Hokejówki czy figurówki. Jakie łyżwy wybrać?

Aby jazda była komfortowa łyżwy muszą być odpowiednio dobrane.
Hokejówki czy figurówki. Jakie łyżwy wybrać?
29.12.2020

Jazda na łyżwach to jeden z najbardziej lubianych sportów zimowych. Warto wybrać się na lodowisko, aby sprawić sobie wiele przyjemności, a także poprawić kondycję. Początkujący, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, często zastanawiają się, jaki model łyżew wybrać. Obecnie na rynku najpopularniejsze są tzw. hokejówki oraz figurówki. Czym się różnią i jaki model wybrać?
Jazda na łyżwach to dyscyplina, która sprawia dużo satysfakcji, a jednocześnie jest stosunkowo łatwa do opanowania. To sport dla każdego, bez względu na wiek czy kondycję. Dodatkowo sezon na łyżwy trwa najdłużej ze wszystkich sportów zimowych.

Ogólnodostępne lodowiska można spotkać w każdym większym mieście, najczęściej już od października, nawet mimo braku śniegu czy mrozu. Jazda na łyżwach ma też bardzo wiele właściwości zdrowotnych, pozwala spalić wiele kalorii oraz poprawić koordynację i równowagę. Dodatkowo podczas jazdy angażowane są różne partie ciała, co wpływa na ogólne wzmocnienie mięśni i wymodelowanie sylwetki. Aby jednak zacząć swoją przygodę z łyżwami trzeba wybrać odpowiedni sprzęt. Warto zdecydować się na zakup własnych łyżew zamiast korzystać z zasobów wypożyczalni, będzie to zdecydowanie bardziej higieniczne i ekonomiczne. Aby jazda była komfortowa łyżwy muszą być odpowiednio dobrane, aby dobrze przylegały do stopy. Wiele osób przed zakupem łyżew zadaje sobie pytanie, jakie łyżwy wybrać: figurówki czy może hokejówki?

Czym się różnią łyżwy hokejowe od figurowych?

Łyżwy figurowe różnią się od hokejowych przede wszystkim wykonaniem, wagą, a także techniką jazdy. Łyżwy figurowe wykonuje się ze skóry przez co są cięższe od tych hokejowych, a także od nich wyższe co zapewnia większą stabilizację kostki. Modele figurowe są wiązane, w przypadku hokejówek najczęściej dostępne są warianty plastikowe oraz zapinane na klamry, które będą łatwiejsze względem zakładania, lecz mniej oddychające niż modele skórzane. Hokejówki są jednak stosunkowo bardziej wytrzymałe, gdyż są wykonane z odpornej na zarysowania plastikowej obudowy. Od łyżew figurowych różnią się też płozą, w hokejówkach jest ona płaska, a w figurówkach ma charakterystyczne ząbki. Ważną różnicą jest to, iż w przypadku łyżew hokejowych można podczas jazdy odpychać się na boki, zatem ich wykorzystywanie bardzo przypomina jazdę na rolkach. Z kolei w przypadku łyżew figurowych konieczne jest odpychanie się do tyłu, przez co technika jazdy jest nieco trudniejsza. Hamowanie w hokejówkach również jest bardzo proste – zarówno but, jak i płoza swoją budową ułatwiają ten proces, pozwalając na wykorzystanie różnych sposobów hamowania, w zależności, który jest łatwiejszy dla użytkownika. Niestety, w łyżwach figurowych proces hamowania jest znacznie trudniejszy.

Które łyżwy wybrać?

Podejmując decyzję o rodzaju łyżew warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest nasz poziom umiejętności i dotychczasowe doświadczenie w jeździe na łyżwach. Osoby początkujące powinny postawić na łyżwy figurowe, gdyż lepiej sprawdzą się podczas nauki techniki, jazda w nich będzie wolniejsza niż w hokejówkach. Plusem jest też lepsza stabilizacja stopy, a tym samym mniejsze ryzyko kontuzji. W figurówkach będzie też łatwiej utrzymać równowagę. Dzięki skórzanemu wykonaniu i wiązaniu są też bardziej stabilne i wygodne. Ponadto figurówki lepiej chronią kostkę przed skręceniem, bo są wyższe i lepiej usztywnione. Nie oznacza to jednak, że osoby bardzej zaawansowane w jeździe na łyżwach powinny zrezygnować z figurówek. Wręcz przeciwnie. Łyżwy figurowe są doskonałe także dla profesjonalnych łyżwiarzy, zwłaszcza osób, które marzą o tworzeniu choreografii i figur na lodzie. Łyżwy figurowe są bardziej zwrotne, dzięki czemu efektywne figury można wykonywać bardziej precyzyjnie. Z kolei jeśli ważna jest dla nas szybka jazda to lepiej sprawdzą się łyżwy hokejowe. Mają zdecydowanie krótszą płozę, co umożliwia rozpędzenie się i dynamiczną jazdę. Konstrukcja płozy pozwala na łatwiejsze skręcanie, można też brać nieco większe zakręty, co często zdarza się początkującym, którzy dopiero uczą się utrzymywać równowagę i omijać innych uczestników lodowiska.

Na rynku dostępne są różne kolory łyżew dzięki czemu można wybrać te, które podobają nam się najbardziej. Na Allegro można znaleźć np. łyżwy ocieplane, co może być przydatne podczas jazdy w niskich temperaturach. Bez względu na to, które łyżwy wybierzemy bardzo ważny jest jednak przede wszystkim odpowiedni wybór rozmiaru. Łyżwy muszą dobrze przylegać do stopy i zapewniać stabilność. Stopy nie mogą przesuwać się do wewnątrz łyżwy. Przed zakupem łyżew warto poświęcić czas na ich dokładne zmierzenie, aby upewnić się, że będą dobrze dopasowane. Kostka podczas jazdy musi być odpowiednio usztywniona.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (8)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.01.2021 17:14
Hokejówki definitywnie jak dla mnie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.01.2021 20:30
Aha, jeszcze ta "płaska płoza" - szanowni państwo, płaską płozę mają panczeniści, w hokejówkach i figurówkach płoza ostrzona jest - w płytszy lub głębszy - rowek. Tak samo wypadałoby wspomnieć, że każda zakupiona łyżwa jest co najwyżej nożem do masła, dopóki jej przed jazdą nie naostrzymy w profesjonalnym serwisie - bo prawo UE zabrania sprzedawania łyżew naostrzonych.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.01.2021 20:27
"Z kolei w przypadku łyżew figurowych konieczne jest odpychanie się do tyłu" - kosmiczna bzdura! Jeździ się dokładnie tak samo jak na hokejówkach, ząbki służą wyłącznie do piruetów i skoków, nie do odpychania się nimi - to jest błąd techniczny, który każdy instruktor musi potem wypalać z takiego łyżwiarza ze złymi nawykami ogniem. Dalej - większa stabilizacja kostki przy skórze niż w skorupie, która ma twardość chroniąca przed uderzeniem mknącego 200/h krążka? No chyba nie. itp, itd...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.12.2020 20:00
Zawsze mam ten problem z łyżwami czy rolkami, że stopy w środku się przesuwają. Niestety mam wąskie stopy i dobranie czegokolwiek przylegającego i stabilnego jest praktycznie niemożliwe.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie