Coraz więcej ludzi doświadcza czegoś dziwnego w czasie snu. Budzą się przerażeni

Upiorne zjawisko ma już swoją nazwę.
Coraz więcej ludzi doświadcza czegoś dziwnego w czasie snu. Budzą się przerażeni
Fot. Unsplash (Wiwat Khamsawai)
08.01.2021

Sen większości z nas kojarzy się bardzo pozytywnie. To czas relaksu i regeneracji, którego wszyscy potrzebujemy. Niestety, coraz więcej ludzi nie potrafi odpoczywać. Nie możemy zasnąć, budzimy się w środku nocy, miewamy koszmary albo wstajemy zaledwie po kilku godzinach spędzonych w łóżku.

Zobacz również: Niesamowite rzeczy, które dzieją się z Twoim ciałem, kiedy pójdziesz spać o 22:00

To jednak nie koniec przykrych doświadczeń, bo medycynie znane jest takie pojęcie jak porażenie przysenne. Chodzi o sytuację, gdy tracimy kontrolę nad swoim ciałem przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości. Nie możemy drgnąć, chociaż bardzo byśmy chcieli.

O co chodzi i czym jeszcze się to objawia?

sen

Paraliż senny - objawy

Najczęściej paraliż senny występuje w momencie zasypiania lub przebudzenia (czyli mówiąc fachowo: kiedy przechodzimy ze snu do czuwania). Naukowcy wciąż nie wiedzą, ilu ludzi dotyka ta przypadłość, ale ci, który jej doświadczyli, nie kryją przerażenia. Opisują ten stan jako wyjątkowo nieprzyjemny, a nawet upiorny.

Osoba doświadczająca paraliżu przysennego ma wrażenie ogarniającej niemocy, nie jest w stanie wykonać żadnych ruchów ani mówić. Zjawisku temu towarzyszą zazwyczaj bardzo nieprzyjemne doznania psychiczne, takie jak wrażenie ogłuszającego dudnienia lub dzwonienia w uszach, bezwładnego spadania, wykręcania ciała, przygniecenia klatki piersiowej lub kończyn. Prawie zawsze towarzyszy mu przyśpieszony rytm serca oraz uczucie strachu. Podczas paraliżu możliwe jest również występowanie różnego rodzaju halucynacji, zarówno wzrokowych, słuchowych, jak i dotykowych

- czytamy na Wikipedii.

Zobacz również: Dlaczego powinnaś spać w skarpetkach? Nagranie tego lekarza to hit na TikToku

pobudka

Przyczyny paraliżu sennego

W praktyce wygląda to naprawdę niepokojąco. Człowiek leży bezwładnie w łóżku i chce się z niego zerwać, ale nie jest w stanie. Może tylko oddychać, ruszać gałkami ocznymi, a czasami obserwować także dziwne zjawiska. Częstym objawem są złudzenia dźwiękowe czy poczucie obecności niezidentyfikowanej postaci w tym samym pomieszczeniu.

Stan taki występuje fizjologicznie podczas snu i zapobiega wykonywaniu przypadkowych ruchów ciała. Ze zjawiskiem paraliżu przysennego mamy do czynienia wówczas, gdy mózg zaczyna wysyłać owe impulsy w niewłaściwym momencie: przy gwałtownym wybudzaniu się ze snu w fazie REM, lub podczas zasypiania, gdy nie doszło jeszcze do utraty świadomości

- tłumaczą eksperci.

Ile trwa porażenie przysenne? Nie mamy dobrych wieści. Czasami to wcale nie kwestia kilku sekund, ale nawet wielu minut. Zdarzyło Ci się coś takiego?

Zobacz również: Okropny nawyk, przez który możesz zarazić innych. Wirus tylko czeka

Polecane wideo

Obejrzyj te filmy, jeśli masz problem z zaśnięciem. Uznano je za najnudniejsze
Obejrzyj te filmy, jeśli masz problem z zaśnięciem. Uznano je za najnudniejsze - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 1) 03.02.2021 01:08
Przed snem trzeba zapiąć.
odpowiedz
Marzenka (Ocena: 5) 15.01.2021 09:55
Polecam przed snem nie wyjadać zawartości lodówki i zaparzyć sobie herbatkę ziołową, odkąd robię sobie rytuał zaparzania herbaty na dobry sen z fito apteki, śpię jak bobas do 8 godzin włącznie, smakuje bardzo ciekawie bo ma w składzie koszyczek rumianku, dziką róże i inne dobrostki
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 11.01.2021 14:23
Tak, wszystkim wam to się zdarzyło, zobaczyłyscie wielkiego siurka i nie wiedziałyscie co zrobić. Czy brać w zad, czy w paszczu, czy w piczu.
odpowiedz
Nat (Ocena: 5) 10.01.2021 21:41
Miałam to raz, po śmierci bliskiej osoby. Może to kwestia stresu. Później już nigdy mi się to nie zdarzyło.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.01.2021 23:50
Miałam już takie coś ze 2 lub 3 razy w życiu i byłam przerażona po każdym takim ataku. Na szczęście to trwało kilka sekund i wszystko wróciło do normy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie