Nietrzymanie moczu – jakie są jego przyczyny i jak je leczyć?

Dowiedz się, jak wygląda profilaktyka i leczenie w przypadku nietrzymania moczu, a także jakie są przyczyny tej dolegliwości.
Nietrzymanie moczu – jakie są jego przyczyny i jak je leczyć?
fot. iStock
30.04.2021

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Może pojawić się niezależnie od wieku, choć statystycznie częściej dotyczy osób starszych. Przypadłość ta postrzegana jest przez wielu pacjentów jako nie tylko kłopotliwa, ale też krępująca, a wręcz wstydliwa. Wiele osób niesłusznie zwleka z wizytą u lekarza. Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć, a środki higieniczne zapewniające codzienny komfort są refundowane przez NFZ. 

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu może mieć postać wysiłkową, naglącą lub mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, dzięki którym możliwe jest prawidłowe trzymanie moczu. Mięśnie Kegla w naturalny sposób słabną wraz z upływem lat, dlatego problem ten często dotyczy osób w podeszłym wieku. Osłabienie mięśni Kegla to jednak także dolegliwość, z którą borykają się kobiety w ciąży i po porodzie – ma to przyczynę fizjologiczną, a spowodowane jest zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas ciąży. Wysiłkowe nietrzymanie moczu oznacza mimowolną mikcję podczas wysiłku związanego z napięciem mięśni brzucha. Może pojawić się podczas podnoszenia cięższych przedmiotów, kichania, śmiania się oraz kaszlu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się samoistnie lub na przykład po operacji usunięcia prostaty u mężczyzn.

Nagląca postać nietrzymania moczu to nagłe, silne parcie na pęcherz powodujące natychmiastową potrzebę mikcji. Jeśli nie jest to możliwe, dochodzi do mimowolnego oddania moczu, co jest bardzo krępujące, zwłaszcza w przestrzeni publicznej, ale także w sytuacjach prywatnych i domowych. Naglące nietrzymanie moczu często zdarza się w przebiegu chorób zapalnych dróg moczowych i pęcherza. Jest też przypadłością, z którą borykają się panie w ciąży ze względu na ucisk macicy na organy wewnętrzne, w tym pęcherz, oraz w związku z ruchami rosnącego płodu.

Mieszana postać nietrzymania moczu (wysiłkowa + nagląca) jest szczególnie uciążliwa i sprawia największe kłopoty w zachowaniu dotychczasowego funkcjonowania.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Leczenie nietrzymania moczu zależy od jego postaci i przyczyny dolegliwości. Wysiłkowe leczenie moczu leczy się poprzez ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, z przyrządami lub bez oraz iniekcje (w przypadku mężczyzn). Stosowane jest też bardzo skuteczne i mało inwazyjne leczenie za pomocą operacji.

Naglące nietrzymanie moczu leczy się farmakologicznie (leki przeciwzapalne) oraz poprzez trening kontynencji (wydłużanie przerw pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie, co ma na celu zmniejszenie reaktywności pęcherza na ucisk moczu).

Zaleca się też zmianę diety i wykluczenie z jadłospisu napojów moczopędnych (kawa, mocna herbata, alkohol) oraz potraw zwiększających produkcję moczu (przede wszystkim dań ostro przyprawionych).

Nietrzymanie moczu – profilaktyka

Leczenie nietrzymania moczu daje dobre skutki, jednak nie zwlekajmy z wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. Należy udać się na wizytę, gdy tylko zauważymy niepokojące symptomy. Konsultacja z lekarzem daje także możliwość odpowiedniego dobrania środków ochronnych stosowanych przy nietrzymaniu moczu. Warto wiedzieć, że mogą być one przynajmniej częściowo refundowane przez NFZ, co jest dużą ulgą dla domowego budżetu.

W zależności od stopnia nasilenia nietrzymania moczu stosować można wkładki urologiczne (wkładki TENA dostępne są także w wersji dla mężczyzn), podpaski, majtki chłonne, pampersy dla dorosłych lub pieluchomajtki. Wszystkie artykuły higieniczne TENA mają wkład chłonny skutecznie zapobiegający przemakaniu i utrzymujący skórę w czystości i suchą przez długi czas. Mają też specjalny system zapobiegający powstawaniu przykrego zapachu.

Wkładki urologiczne, podpaski i bielizna chłonna są w zasadzie niewidoczne pod ubraniem i umożliwiają normalne funkcjonowanie w przestrzeni zawodowej i prywatnej, w tym także uprawianie sportu. Przy cięższej postaci nietrzymania moczu na noc przydatne będą podkłady ochronne na materac.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Anna (Ocena: 5) 05.05.2021 10:56
Dość długo się zmagałam z tym problemem. Wkładki były dobrym rozwiązaniem ale i tak czyłam się nie świeżo. Dlatego często chodziłam do toalety i używałam biobidetu gruszki. Czułam się wtedy bardziej komfortowo.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie