Medycyna regeneracyjna z użyciem komórek macierzystych. Czy rzeczywiście jest skuteczna?

Dowiedz się, na czym polegają zabiegi z użyciem komórek macierzystych.
Medycyna regeneracyjna z użyciem komórek macierzystych. Czy rzeczywiście jest skuteczna?
fot. materiały prasowe
02.02.2021

Medycyna regeneracyjna to interdyscyplinarna gałąź medycyny, która umożliwia regenerację uszkodzonych tkanek ludzkiego organizmu. Jak podkreślają eksperci z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy, nowym narzędziem terapeutycznym w medycynie regeneracyjnej są komórki macierzyste. Dlaczego warto zdecydować się na zabiegi z ich wykorzystaniem? Kto będzie zadowolony z efektów?

Czym są komórki macierzyste wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej?

Komórki macierzyste (MSC – Mesenchymal Stem Cells) występują naturalnie w ludzkim organizmie. Im młodsza osoba, tym więcej posiada komórek macierzystych. Przeciętnie dorosły człowiek ma około 8% tego rodzaju komórek. Co sprawia, że komórki macierzyste używane w medycynie regeneracyjnej są tak wyjątkowe? Ich największa zaleta to wysoka plastyczność – zdolność wielokrotnego podziału i różnicowania się w więcej niż jeden typ komórek ciała (np. do tkanek  kostnych, nerwowych, tłuszczowych, mięśniowych, komórek krwi). Warto wspomnieć, że największy potencjał regeneracyjny wykazują komórki macierzyste pozyskane z krwi pępowinowej.

Medycyna regeneracyjna – polecane zabiegi z użyciem komórek macierzystych

Wraz z upływem lat komórki naszego organizmu stopniowo ulegają uszkodzeniu i tracą swoje cenne właściwości, czego skutkiem jest wiotka, starzejąca się skóra, bruzdy, zmarszczki, utrata sprężystości i jędrności. Zaaplikowanie komórek macierzystych, które mają zdolność do samoodnawiania oraz różnicowania się w tzw. komórki potomne, dostarcza organizmowi impulsu do regeneracji (w miejscu uszkodzenia dochodzi do aktywacji lokalnych procesów naprawczych). Przykładem zabiegu, który wykorzystuje komórki macierzyste jest np. nanolipotransfer – nanoFAT, który polega na implantacji w skórę upłynnionej i przefiltrowanej żywej tkanki tłuszczowej (z komórkami macierzystymi) na zasadzie iniekcji podskórnej lub śródskórnie. Wskazaniami do tej nowatorskiej procedury są m.in.:

  • blizny (pourazowe, potrądzikowe, pooperacyjne,
  • rozstępy,
  • wiotka skóra,
  • sucha skóra,
  • fotouszkodzenia skóry,
  • ścieńczenie skóry twarzy i ciała.

Tak więc terapia nanoFAT, która wykorzystuje osiągnięcia medycyny regeneracyjnej, pozwala zredukować blizny, rozstępy, odżywić i odmłodzić skórę (poprawić jej ukrwienie, strukturę i grubość). 

Innym polecanym zabiegiem, który wykorzystuje dobroczynne działanie komórek macierzystych, jest osocze PRP uzyskiwane z krwi własnej pacjentki. Jest to bardzo dobrze zbadana i udokumentowana metoda, która zapewnia trwałe i dogłębne odmłodzenie skóry. PRP zawiera tzw. czynniki wzrostu (GF – Growth Factors), które odpowiadają za stymulację oraz inicjację procesów powstawania nowych komórek, białek.

Wstrzyknięcie PRP powoduje namnażanie komórek. Ten zabieg z zakresu medycyny regeneracyjnej zapewnia lepsze ukrwienie skóry (stymuluje wzrost naczyń krwionośnych), przyspiesza gojenie ran, skutecznie wspomaga wzrost komórek specjalistycznych. Dzięki terapii zmarszczki są wygładzone, a bruzdy spłycone, poprawia się koloryt skóry, rośnie ilość kolagenu i elastyny w skórze. Już po 1-2 tygodniach od zabiegu poprawia się kondycja skóry. Dla osiągnięcia optymalnych efektów wymagane jest kilka sesji (około 3-4 wykonywanych co 3-4 tygodnie).

Warto dodać, że osocze bogatopłytkowe z komórkami macierzystymi jest skutecznie w przypadku osób, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów i zaburzeniami ich wzrostu. Aplikacja osocza do skóry głowy powoduje zagęszczenie włosów i przyspiesza ich naturalny porost. Ze względu na użycie autologicznego materiału, zabiegi z osoczem PRP są polecane również alergikom.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat medycyny regeneracyjnej i zabiegów z wykorzystaniem komórek macierzystych, zajrzyj na stronę: https://bienkowscyclinic.pl/.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie