Masz alergię? Zadbaj o wilgotność powietrza w domu!

Suche powietrze szkodzi wszystkim, nie tylko wrażliwym osobom.
Masz alergię?  Zadbaj o wilgotność powietrza w domu!
fot. iStock
07.04.2021

Zapewnienie optymalnej wilgotności powietrza w domu to podstawa komfortowego funkcjonowania. Szczególnie ważne jest to dla alergików oraz dzieci, ale suche powietrze dla nikogo nie będzie odpowiednie. Jak zadbać o prawidłowe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które z pewnością sprawdzi się dużo lepiej niż rozłożenie mokrego ręcznika na grzejniku. Gdy kaloryfery stają się coraz cieplejsze, powietrze w pomieszczeniu stopniowo się wysusza, co negatywnie wpływa na oddychanie, czy nawet pogarsza stan cery. Rośliny zaczynają usychać, a zwierzęta gubią zatrważające ilości sierści, co dodatkowo pogarsza sytuację. Optymalna wilgotność panująca w domu wynosi 40-60%. Gdy kaloryfery działają niemal bez przerwy, poziom jej spada nawet poniżej 20%. Zakupienie nawilżacza powietrza może pomóc uporać się z niedogodnościami związanymi z obniżoną wilgotnością powietrza w mieszkaniu.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Klasycznie możemy spotkać się z trzema rodzajami nawilżaczy, a mianowicie:

  • parowymi,
  • ultradźwiękowymi,
  • ewaporacyjnymi.

Nawilżacze parowe działają w taki sposób, że specjalna grzałka podgrzewa znajdującą się w urządzeniu wodę do odpowiedniej temperatury, a następnie wytwarza parę uwalnianą do powietrza. Ten typ nawilżacza jest bardzo wydajny, a jego ceny są przystępne. Nie musimy również martwić się, że wyposażamy nasz dom w kolejne urządzenie, które może zakłócać spokój, ponieważ nawilżacz powietrza parowy jest bardzo cichy i nawet nie zorientujemy się, że coś pracuje w naszym otoczeniu.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy (np. Blaupunkt AHS801) również będzie funkcjonował w oparciu o wodę, jednakże nie wytwarza on pary, a ultradźwięki. Właśnie one powodują rozbicie cząsteczek wody, które przekształcają się w delikatną mgiełkę, otulającą pomieszczenie i zwiększającą poziom wilgotności. Nawilżacz ultradźwiękowy to świetne rozwiązanie jako nawilżacz powietrza dla dzieci. Nie wydaje on zupełnie żadnych słyszalnych dźwięków oraz nie stanowi ryzyka poparzenia się, jak w przypadku nawilżaczy parowych. Dodatkowo bardzo często posiada funkcję polegającą na tym, że urządzenie samoczynnie wyłącza się, gdy poziom nawilżenia jest prawidłowy.

Nawilżacze ewaporacyjne są z kolei najbardziej naturalne, a co za tym idzie – ekologiczne. Ich funkcjonowanie opiera się na odparowywaniu wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Do prawidłowego działania nie potrzebują dodatków chemicznych, a oprócz nawilżenia, oczyszczają powietrze z kurzu. 

Przed ostatecznym wyborem urządzenia warto przeczytać także opinie o nawilżaczach powietrza.

Fot. materiały prasowe

Najważniejsze cechy nawilżacza powietrza

Przed zakupem tego urządzenia warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, abyśmy byli jak najbardziej zadowoleni z zakupu.

Wydajność

Jest istotna, zwłaszcza gdy zamierzamy nawilżać powietrze na dużej powierzchni. Dane na temat powierzchni, którą może objąć dany nawilżacz, znajdziemy w jego parametrach. Kupując taką maszynę, należy zwrócić też uwagę na informację o ilości pary wodnej wytworzonej w danej jednostce czasu.

Pojemność zbiornika wodnego

Tutaj sprawa jest bardzo prosta – im większy, tym więcej wody pomieści, dzięki czemu nie będziemy musieli często jej wymieniać.

Hałas

Nikt z nas nie lubi, gdy ktoś zakłóca nasz spokój, to samo tyczy się wszelkich urządzeń. Warto sprawdzić, ile decybeli może wydobywać się z naszego nawilżacza, tak aby zapewnić sobie komfort funkcjonowania w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

Moc nawilżacza

Im większa moc, tym szybciej powietrze w danym pomieszczeniu zostanie nawilżone. Niestety, z tym również łączą się większe koszty użytkowania.

Dodatkowe funkcje

Nawilżacze wyposażone są w różne tryby działania i funkcje. Każdy z nas ma inne upodobania i skupia się na innych cechach. Dlatego istotne jest dokładne przyjrzenie się tym elementom, aby dopasować ich funkcjonowanie do własnych preferencji.

Nawilżacz powietrza – czy warto?

Z pewnością wyposażenie pomieszczenia w takie urządzenie nam nie zaszkodzi, a jedynie podniesie jakość powietrza, którym oddychamy. Odpowiednie nawilżenie pokoju z pewnością ułatwi codzienność, zwłaszcza osobom cierpiącym z powodu alergii.

Na stronie burnpc.pl możemy z łatwością wybrać nawilżacz o odpowiednich parametrach. Znajdują sie tam opinie użytkowników, dzięki czemu będziemy mieli możliwość porównania różnych modeli tych urządzeń.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.04.2021 18:20
Roomba wciąga kurz i roztocza, mam też oczyszczacz i nawilżacz powietrza oraz pochłaniacz wilgoci w łazience. Te rozwiązania sprawiają, że jako alergik lepiej się czuję.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie