Czy czkawka u niemowlaka może być groźna? Odpowiadamy

Szukasz sposobów na czkawkę oraz metod jej zapobiegania? Dowiedz się więcej!
Czy czkawka u niemowlaka może być groźna? Odpowiadamy
fot. materiały prasowe
02.12.2020

Każdy chociaż raz w swoim życiu miał czkawkę. To uciążliwa dolegliwość, która pojawia się już w życiu płodowym. Choć częsta czkawka u noworodka to zazwyczaj naturalny odruch, który mija po kilku minutach, to i tak wywołuje u rodziców niepokój. Czkawka u noworodków i niemowląt pojawia się znacznie częściej niż u dorosłych. To właśnie dlatego rodzice martwią się, że to coś złego. Dziecko nie może wtedy złapać oddechu, denerwuje się i płacze. Nie wiesz, jak reagować i jak pomóc maluchowi? Szukasz sposobów na czkawkę oraz metod jej zapobiegania? Dowiedz się więcej!

Czkawka – co to jest?

Czkawka to mimowolny skurcz mięśni międzyżebrowych i przepony w jednym momencie. Odruch jest wywołany przez nagły wdech, po którym następuje zamknięcie głośni z charakterystycznym dźwiękiem[1].  Czkawka powstaje po stymulacji zakończeń nerwowych unerwiających ściany klatki piersiowej oraz jamy brzusznej i jest kontrolowana przez specjalny ośrodek w mózgu. Nie można nad nią świadomie zapanować, co może być bardzo frustrujące, zwłaszcza dla dzieci.  

Wyróżnia się dwa rodzaje czkawki: fizjologiczną oraz przewlekłą. Prawidłowy odruch:

 • trwa zazwyczaj kilka minut,
 • jego częstotliwość wynosi od 2 do 60 razy na minutę,
 • jest związany z szybkim lub nadmiernym wypełnieniem żołądka.

Natomiast przewlekłe skurcze mięśni i przepony:

 • trwają dłużej niż 48 godzin,
 • są bardzo uciążliwe dla pacjenta,
 • wymagają odpowiedniej diagnostyki,
 • są objawem wielu chorób takich jak: nowotwory, refluks, stwardnienie rozsiane czy cukrzyca.

Przedłużająca się czkawka może być powodem bezsenności, depresji i utraty wagi[2].

Czy czkawka jest bezpieczna dla niemowląt?

Czkawka u niemowlaka wynika zazwyczaj z niedojrzałego układu nerwowego i pokarmowego. Niewykształcony i mały żołądek nie nadąża z przyjmowaniem dużej ilości pokarmu. Na przykład wtedy, kiedy dziecko szybko je i płacze, to razem z mlekiem połyka także powietrze.

Małe dzieci mają nie do końca wykształcony ośrodek w mózgu, który zapobiega powstawaniu czkawki, dlatego wystarczy mała stymulacja nerwów, aby odruch wystąpił. Częstotliwość mimowolnych skurczy mięśni maleje wraz z dojrzewaniem dziecka[3]Jeśli czkawka nie trwa zbyt długo, to znaczy, że to zupełnie naturalny odruch i nie jest niebezpieczny dla malucha.

Jak zapobiec czkawce u dzieci?

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia małych dzieci, zwłaszcza do 6. miesiąca życia. WHO zaleca kontynuowanie podawania mleka matki do pierwszego życia malucha. Pokarm w tym okresie powinien stanowić podstawę jego diety. Aby zapobiec częstej czkawce u noworodków karmionych piersią, należy zadbać o:

 • prawidłową pozycję dziecka podczas ssania piersi – z rodzajami pozycji zapozna Cię, np. położna,
 • odpowiednie warunki do jedzenia – z dala od innych osób, telewizora lub innych źródeł gwałtownych dźwięków,
 • spokojny wypływ mleka – aby zapobiec tryskaniu pokarmu, można odciągnąć trochę mleka ręcznie lub za pomocą laktatora.

Pamiętaj o tym, żeby nie przystawiać do piersi malucha, kiedy płacze, jest nerwowy, niespokojny i co chwilę odrywa się od piersi. Najpierw uspokój dziecko, a dopiero później spróbuj je przystawić.

Jeśli karmisz niemowlę butelką, musisz pamiętać o tym, aby rozmiar smoczka był odpowiedni do jego wieku. Zbyt duża dziurka może powodować za szybkie wypływanie mleka i łapczywe połykanie pokarmu. Zadbaj także o to, żeby smoczek nie napełniał się powietrzem. W tym celu warto sięgnąć po specjalną butelkę ze smoczkiem, np. z systemem easy start od Canpol babies. W bardzo łatwy sposób zapobiegnie czkawce[4].

Czkawka u niemowlaka – co robić?

Fizjologiczna czkawka u noworodka nie wymaga specjalistycznego leczenia ani kontroli specjalisty[5]. Najlepszym lekarstwem na tę dolegliwość jest czas i spokojny oddech, ponieważ odruch samoistnie mija po kilku minutach. Jeśli chcesz pomóc dziecku i szybciej złagodzić czkawkę:

 • zmień pozycję malucha z leżącej na pionową, co pozwoli ulotnić się gazom nagromadzonym w przewodzie pokarmowym. Dobrym pomysłem jest także położenie noworodka na brzuchu, aby uwolnić powietrze z żołądka,
 • ogrzej maleństwo, np. przykrywając je kocem, zakładając kolejną warstwę ubrań lub przenosząc je w cieplejsze miejsce. Jeśli masz taką możliwość, podaj mu ciepły napój lub pierś. Ciepło relaksuje, co pozwala szybciej wyciszyć czkawkę,
 • zmień pieluszkę – u niektórych dzieci odruch pojawia się po kontakcie skóry z zimnym moczem[6],
 • sprawdź, czy niemowlę prawidłowo chwyta brodawkę sutkową lub smoczek i otacza go w całości swoimi wargami. Połykanie powietrza podczas jedzenia to jeden z najczęstszych problemów z czkawką, a także kolką[7]. Jeśli masz wątpliwości co do techniki karmienia, skonsultuj się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym lub położną,
 • pomóż dziecku „odbić” po jedzeniu. To ważne zarówno w przypadku karmienia piersią, jak i butelką. W tym celu ułóż maleństwo wysoko na ramieniu i poklep po pleckach, aby uwolnić nagromadzone gazy[8].

Czkawka u noworodka to naturalny odruch, który mija. Jeśli jest coś, co Cię niepokoi, skontaktuj się z pediatrą malucha, który rozwieje Twoje wątpliwości.

 

 

[1] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.8.

[2] https://www.mp.pl/otolaryngologia/gardloikrtan/objawy/94341,czkawka

[3] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175304,czkawka

[4] https://canpolbabies.com/pl_PL/9768-co-robic-gdy-niemowle-ma-czkawke

[5] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/76129,czkawka-u-dziecka

[6] https://canpolbabies.com/pl_PL/9768-co-robic-gdy-niemowle-ma-czkawke

[7] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/75716,noszenie-w-chuscie-a-kolki-u-niemowlat

[8] https://www.mp.pl/pediatria/przeglad-badan/103342,czy-niemowleciu-po-karmieniu-musi-sie-odbic-czy-zmniejsza-to-czestosc-kolki

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie