepisane przez lekarza, to uproszczenie procedur na wielu płaszczyznach, i to bez wychodzenia z domu.

E-recepta przez telefon, SMS-em lub na e-maila

Recepta istnieje od długiego czasu. Od niepamiętnych czasów lekarz podczas wizyty w gabinecie wystawiał dokument, na podstawie którego pacjent udawał się do apteki i wykupywał lek z przepisu lekarza. Od stycznia 2020 r. lekarzy, farmaceutów i pacjentów obowiązuje e-recepta. Czym w praktyce się różni od tradycyjnej papierowej wersji znanej nam od lat? Człon „elektroniczna” wskazuje, że można ją uzyskać bez fizycznej obecności pacjenta w gabinecie. Jest wystawiana zarówno w placówkach POZ, jak i w ramach opieki prywatnej oraz poprzez portale świadczące konsultacje lekarskie, np. takie jak Nasza Recepta oferująca e-recepty.

Jak zamówić e-receptę? Wystarczy skontaktować się telefonicznie ze swoją przychodnią lub skorzystać z usług portali. W pierwszym przypadku lekarz – najczęściej w wyniku teleporady – poda ustnie 4-cyfrowy kod lub tenże kod dostaniemy SMS-em i (lub) e-mailem. W drugim przypadku należy wypełnić krótki formularz będący jednocześnie wywiadem medycznym, opłacić zamówienie i oczekiwać e-recepty SMS online od jednego z lekarzy współpracujących z portalem. W kilku przypadkach e-recepta online (wystawiona za pośrednictwem portalu) może jednak okazać się dogodniejsza dla pacjenta. Bardziej komfortowo możemy uzyskać receptę na środki antykoncepcyjne, preparaty przyjmowane przewlekle czy leki na bardziej wstydliwe schorzenia. Co więcej, taką e-receptę online można uzyskać nawet w 5 minut, i to o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od dni roboczych czy wolnych od pracy.

E-recepta a antykoncepcja

Ponieważ recepta na antykoncepcję wywołuje niemałe zamieszanie, głównie natury moralnej, czas rozwikłać kwestie sporne: czy tylko ginekolog po badaniu w gabinecie może wypisać receptę na antykoncepcję? Odpowiedź brzmi: nie. Zgodnie z polskim prawem, e-receptę na antykoncepcję (w tym na tabletkę „dzień po”) może wystawić każdy, także lekarz rodzinny. Prawdą jest jednak fakt, że wielu lekarzy niebędących ginekologami nie chce tego robić. Nie chodzi bynajmniej o ich złośliwość czy osobiste przekonania, a o fakt, że najczęściej nie dysponują odpowiednimi narzędziami, aby wykluczyć wszelkie przeciwskazania do zażycia antykoncepcji awaryjnej. Ogranicza ich także czas (a w przypadku tabletki „dzień po” ten liczy się szczególnie) – wszak placówki medyczne najczęściej nie świadczą usług w weekendy czy święta. Nawet w przypadku prywatnej wizyty u ginekologa rzadko zdarza się możliwość odbycia jej jeszcze w tym samym dniu, w którym jest potrzeba rychłego zakupu pigułki.

Jak wygląda e-recepta?

Recepta elektroniczna praktycznie nie różni się od tradycyjnej wersji papierowej: zawiera dane pacjenta, przepisany lek, poziom odpłatności czy datę realizacji. Zawiera jednak coś unikalnego – 4-cyfrowy kod. Często zdarza się, że lekarz ogranicza się do podania pacjentowi wyłącznie tych czterech cyfr. Gdzie sprawdzić e-receptę? Wszystkie podane wyżej informacje, a także dodatkowe dane podane przez lekarza (np. sposób dawkowania i uwagi) znajdują się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) koordynowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Aby mieć dostęp do swoich danych, wystarczy zalogować się na indywidualne konto.

Jak działa recepta elektroniczna?

Lekarz, jeśli po konsultacji z pacjentem uznaje za stosowne wystawienie recepty na lek, loguje się do rejestru leków i wybiera pozycje z listy, po czym podaje pacjentowi numer cyfrowej recepty lekarskiej. Pacjent udaje się do apteki i podaje ów kod wraz z numerem PESEL osoby, na którą wystawiona jest e-recepta. Farmaceuta nie musi bawić się w deszyfratora „pisma lekarskiego”, ponieważ wszystkie przepisane przez medyka pozycje znajdują się w systemie. Ma też wgląd, czy któreś z medykamentów nie zostały już zrealizowane, nawet w innej aptece. E-recepta respektuje interesy wszystkich stron, co szczególnie nabiera znaczenia wtedy, gdy służba zdrowia przeżywa kryzys związany z pandemią.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Monika Kulicka (Ocena: 5) 12.05.2021 18:31
Super, Polecam Nasza Recepta pl, recepta w 5 minut ;-)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie