Mniej toksyczne palenie? Naukowcy wskazują na tę metodę

Czy wyprze tradycyjne papierosy?
Mniej toksyczne palenie? Naukowcy wskazują na tę metodę
fot. iStock
15.02.2021

O tym, że, substancje smoliste zawarte w dymie papierosowym mają bezpośredni wpływ na rozwój nowotworów i chorób płuc, wszyscy wiemy od wielu lat. Mimo to ogromna grupa palaczy wciąż nie jest  w stanie zerwać z cuchnącym nałogiem. Naukowcy proponują pewne alternatywy dla papierosów, które okazały się – przynajmniej potencjalnie – mniej od nich szkodliwe. Mowa o papierosach elektronicznych i podgrzewaczach tytoniu. Większość badań naukowych udowodniła, że są one 90-95% mniej toksyczne od zwykłych papierosów.

Palenie bez dymu – alternatywy dla papierosów

Dlaczego podgrzewacze tytoniu i elektroniczne papierosy obciążają nasz organizm w mniejszym stopniu? Powód jest prosty – nie zawierają dymu. Warto wiedzieć, że nikotyna dostarczana wraz z dymem jest najbardziej szkodliwa i uzależniająca. Według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zdecydowanie warto uświadamiać nałogowych palaczy o innych sposobach zażywania nikotyny, które nie będą siały takiego spustoszenia w ich organizmach.

Weźmy na przykład podgrzewacze tytoniu. Ich działanie polega na wytwarzaniu aerozolu zawierającego nikotynę. Mamy więc porównywalną przyjemność z kontaktu z tytoniem bez śmiercionośnego dymu. Jednym z najnowszych takich rozwiązań są podgrzewacze glo Hyper. Generują mniej zapachu w porównaniu z klasycznymi papierosami, są w związku z tym mniej inwazyjne dla otoczenia. Co więcej, jako jedyne i pierwsze na rynku pozwalają wybrać jeden z dwóch poziomów intensywności (standardowy i bardziej intensywny – boost).

Kiedy plastry, gumy i tabletki przestają działać

Podgrzewacze tytoniu marki glo Hyper są o tyle godne zaufania, że przeprowadzono na nich szereg badań, w tym 44 testy behawioralne, 164 analizy chemiczne, 46 badań klinicznych i 75 testów badających ich wpływ na komórki organizmu. To dobra wiadomość dla palaczy, którzy szukają alternatyw dla tradycyjnych papierosów. Do tej pory mieli do wyboru produkty oferujące nikotynową terapię zastępczą, czyli tabletki, specjalne gumy do żucia czy plastry.

Niestety wiele osób pragnąć wyrwać się z nałogu nikotynowego szybko przekonywało się, że takie metody nie dawały spodziewanych efektów, ponieważ nie zaspokajały przemożnej potrzeby sięgnięcia po papierosa. Aby ułatwić życie palaczom, w coraz większej liczbie krajów przyjęto strategię zachęcania ich do wypróbowania e-papierosów lub podgrzewaczy tytoniu.

Nikotyna: w jakiej formie jest najmniej toksyczna?

Wyrobów zawierających nikotynę podzielono na grupy w tzw. skali obniżenia ryzyka (risk continuum). Naukowcy opracowali ją, aby ukazać poziom toksyczności poszczególnych produktów zawierających nikotynę. I tak, potencjalnie najmniej szkodliwa jest wspomniana wyżej nikotynowa terapia zastępcza. Na drugim miejscu znajdują się takie produkty jak tytoń do żucia w saszetkach i e-papierosy. Trzecią pozycję zajmuje np. sproszkowany tytoń i podgrzewacze tytoniu. Najbardziej toksycznymi produktami są natomiast tradycyjne papierosy i cygara. Taka skala pozwala osobom walczącym z nałogiem mieć większe rozeznanie wśród produktów zawierających nikotynę, a także podjąć decyzję co do wyboru sposobu na zerwanie z tradycyjnymi papierosami.

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Koleżanka (Ocena: 5) 30.07.2021 15:09
Moim zdaniem to świństwo, że wmawia się osobom uzależnionym że epapieros uwolni ich od nałogu. Naprawdę to duze świństwo. To tak jakby mówić komuś że picie 6 piw dziennie pomoże mu rzucić amfetaminkę. przejście na epapierosa to niewiele lepsze a może nawet i gorsze rozwiązanie, bo to wciąż nałóg od którego się nie uwolniliśmy mi w zrozumieniu tematu pomógł kurs psychologiczny na stronie reset33.pl i przeanalizowanie swojego życia i decyzji, potem poszło z górki, ciało się domagało nikotyny ale i nad tym udało się zapanować
odpowiedz

Polecane dla Ciebie