Czy warto skorzystać z usług prywatnej położnej przy porodzie?

Decyduje się na to coraz więcej kobiet.
Czy warto skorzystać z usług prywatnej położnej przy porodzie?
fot. Aditya Romansa / Unsplash
12.02.2021

Każda kobieta będąca w ciąży ma prawo do skorzystania z usług prywatnej położnej. Wybrana osoba będzie towarzyszyła przyszłej mamie przez cały poród, a także w pierwszych chwilach z noworodkiem. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim, obecność zaufanej osoby zmniejsza stres i wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Kiedy warto zastanowić się nad taką możliwością?

Prywatna położna przy porodzie

Decyzję o rodzeniu pod opieką prywatnej położnej podejmuje coraz więcej kobiet. Są wśród nich zarówno pierworódki, jak i te, które mają już dzieci. Posiadanie zaufanej i doświadczonej osoby bardzo korzystnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Prawo do prywatnej położnej mają wszystkie kobiety, jednak nie we wszystkich szpitalach istnieje możliwość wykupienia takiej usługi. Pacjentki, które decydują się na poród w Medicover, mogą skorzystać z pomocy doświadczonej położnej.

Dzięki wybraniu prywatnej położnej zostaje zachowana ciągłość opieki. Z wybraną położną kontaktujemy się jeszcze w czasie ciąży. Osoba ta odpowiada na wszystkie pytania, rozwiewa wątpliwości, przygotowuje psychicznie i fizycznie do porodu, a następnie w nim uczestniczy. Prywatna położna pojawi się i pozostanie przy swojej pacjentce niezależnie od pory porodu czy czasu jego trwania. Jeżeli nie masz swojej położnej, otrzymasz osobę, która ma akurat dyżur.

Prywatna położna jest przy swojej pacjentce przez cały czas. Pod jej opieką nie znajdują się żadne inne kobiety. Udziela przydatnych wskazówek i pomaga przejść przez trudne momenty porodu. Motywuje, wspiera i podnosi na duchu. Ciężarna może liczyć także na pomoc w pierwszych chwilach z noworodkiem.

Fot. materiały prasowe

Jak wybrać położną do porodu?

Na swoją położną wybierz osobę, która wzbudza Twoje zaufanie. Powinna mieć także doświadczenie przy porodach i dużą wiedzę. Ważne jest również, by postępowała zgodnie z najnowszymi standardami medycznymi.

Z położną należy poznać się wcześniej i porozmawiać. Dzięki temu możesz zyskać pewność, że jest to odpowiednia osoba. Podczas rozmowy warto opowiedzieć o swoich oczekiwaniach dotyczących porodu (miejsca, pozycji, znieczulenia, obecności bliskiej osoby). Dobrym pomysłem jest wspólne ułożenie planu porodu, czyli dokumentu, który porusza wszystkie kwestie związane z opieką okołoporodową.

Ile kosztuje prywatna położna do porodu?

Koszty, które trzeba ponieść w związku z zatrudnieniem prywatnej położnej do porodu, zależą od kilku czynników. Pierwszym z nich jest zakres opieki. Zdarza się, że w pakiecie jest także instruktaż dotyczący pielęgnacji noworodka lub wizyta w domu po wyjściu ze szpitala. Na cenę ma wpływ doświadczenie i prestiż położnej, a także miasto – w dużych miejscowościach jest zwykle drożej. Średnie koszty prywatnej opieki położniczej przy porodzie to około 1900 zł.

 

Artykuł partnera

Komentarze (5)
Ocena: 4.8 / 5
gość (Ocena: 5) 17.02.2021 15:36
Ja rodziłam na Żelaznej w Warszawie bez opłaconej położnej i nie powiem nawet jednego złego słowa
odpowiedz
Aśka (Ocena: 5) 15.02.2021 08:43
ja rodzilam w szpitalu medicover, tam polozne są tak super, ze nie mialam potrzeby zamawiac prywatnej :) porod bardzo fajnie wspominam i ogolnie ogromna pomoc ze strony personelu
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 13.02.2021 23:03
Lepiej jedna, niż jak ja trafiłam na 3 zmiany, a co jedną to gorsza. Nie istnieją w Polsce inne porody niż leżeniem plackiem, jak jest akcja to tak położnym wygodnie, a matką ciężko.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 12.02.2021 22:21
Korzystałam, stracone pieniądze. Zależy na jaki jej dzień trafisz, czyli tak samo jak nie płacisz. A w covidzie to już w ogóle jakość opieki cofnęła się z 50 lat.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie