Szczoteczka soniczna – jak wybrać?

Wyjaśniamy, na czym polega jej działanie i na co zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia.
Szczoteczka soniczna – jak wybrać?
fot. materiały prasowe
15.01.2021

Jeśli myślisz o zmianie Twojej dotychczasowej szczoteczki do zębów i bierzesz pod uwagę  szczoteczkę soniczną, jej wybór może być niełatwy. Na rynku znajdziemy bowiem mnóstwo produktów określanych właśnie w ten sposób, bo każdy producent chce mieć w swojej ofercie chociaż jeden model szczoteczki sonicznej. Gdy spojrzymy na szeroki wybór tych urządzeń, możemy doznać zawrotu głowy. Wiele osób wybiera się w takich sytuacjach do supermarketu i stawia na najtańszą wersję, trochę na zasadzie „zobaczymy, jak to działa”. Czy taki postępowanie jest właściwe? Dowiedz się, czym jest soniczność i na co zwrócić uwagę!

Szczoteczka soniczna, czyli...

Czym jest soniczność? Niewielu z nas zadaje sobie to pytanie, nawet jeśli chcemy kupić szczoteczkę soniczną. Zakładamy, że jest to nowoczesna technologia, która magicznie działa na higienę zębów. Uporządkujmy fakty. Soniczność jest to zdolność do wytwarzania słyszalnych fal dźwiękowych. To wszystko? Tak, to wszystko. Żadnej kosmicznej technologii, a jedynie właściwość fizyczna? Rzeczywistość bywa naprawdę prosta.

A co daje soniczność w szczoteczce? Dzięki falom wytwarza się chmura bąbelków ze śliny, wody i pasty, której zadaniem jest dotarcie do trudniej dostępnych miejsc na przykład przestrzeni międzyzębowych. W porównaniu ze zwykłą szczoteczką manualną to całkiem spora różnica. Należy jednak pamiętać, że jest to właściwość, która jedynie wspomaga mycie zębów, ale kluczem do „księżycowego kroku” jest główka szczoteczki i to, jak dobrze mechanicznie ściera ona płytkę bakteryjną oraz kamień nazębny.

Rodzaje szczoteczek sonicznych

W dużym uproszczeniu szczoteczki soniczne możemy podzielić na dwa rodzaje:

#1 Tradycyjne szczoteczki soniczne z podłużną główką

Czym się charakteryzują tradycyjne szczoteczki soniczne?

Podłużny kształt główki

Podobny do tego, który znajduje się w zwykłej szczoteczce manualnej. Plus jest taki, że nie trzeba się do niego przyzwyczajać, jeśli ktoś przesiada się z tradycyjnej wersji. Minus niestety polega na tym, że trudniej taką końcówką dotrzeć wszędzie, choćby do tylnej powierzchni zębów.

Ruchy główki

Główka w tradycyjnej szczoteczce sonicznej porusza się w jednej płaszczyźnie z boku na bok.

Technika mycia

Tego typu szczoteczka wymaga dodatkowej techniki szczotkowania, żeby urządzenie mogło być skuteczne. Przykładamy główkę szczoteczki do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni i wykonujemy dodatkowy ruch wymiatający od linii dziąseł wzdłuż zęba na zewnątrz.

Tryby

Na ogół są to jedynie 3-4 tryby pracy, a najczęściej powtarzające się to: delikatny, codzienny i wybielający. Najbardziej zaawansowane ze zwykłych szczoteczek sonicznych posiadają jeszcze zdolność stopniowania intensywności.

Soniczność

Na ogół częstotliwość wspierająca mycie zębów wynosi około 260Hz. Jest na tyle efektywna, na ile jest to możliwe w takiej konstrukcji.

#2 Szczoteczki soniczno-rotacyjne

Co je wyróżnia?

Okrągła główka

Inspirowana profesjonalnymi narzędziami dentystycznymi, okrągła główka jest na tyle mała, szybka i sprytna, że dociera absolutnie wszędzie, gdzie tylko ją skierujemy. Otula ząb ze wszystkich stron i pod odpowiednim kątem, którego nie musi narzucać i pilnować użytkownik.

Ruchy główki

W modelach najwyższej klasy jest to ruch 3D, czyli oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny. Ten zakres w połączeniu ze starannie zaprojektowanymi włóknami charakteryzuje się znakomitymi właściwościami ścierającymi płytkę bakteryjną, co jest najważniejsze w każdej szczoteczce.

Technika mycia

Tu nie potrzebujemy żadnej dodatkowej techniki mycia – urządzenia wykonują pracę za nas! Przykładamy główkę do powierzchni zęba, odczekujemy 3 sekundy i zmieniamy powierzchnię – to wszystko.

Fot. materiały prasowe

Tryby

W najlepszych modelach szczoteczek soniczno-rotacyjnych znajdziemy aż sześć trybów: codzienny, intensywny, wybielający, delikatny, do delikatnego czyszczenia i masażu dziąseł oraz tryb do czyszczenia języka.

Soniczność

Wynosi ona nawet do około 400Hz. Jest to szerszy zakres niż w przypadku zwykłej szczoteczki sonicznej.

Szczoteczka soniczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Producent

Przyglądając się ofertom, możemy się mocno zdziwić ogromną rozpiętością cen i wielością producentów. Nawet takich, których nawet nie podejrzewalibyśmy o to, że mogliby mieć cokolwiek wspólnego z higieną jamy ustnej. Jeśli więc zależy Ci na profesjonalnym i prozdrowotnym rozwiązaniu, warto postawić na markę, która specjalizuje się w urządzeniach i produktach związanych z higieną jamy ustnej. Tu bez wątpienia wysuwa się na prowadzenie Oral-B.

Wygoda użytkowania

Pod względem nakładu pracy zwykła szczoteczka soniczna nie różni się specjalnie od manualnej. Oczywiście soniczność wspiera mycie, ale to my musimy działać. Szczoteczka soniczno-rotacyjna nie wymaga od nas żadnej dodatkowej pracy.

Długość pracy na jednym ładowaniu

Dziś standardem powinny to być dwa tygodnie. Większość producentów deklaruje czas między 10 a 14 dniami pracy na pełnym naładowaniu.

Tryby szczoteczki

Z tym bywa bardzo różnie. Im więcej trybów, tym więcej możemy zrobić i dzięki specjalnemu trybowi zadbać o odpowiedni aspekt higieny jamy ustnej lub efekt, np. wybielenie.

Końcówki dostępne na rynku

W szczoteczkach soniczno-rotacyjnych znajduje się okrągła główka. Na rynku bez trudu znajdziemy oryginalne końcówki i ich szeroki wybór. Możemy więc wybrać delikatniejszą lub stworzoną z myślą o wybielaniu. Jeśli zaś chodzi o tradycyjne szczoteczki soniczne, to jedni producenci starają się o urozmaicenie, inni zaś oferują tylko jedną opcję.

Etui podróżne z możliwością ładowania

Bardzo wygodna opcja, szczególnie, jeśli lubisz podróżować. Przed zakupem szczoteczki upewnij się, że producent w standardzie oferuje etui podróżne.

Timer

Dobrze, jeśli się nie wyłącza po dwóch minutach, a tylko sygnalizuje upływ czasu. Często bowiem chcemy myć zęby nieco dłużej. Niektóre modele sygnalizują co 30 sekund sugerując zmianę pozycji i dłużej po 2 minutach, sugerując zakończenie mycia.

Czujnik nacisku

Niektóre szczoteczki soniczne, szczególnie droższe modele, wyposażone są w czujnik nacisku. Soniczno-rotacyjne dodatkowo posiadają Smart Ring, który wyraźnie zasygnalizuje, gdy nacisk szczoteczki jest zdecydowanie za duży.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie