Dzięki niemu będziesz mieć czyste powietrze w domu. Doskonale radzi sobie ze smogiem!

To idealne rozwiązanie, kiedy z powodu mrozów rzadziej wietrzysz mieszkanie.
Dzięki niemu będziesz mieć czyste powietrze w domu. Doskonale radzi sobie ze smogiem!
fot. iStock
11.02.2021

Wbrew pozorom oczyszczacz powietrza nie jest sprzętem, który swoje zastosowanie ma tylko zimą, a latem idzie w odstawkę. Można – a nawet powinno się – go używać przez okrągły rok. Dowiedz się, dlaczego.

Smog doskwiera nam nie tylko zimą

Chociaż smog kojarzymy najczęściej z sezonem grzewczym, jego występowanie obserwuje się przez okrągły rok. Na pogorszoną jakość powietrza wpływ mają nie tylko złe nawyki związane z nieprawidłowym ogrzewaniem domów przez niektóre osoby, ale też wzmożony transport drogowy. 

I choć ten pierwszy aspekt doskwiera nam faktycznie tylko od później jesieni, przez zimę, aż po wczesną wiosnę, o tyle ze spalinami musimy zmagać się cały czas, bez względu na porę roku. Brunatna mgła unosząca się nad wieloma miastami to mieszanina gazów – ze spalinowymi na czele – które, wchodząc w reakcję ze światłem słonecznym, tworzą trujący ozon.

To właśnie zauważalne występowanie smogu jest najczęstszą przyczyną zainteresowania tematem oczyszczaczy powietrza wśród wielu osób. Jednak warto pamiętać, że tego typu urządzenia nie chronią wyłącznie przed nim.

Dlaczego warto używać oczyszczacza powietrza przez cały rok?

Smog bez wątpienia można wymienić na pierwszym miejscu wśród powodów, dla których oczyszczacz powietrza powinien stanąć w każdym domu i być używany przez okrągły rok – w okresie grzewczym, ale i wtedy, gdy ciągle mamy otwarte okna. Prowadzi on do zwiększonego ryzyka nowotworów płuc, przewlekłych chorób dróg oddechowych, a nawet chorób serca czy udaru mózgu.

Kolejnym powodem są alergeny występujące w powietrzu również przez wszystkie pory roku. W tym przypadku pierwsze miejsce zajmują roztocza kurzu domowego. Ich namnażaniu się sprzyja zwłaszcza wysoka temperatura i wilgotność. Dodatkowo wiosną i latem alergeny pochodzą również z pylących traw, drzew, krzewów i innych roślin. Niezależnie od źródła pochodzenia, prowadzą do alergii, a nawet astmy i towarzyszących im objawów, takich, jak chociażby kaszel, katar, duszności, zaczerwienione oczy itd.

Fot. materiały prasowe

Nieustanne używanie oczyszczacza powietrza może zatem znacząco podnieść komfort życia i uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz powietrza?

Wybierając urządzenie do oczyszczania powietrza, które skutecznie ma nam służyć przez okrągły rok, warto szczególną uwagę zwrócić na kilka ważnych aspektów, takich, jak:

  • wydajność oczyszczacza powietrza – wyrażaną najczęściej parametrem CADR. By odpowiednio ją dobrać, należy powierzchnię pomieszczenia, w którym ma stanąć oczyszczacz, pomnożyć przez jego wysokość, a następnie pomnożyć jeszcze przez 3;
  • filtry w oczyszczaczu powietrza – najlepiej, by był to zestaw filtrów składający się z filtru HEPA, filtru węglowego i filtru wstępnego. Za usuwanie pyłów pochodzących ze smogu oraz roślinności odpowiedzialny jest filtr HEPA. Powinien on być oznaczony symbolem E11, E12, H13 lub H15, które wskazują na jego skuteczność od 95 proc. do nawet 99,995 proc.

Ponadto, dobry oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w tryb automatyczny, dzięki któremu urządzenie będzie regulowało prędkość swojej pracy pod wpływem zmiennych warunków i jakości powietrza. Przyda się również jonizator.

Mamy nadzieję, że z pomocą naszego krótkiego poradnika uda Ci się zakupić oczyszczacz, który będzie służył Tobie i Twoim najbliższym przez wiele lat!

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (4)
Ocena: 4.25 / 5
gość (Ocena: 5) 21.02.2021 21:05
W domu spędza się teraz większość czasu dlatego o powietrze w nim trzeba dbać. Ja mam oczyszczacz z nawilżaczem powietrza i roombę która sprząta jak wychodzę z psem na spacer. Dzięki takiemu zestawowi w domu mam zawsze dobre powietrze.
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 13.02.2021 13:03
warto tez zwrócić uwagę na rośliny zielone, które oczyszczają powietrze jak sanseviera czy skrzydłokwiat ;-) do ich uprawy nie potrzeba prądu, wymiennych filtrów ;-)
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 12.02.2021 11:22
Dobra robota!
odpowiedz
Dominika (Ocena: 5) 12.02.2021 10:21
Jeśli ktoś poszukuje oczyszczacza powietrza to zapraszam na https://ranking-oczyszczaczy.pl/. Wpisz metraż i posortujesz najbardziej opłacalne modele! Bez przepłacania. Dominika z ranking-oczyszczaczy.pl
odpowiedz

Polecane dla Ciebie