Jak dobrać materac ortopedyczny? Dowiedz się, o czym warto pamiętać

Sprawdź, jeżeli zastanawiasz się nad specjalistycznym podłożem do spania.
Jak dobrać materac ortopedyczny? Dowiedz się, o czym warto pamiętać
fot. Ty Carlson / Usplash
21.04.2021

Materac ortopedyczny został stworzony z myślą o osobach po urazach kręgosłupa lub doświadczających chronicznego bólu tej części ciała. Może być też z powodzeniem stosowany w każdej sypialni osoby ceniącej komfort. Dowiedz się, jak dobrać materac ortopedyczny do swoich potrzeb.

Czym jest materac ortopedyczny?

Jeżeli chcesz kupić materac ortopedyczny warto, abyś dokładnie wiedziała, czym on jest. Generalnie takie podłoże do spania pozwala na szybszą, niż inne materace, regenerację i odciążenie mięśni. Ponadto umożliwia utrzymanie prawidłowej pozycji ciała w trakcie snu i zapewnia równomierny, delikatny ucisk na kręgosłup, co zapobiega bólom różnego pochodzenia, drętwieniu, czy uczuciu sztywności z rana. Materac ortopedyczny nie wpływa negatywnie na krążenie krwi, dlatego poprawia dotlenienie organizmu.

Zadaniem materacy ortopedycznych jest profilaktyka wad kręgosłupa i powstawania odleżyn, a także wspomaganie procesów fizjoterapeutycznych. Dobrej jakości materace ortopedyczne, takie jak linia SleepMed By Hilding, posiadają status wyrobu medycznego i badania potwierdzające ich prozdrowotne właściwości.

Twardość materaca ortopedycznego

Odpowiedni materac ortopedyczny to przede wszystkim taki, którego twardość odpowiada na nasze potrzeby. Jak dobrać twardość materaca ortopedycznego? Najważniejsze to kierować się trzema czynnikami: swoją wagą, wzrostem i preferencjami. Osoby, które ważą mniej niż 60 kg, prawdopodobnie optymalnie będą czuły się na podłożu H1 (np. SleepMed Comfort) lub H2 (SleepMed Hybrid Premium). Dla osób ważących do 70 kg przeznaczone są podłoża H2-H3 (oprócz wspomnianych wcześniej, również SleepMed Hybrid Comfort Plus). Osobom o wadze przekraczającej 70 kg polecane są podłoża o twardości H4.

Czy to jednak oznacza, że jeśli ważymy 60 kilo, nie możemy użytkować podłoża H3? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań. Jeśli jest nam wygodnie na takiej twardości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać takie podłoże do spania. Specjaliści zalecają jednak wykonanie testu z leżeniem na plecach. Jeśli w takiej pozycji jesteśmy w stanie swobodnie wsunąć dłonie pod odcinek lędźwiowy, wybrany materac jest dla nas za twardy. Jeśli dłonie wyginają się w łuk – materac jest zbyt miękki. A jeśli wchodzą pod kręgosłup, przyjemnie się do niego „przytulając” – jest to idealna twardość dla nas.

Materac ortopedyczny a podtrzymywanie kręgosłupa

Najważniejszą właściwością materaca ortopedycznego jest optymalne wsparcie dla kręgosłupa. Można je uzyskać zarówno na podłożach pianowych, takich jak Fit.4.Sleep By Hilding, jak i sprężynowych z systemem Multi (materace SleepMed Hybrid i Hybrid Plus).

Zastanawiając się nad wyborem wkładu materaca (piana czy sprężyny), należy kierować się indywidualnymi odczuciami. Niektóre osoby nie lubią charakterystycznego sprężynującego podłoża i zamiast wysokiej elastyczności punktowej materacy sprężynowych wybiorą wysoką elastyczność powierzchniową materacy pianowych. Nie ma tutaj jednego idealnego dla wszystkich rozwiązania. Niezależnie od tego, które wybierzesz, wysokiej jakości materac na pewno sprosta stawianym zadaniom. 

Badania i certyfikaty

Kupując materac ortopedyczny, z pewnością oczekujesz wysokiej jakości i trwałości takiego produktu. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrane przez Ciebie podłoże posiada stosowne dokumenty, potwierdzające jego skuteczność. Materace SleepMed By Hilding posiadają certyfikat niezależnego Szwajcarskiego Instytutu AEH oraz Laboratorium Sleep-Lab. Oznacza to, że zostały przetestowane pod względem ergonomii, klimatu, higieny i trwałości. Używanie takiego materaca ortopedycznego skutkuje optymalnym ułożeniem kręgosłupa, zmniejsza napięcie mięśni i pomaga w regeneracji organizmu w trakcie snu. Co więcej, podłoże to charakteryzuje się najwyższą oddychalnością, prawidłową regulacją wilgotności i temperatury, co pozytywnie wpływa na antyalergiczne właściwości takiego materaca.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie